Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Klädskåp, valnöt med intarsia, oscarianskt, 1800-talets slut, _22472a_8da9ae6118dd693_lg.jpeg
Klädskåp, valnöt med intarsia, oscarianskt, 1800-talets slut,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skåp, skuren och bonad ek, Arts-and-Crafts, 1900-talets början, _22471a_8da9ae5d3ec994d_lg.jpeg
Skåp, skuren och bonad ek, Arts-and-Crafts, 1900-talets början,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Pakistan, _22693a_8da9bf452ac6cb9_lg.jpeg
Matta, old Pakistan,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre", _22694a_lg.jpeg
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?), _22695a_lg.jpeg
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns, _22697a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes, _22696a_lg.jpeg
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien, _22698a_lg.jpeg
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap, _22699a_lg.jpeg
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Snedklaffsekretär, valnöt och alm, senbarock/rokoko, 1700-talets mitt, _22700b_8da9bf43cb3e372_lg.jpeg
Snedklaffsekretär, valnöt och alm, senbarock/rokoko, 1700-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Spegel, mahogny, 1800-talets slut, _22253a_8da971e0110620f_lg.jpeg
Spegel, mahogny, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Spegel, valnöt, barock, 1700-talets 1 hälft, _22259a_8da9725c4ce1445_lg.jpeg
Spegel, valnöt, barock, 1700-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 3 lådor_22469b_8da9ae54b5f0e37_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 3 lådor
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide, _22464a_8da9ae4781489d5_lg.jpeg
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, taklampa, mässing med 6 vita glaskupor, _22461a_8da9bd2a41e2fb7_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, mässing med 6 vita glaskupor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, taklampa, mässing med 5 vita glaskupor, _22460a_8da9bd2b855a39c_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, mässing med 5 vita glaskupor,
Slutpris250 SEK
Johansson, Sven Erik, färglitografi, surrealistisk komposition_22121a_8da9490c82dd2f2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skålar, 3 st, kristall, Orrefors och Boda, _22051a_8da90dbb2b48b69_lg.jpeg
Skålar, 3 st, kristall, Orrefors och Boda,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Munktell-Kylberg, Elsa, olja, stadsmotiv med personer_22122a_8da9490bbf43587_lg.jpeg
Munktell-Kylberg, Elsa, olja, stadsmotiv med personer
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa, _22455a_8da9ae26eb8aaab_lg.jpeg
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, 4 st, sterlingsilver, "Off Spring", _22701a_lg.jpeg
Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, 4 st, sterlingsilver, "Off Spring",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall, _22703a_lg.jpeg
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling, _22704a_lg.jpeg
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nilsson, Tore, olja, landskap, _22702a_lg.jpeg
Nilsson, Tore, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, serveringsvagn, teak, dubbla, löstagbara brickor, _22463a_8da9ae4539c6f59_lg.jpeg
Okänd designer, serveringsvagn, teak, dubbla, löstagbara brickor,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skrivbordslampa, patinerad brons med grön glaskupa, så kallad Strindbergslampa, _22436a_8da9a58d4f49b16_lg.jpeg
Skrivbordslampa, patinerad brons med grön glaskupa, så kallad Strindbergslampa,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Theskedar, 2 st, silver, slät modell, _22116a_8da94910635fe8d_lg.jpeg
Theskedar, 2 st, silver, slät modell,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, figuriner, 2 st, glaserad terrakotta, björnar, _22306a_8da97e6ec3d93b8_lg.jpeg
Okänd designer, figuriner, 2 st, glaserad terrakotta, björnar,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer i Kai Kristiansens art, stol, teak med svart konstläderklädsel_22255a_8da971e0ff33a50_lg.jpeg
Okänd designer i Kai Kristiansens art, stol, teak med svart konstläderklädsel
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Debon, Salvador för NAO, figurin, sittande flicka, _22045a_8da90da4a17343a_lg.jpeg
Debon, Salvador för NAO, figurin, sittande flicka,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okända indiska konstnärer, gouacher, 3 st, mytologiska motiv, _22418a_8da9a591644f1fa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, skrivskiva med grön läderklädsel, 1800-tal, _22459a_8da9ae320c2f6c1_lg.jpeg
Skrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, skrivskiva med grön läderklädsel, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordsfotogenlampa mässing med röd glaskupa, sekelskiftet 1900, _22050a_8da90db7ab7e693_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa mässing med röd glaskupa, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer (Tom Wilson?) för Bo Fajans, theservis, gråglaserat lergods, _22048a_8da90da8ce2b1fb_lg.jpeg
Okänd designer (Tom Wilson?) för Bo Fajans, theservis, gråglaserat lergods,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stol, skuret och bonat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900,  _22468a_8da9ae526288429_lg.jpeg
Stol, skuret och bonat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, 190-talets början, _22705a_8da9c7a74bf0e0f_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, 190-talets början,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, kanna, glaserat flintgods, Rörstrand, 1920-tal, _22706a_8da9c7a86da1d40_lg.jpeg
Claesson, Ilse för Rörstrand, kanna, glaserat flintgods, Rörstrand, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Pianopall, skuren och bonad ek, sekelskiftet 1900, _22707a_8da9c7a9959571b_lg.jpeg
Pianopall, skuren och bonad ek, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar, _22708a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut, _22457a_8da9ae2ccb255a0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 200 SEK
Broderi, siden på vadmalsbotten, jugend, sekelskiftet 1900, _22709a_8da9c7aac89cee6_lg.jpeg
Broderi, siden på vadmalsbotten, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Reuterswärd, Oscar, tusch, "Perspective Japonais 360", _22710a_8da9c7ac0932e00_lg.jpeg
Reuterswärd, Oscar, tusch, "Perspective Japonais 360",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Simmulsson, Mari för Upsala Ekeby, vas, delvis grönglaserat, chamotterat lergods, "Patina", _22041a_8da90d81ed2633e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Drickakorg, trä och rotflätning, allmogearbete, 1800-tal, _22049a_8da90db58002bd1_lg.jpeg
Drickakorg, trä och rotflätning, allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bengtsson, Walter, relief, sterlingsilver och glas, "Kattrelief", _22711a_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, relief, sterlingsilver och glas, "Kattrelief",
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Parti spetsglas: 23 snaps- och 10 starkvinsglas, _22712a_8da9c88dc097771_lg.jpeg
Parti spetsglas: 23 snaps- och 10 starkvinsglas,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Handlykta, trä, smide och koppar med 4 glasrutor, allmogearbete, 1800-tal, _22713a_8da9c88f0e16880_lg.jpeg
Handlykta, trä, smide och koppar med 4 glasrutor, allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Svanskog, T, teckningar, 1 par, porträtt av AF Schönhult och hh Brita Catharina née Socholowsky, 1 signerad och daterad 14 januari 1849, _22714a_8da9c8905f0c8f9_lg.jpeg
Svanskog, T, teckningar, 1 par, porträtt av AF Schönhult och hh Brita Catharina née Socholowsky, 1 signerad och daterad 14 januari 1849,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK