Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Sarpaneva, Pentti för Turun Hopea, hängsmycke med kedja, brons, _22353a_lg.jpeg
Sarpaneva, Pentti för Turun Hopea, hängsmycke med kedja, brons,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Karaff med propp, glas med silvermontage, 1900-talets mitt, _22352a_lg.jpeg
Karaff med propp, glas med silvermontage, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie, _22355a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia, _22354a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, Liuyeping-form med heltäckande, polykrom dekor av drakar mm mot gul fond, _22356a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _22273a_8da97ced78f2599_lg.jpeg
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag_22246a_8da97177e321f9a_lg.jpeg
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för H E Mathiesens Møbelfabrik, Hadsten, byrå, teak, 1960-talets slut, _22252a_8da971dee34d079_lg.jpeg
Okänd designer för H E Mathiesens Møbelfabrik, Hadsten, byrå, teak, 1960-talets slut,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, oja, stilleben med kanna_22195a_8da9639a8f692bb_lg.jpeg
Okänd konstnär, oja, stilleben med kanna
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, skrivbordslampa, modern tillverkning, _22261a_8da97d9aecd11ac_lg.jpeg
Okänd designer, skrivbordslampa, modern tillverkning,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer, skrivbordslampa, modern tillverkning, _22262a_8da97d9b9ec0cca_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, svartlackerad metall med vit textilskärm, _22357a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II", _22358a_lg.jpeg
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Agnell, Olle, gouache, komposition, _22359a_lg.jpeg
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Projektor, Noris samt filmkamera Gevaert, 8 mm,_22360a_lg.jpeg
Projektor, Noris samt filmkamera Gevaert, 8 mm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll", _22361a_lg.jpeg
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition, _22362a_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Erixson, Sverre, akvarell, dekor av palmer, _22363a_lg.jpeg
Erixson, Sverre, akvarell, dekor av palmer,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Tvättställ, smide och flintgods, Göteborgs Porslinsfabrik, sekelskiftet 1900, _22223a_8da9658ef94acd6_lg.jpeg
Tvättställ, smide och flintgods, Göteborgs Porslinsfabrik, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vägghängt hörnskåp, mahogny med svärtade lister, 1800-talets mitt, _22257a_8da97258b829a21_lg.jpeg
Vägghängt hörnskåp, mahogny med svärtade lister, 1800-talets mitt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, _22256a_8da971e208b376d_lg.jpeg
Byrå, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sémainier (tallboy), mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, _22247a_8da971790aaa74e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Armbandsur, 2 st, förgyllt stål, Certina, dam respektive herrmodell_22179a_8da959804672bb0_lg.jpeg
Armbandsur, 2 st, förgyllt stål, Certina, dam respektive herrmodell
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med röda vinbär_22364a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, _22365a_lg.jpeg
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak, _22366a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar, 1 par, silver, _22367a_lg.jpeg
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Praktvaser, 1 par, porslin, senempire, 1800-talets 1 hälft, i form av naturalistiskt utformade blomster, _22368a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, polykrom underfångsdekor, _22369a_8da9a39a6670cfd_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, polykrom underfångsdekor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal, _22370a_8da9a4023dfb26c_lg.jpeg
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Grovens, Harald, lackmålning, komposition_22180a_8da95987217e0b7_lg.jpeg
Grovens, Harald, lackmålning, komposition
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skänk, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, _22258a_8da971e309dd457_lg.jpeg
Skänk, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, herrbetjänt, bonad bok, _22192a_8da9639d514b347_lg.jpeg
Okänd designer, herrbetjänt, bonad bok,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armbandsur, förgyllt stål mee svart läderarmband, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, _22371a_lg.jpeg
Armbandsur, förgyllt stål mee svart läderarmband, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stolar, 6 st, bonat trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft, _22372a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok, _22373a_lg.jpeg
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920, _22374a_lg.jpeg
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för IKEA, snurrfåtölj, plast med textilklädsel, "Planet", _22375a_lg.jpeg
Okänd designer för IKEA, snurrfåtölj, plast med textilklädsel, "Planet",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, papegoja, _22182a_8da95981c4ad921_lg.jpeg
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, papegoja,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake, _22183a_8da9598311a57bb_lg.jpeg
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Gilbert, jordglob med belysning, metall och plast_22185a_8da963a1ce3a4b8_lg.jpeg
Okänd designer för Gilbert, jordglob med belysning, metall och plast
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer i Poul Kjaerholms art, soffbord, soffbord, borstat stålunderrede med stenskiva, _22376a_8da9a59737cd119_lg.jpeg
Okänd designer i Poul Kjaerholms art, soffbord, soffbord, borstat stålunderrede med stenskiva,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Eld, Tore för Ceson, supkoppar, 6 st, silver, total vikt 165 gram, _22377a_8da9a39bac0104a_lg.jpeg
Eld, Tore för Ceson, supkoppar, 6 st, silver, total vikt 165 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,  _22378a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981, _22379a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,  _22380a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,  _22381a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,  _22382a_lg.jpeg
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK