Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Andersen, K Werner, olja, bygata_22492a_8da9af0ff7d86d8_lg.jpeg
Andersen, K Werner, olja, bygata
SlutprisInga bud
Värdering300 - 40 SEK
Okänd konstnär, olja, landskap med hässjor_22493a_8da9af13f0e8600_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, landskap med hässjor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, sovande kvinna_22494a_8da9af16aad881d_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, sovande kvinna
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Georg Jensen design group, mobile wrist straps, 6 st, sterlingsilver och gummi, _22501a_lg.jpeg
Georg Jensen design group, mobile wrist straps, 6 st, sterlingsilver och gummi,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",  _22502a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Solur, delvis patinerad metall, _22503a_lg.jpeg
Solur, delvis patinerad metall,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fors, Curt, akvarell, komposition med kanna_22504a_lg.jpeg
Fors, Curt, akvarell, komposition med kanna
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, akryl, komposition med ansikten_22505a_lg.jpeg
Okänd konstnär, akryl, komposition med ansikten
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Eitel, Jacques, olja, Sydfranskt kustparti_22510a_8da9aff79a96454_lg.jpeg
Eitel, Jacques, olja, Sydfranskt kustparti
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mills, Peter, akvarell, gård vid kusten, motiv från Arniston, Sydafrika, _22511a_8da9b00520989eb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bergengren, Yrsa, olja, "Tång"_22512a_8da9b008c77e228_lg.jpeg
Bergengren, Yrsa, olja, "Tång"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bergengren, Yrsa, akvareller, 3 st, Tylösandsmotiv, _22513a_8da9b00e2d330f9_lg.jpeg
Bergengren, Yrsa, akvareller, 3 st, Tylösandsmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, vrakeka, Grötvik, _22514a_8da9b025ac370b1_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, vrakeka, Grötvik,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Cherie, Gustave, olja, ung parisiska med hatt, _22515a_8da9b02855f1b2d_lg.jpeg
Cherie, Gustave, olja, ung parisiska med hatt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Palué, Pierre, akvarell, fransk husfasad, _22516a_8da9b0374086336_lg.jpeg
Palué, Pierre, akvarell, fransk husfasad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, öronlappsfåtöljer, 1 par, _22517a_8da9b03ad82665c_lg.jpeg
Okänd designer, öronlappsfåtöljer, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Arnesson, Peter, litografi, "Tv-spel"_22522a_lg.jpeg
Arnesson, Peter, litografi, "Tv-spel"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Nilsson, Tore, litografi, komposition_22523a_lg.jpeg
Nilsson, Tore, litografi, komposition
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Book, Max Mikael, etsning, komposition, _22524a_lg.jpeg
Book, Max Mikael, etsning, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap, _22525a_lg.jpeg
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Dalin, Rolf, olja på metall (?), "Blå jungfrun"_22526a_lg.jpeg
Dalin, Rolf, olja på metall (?), "Blå jungfrun"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti frimärken, i huvudsak Sverige, _22534a_lg.jpeg
Parti frimärken, i huvudsak Sverige,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pettersson, Rune, färgträsnitt, komposition med djur, _22533a_lg.jpeg
Pettersson, Rune, färgträsnitt, komposition med djur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old Persisk, _22532a_lg.jpeg
Matta, old Persisk,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa", _22535a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68, _22536a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _22537a_lg.jpeg
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin, porslin, sittande foxterrier, _22527a_8da9b0d6dfb71bb_lg.jpeg
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin, porslin, sittande foxterrier,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, katt, _22521a_8da9b0d5ed99f7c_lg.jpeg
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, katt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Engelsk bulldogvalp, _22520a_8da9b0d4a637678_lg.jpeg
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Engelsk bulldogvalp,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vas, porslin, Meissen, 1900-talets början, hänklar i form av ormar, _22530a_8da9b0d87d4d2e4_lg.jpeg
Vas, porslin, Meissen, 1900-talets början, hänklar i form av ormar,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Harvey, Eric, akvarell, Sydafrikansk havsvy med Taffelberget i fonden, _22519a_8da9b0b7c491537_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tomkins, Charles efter Armfield, George, kopparstick, terriers, 1800-talets mitt, _22518a_8da9b03e1b2b5f0_lg.jpeg
Tomkins, Charles efter Armfield, George, kopparstick, terriers, 1800-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485", _22538a_lg.jpeg
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
Slutpris150 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup, _22540a_lg.jpeg
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Norman, Knut, olja, stadsbild, Venedig_22539a_lg.jpeg
Norman, Knut, olja, stadsbild, Venedig
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skrivbord, delvis svarvad ek, 1900-talets början, _22541a_lg.jpeg
Skrivbord, delvis svarvad ek, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes, _22542a_lg.jpeg
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900, _22543a_lg.jpeg
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mockaskedar, silver, 12 st, total vikt 75 gram, _22531a_8da9b12876e3c9a_lg.jpeg
Mockaskedar, silver, 12 st, total vikt 75 gram,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kandelaber för 5 ljus, glas och metall_21997a_8da8f417e094f56_lg.jpeg
Kandelaber för 5 ljus, glas och metall
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jardinière, porslin, Royal Winton Pottery_21998a_8da8f418eaffc60_lg.jpeg
Jardinière, porslin, Royal Winton Pottery
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
The Beatles, singlar/EP, 6 st, bl.a "I am the walrus" och "Magical mystery tour"_22024a_8da901a1df9a8c9_lg.jpeg
The Beatles, singlar/EP, 6 st, bl.a "I am the walrus" och "Magical mystery tour"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
 Procope, Ulla för Arabia, the- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Anemone_22042a_8da90d82b7e27b1_lg.jpeg
Procope, Ulla för Arabia, the- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Anemone
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Johansson, Carl, (Ägga-Calle), olja, landskap_22147a_8da9569fd368b54_lg.jpeg
Johansson, Carl, (Ägga-Calle), olja, landskap
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Sven, olja, man vid flygel_22146a_8da9569e8fa90b5_lg.jpeg
Johansson, Sven, olja, man vid flygel
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd rysk (?) konstnär, olja, man i landskap, _22071a_8da91a0131c9942_lg.jpeg
Okänd rysk (?) konstnär, olja, man i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Medicinskåp, 3 st, laminat med glasdörrar,_22466a_8da9ae4db93a34c_lg.jpeg
Medicinskåp, 3 st, laminat med glasdörrar,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK