Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Okänd designer för ÖIA, Örsjö,taklampa, mässing, 3 ljuspunkter_22001a_8da90044a261828_lg.jpeg
Okänd designer för ÖIA, Örsjö,taklampa, mässing, 3 ljuspunkter
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Elgitarr, Star sound samt förstärkare Riley XL 10_22003a_8da8ff46dfd3233_lg.jpeg
Elgitarr, Star sound samt förstärkare Riley XL 10
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljuspunkter, 1900-talets mitt, _22004a_8da90d85981d863_lg.jpeg
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljuspunkter, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för MIO, golvlampa, krom med 3 böjliga ljusarmar, Dos, _22005a_8da90d84c7b42f7_lg.jpeg
Okänd designer för MIO, golvlampa, krom med 3 böjliga ljusarmar, Dos,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal, _22612a_lg.jpeg
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, antik Täbriz, omkring 1880, figural med flertalet kartuscher med text, _22613a_lg.jpeg
Matta, antik Täbriz, omkring 1880, figural med flertalet kartuscher med text,
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Matta, antik Kayseri figural, omkring 1880, _22614a_lg.jpeg
Matta, antik Kayseri figural, omkring 1880,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer för GAB, kaffeservis, 3 delar, tenn med trähandtag, funkis, ; kaffe- och gräddkanna, sockerskål samt bricka, _22615a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Medalj i etui, förgylld brons (på grund av kriget), "Djurvännernas nya Förening", krona i förgyllt silver, _22616a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 5000, skivspelare Beogram 5000, samt Master control panel 5000_22617a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, klaffbord, ljus björk, modern tillverkning, _22618a_lg.jpeg
Okänd designer, klaffbord, ljus björk, modern tillverkning,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Örnemark, Calle, skulpur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist", _22619a_lg.jpeg
Örnemark, Calle, skulpur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nilsson, Anne för Orrefors, skål, kristall, "Hallon", _22002a_8da9bc83e6b7c7f_lg.jpeg
Nilsson, Anne för Orrefors, skål, kristall, "Hallon",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Procopé, Ulla för Arabia, matservis, 37 delar , porslin, "Anemone", design 1962, bland annat 14 mattallrikar och 13 assietter, _22620a_8da9bc85527f251_lg.jpeg
Procopé, Ulla för Arabia, matservis, 37 delar , porslin, "Anemone", design 1962, bland annat 14 mattallrikar och 13 assietter,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stekfat med silfat, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, blå underglasyrdekor i Willowmotiv, _22621a_8da9bc8695106dc_lg.jpeg
Stekfat med silfat, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, blå underglasyrdekor i Willowmotiv,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vägg/överskåp, bonad ek med vitrindörrar, jugend, _22509a_8da9b1272941efe_lg.jpeg
Vägg/överskåp, bonad ek med vitrindörrar, jugend,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Atenienn, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _22508a_8da9b0bba45dad0_lg.jpeg
Atenienn, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Ferdinand Lundqvist, Göteborg, , bokhylla, alm med intarsia, Swedish Grace, 1940-50-tal, _22507a_8da9b0baa2b8efb_lg.jpeg
Okänd designer för Ferdinand Lundqvist, Göteborg, , bokhylla, alm med intarsia, Swedish Grace, 1940-50-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Svensk Möbelindustri/Ferdinand Lundqvist, Göteborg, skåp, alm med intarsia, Swedish Grace, 1940-tal,  _22506a_8da9b0b98cb28c2_lg.jpeg
Okänd designer för Svensk Möbelindustri/Ferdinand Lundqvist, Göteborg, skåp, alm med intarsia, Swedish Grace, 1940-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
EP, Gagarin, Juri, "In space"_22622a_lg.jpeg
EP, Gagarin, Juri, "In space"
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Aase, Magnus, Bergen, uppläggningsbestick, 5 st, silver, total vikt 310 gram, _22623a_lg.jpeg
Aase, Magnus, Bergen, uppläggningsbestick, 5 st, silver, total vikt 310 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
7 delar silver, total silvervikt 200 gram, _22624a_8da9bc87de4daf8_lg.jpeg
7 delar silver, total silvervikt 200 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vinkanna, sterlingsilver med benhandtag, så kallad Claret Jug, England, George III, 1780-90-tal, vikt 710 gram, _22625a_8da9bc88e155c37_lg.jpeg
Vinkanna, sterlingsilver med benhandtag, så kallad Claret Jug, England, George III, 1780-90-tal, vikt 710 gram,
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur, bronserad metall på sockel i Kolmårdsmarmor, Terpsichore (sången och dansens musa), _22626a_8da9bc8a7927606_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur, bronserad metall på sockel i Kolmårdsmarmor, Terpsichore (sången och dansens musa),
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, old/semiantik Kaukasus, _22628a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Kaukasus,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Brevpress, vit marmor, 1800-talets 2 hälft, _22627a_lg.jpeg
Brevpress, vit marmor, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Sockerskål, silver och glas, i form av svan, _22630a_lg.jpeg
Sockerskål, silver och glas, i form av svan,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut, _22629a_lg.jpeg
Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, olja, stilleben med sommarblommor_22490a_8da9af04e1efe50_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, stilleben med sommarblommor
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Låda, bemålat trä, invändigt klädd med blyplåt, sekelskiftet 1900, _22480a_8da9b12636dca33_lg.jpeg
Låda, bemålat trä, invändigt klädd med blyplåt, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Högtalare, ett par, sannolikt Sonab OA4 "Carlsson", _22452a_8da9aeeaee99526_lg.jpeg
Högtalare, ett par, sannolikt Sonab OA4 "Carlsson",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900, _22631a_8da9bcc0f6ccdfc_lg.jpeg
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Höglund, Erik för Boda, 3 delar konstglas; kanna samt 2 vaser, _22632a_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, 3 delar konstglas; kanna samt 2 vaser,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Eriksson, Christian, efter honom, relief, svärtat gjutjärn, "Bergatrollet", _22633a_lg.jpeg
Eriksson, Christian, efter honom, relief, svärtat gjutjärn, "Bergatrollet",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Glasskolan, Orrefors, skålfat, _22635a_lg.jpeg
Okänd designer för Glasskolan, Orrefors, skålfat,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Höglund, Erik för Boda, vas med hänklar samt skål, violett glasmassa, _22634a_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, vas med hänklar samt skål, violett glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kaffeskedar, silver, total vikt 85 gram, _22636a_lg.jpeg
Kaffeskedar, silver, total vikt 85 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal, _22637a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Salongsbord, fruktträ med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, _22638a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Champagnekylare, nysilver, Christophle, Paris, 1900-talets 1 hälft, _22639a_8da9bd18ee00e3f_lg.jpeg
Champagnekylare, nysilver, Christophle, Paris, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Käpp, trä med silver(?)krycka, 17-1800-tal, graverad dekor av draperi och ros, _22640a_8da9bd19eec9e35_lg.jpeg
Käpp, trä med silver(?)krycka, 17-1800-tal, graverad dekor av draperi och ros,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Såsslev samt strösked, silver, total vikt 85 gram, _22641a_8da9bd1b25aaa8a_lg.jpeg
Såsslev samt strösked, silver, total vikt 85 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Knivar 1 balja, 3 st,; 1 Olsen Knives (OK), 1 rådjurshorn och smide samt 1 björk och smide,_22642a_8da9bd1db4f2ff2_lg.jpeg
Knivar 1 balja, 3 st,; 1 Olsen Knives (OK), 1 rådjurshorn och smide samt 1 björk och smide,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3 delar nysilver, 18-1900-tal, 2 strösockerskålar samt jardinière med flitgodsinsats, _22643a_8da9bd1fc2d5ee9_lg.jpeg
3 delar nysilver, 18-1900-tal, 2 strösockerskålar samt jardinière med flitgodsinsats,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Aladåbformar, 3 st, gult, saltglaserat lergods, Höganäs, 1800-tal, _22644a_8da9bd20f2c5d47_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti porslin och keramik, 4 + 1 delar, Japan och Kina, 1900-tal, _22645a_8da9bd224a48eb7_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _22646a_8da9bcf8cf15209_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Westin, Åke, färglitografi, "Let's go"_22647a_lg.jpeg
Westin, Åke, färglitografi, "Let's go"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK