Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _22648a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Pettersson, Lucy, olja, musicerande kvinnor, _22649a_lg.jpeg
Pettersson, Lucy, olja, musicerande kvinnor,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, lackerad plåt, _22650a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, taklampa, lackerad plåt,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti vapen; kruthorn, jambiyor, prydnadspistol mm, _22651a_8da9bd2ca63ee20_lg.jpeg
Parti vapen; kruthorn, jambiyor, prydnadspistol mm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordslampor, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, _22652a_8da9bda73d1f59e_lg.jpeg
Bordslampor, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stort parti nysilver,_22653a_8da9bda88eaf711_lg.jpeg
Stort parti nysilver,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti leksaker, 1900-talets 2 hälft, _22654a_8da9be406735bcb_lg.jpeg
Parti leksaker, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thorén, Esaias, färglito, kubistisk tupp, _22655a_8da9bdab2c77ee8_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, kubistisk tupp,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache och tusch, vilande bufflar, _22656a_8da9bdaa1570d42_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män, _22657a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla, _22658a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden, _22659a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran, _22660a_lg.jpeg
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900, _22661a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap, _22662a_lg.jpeg
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland, _22663a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn, _22664a_lg.jpeg
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn, _22665a_lg.jpeg
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, kalebassformad med 2 fjärilar, _22666a_8da9bdcaeed95a7_lg.jpeg
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, kalebassformad med 2 fjärilar,
Slutpris2 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, kanna, glas, _22667a_8da9bdcc47f25a1_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, kanna, glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wiinblad, Björn, ljusstake (?), porslin, _22668a_8da9bdcd6238a01_lg.jpeg
Wiinblad, Björn, ljusstake (?), porslin,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, 5 delar porslin, Koka Blå, design 1956, _22669a_8da9bdce777d232_lg.jpeg
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 5 delar porslin, Koka Blå, design 1956,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti tavlor, oljor, Viking Lanje och Erik Sköld_22670a_8da9bd9ec394710_lg.jpeg
Parti tavlor, oljor, Viking Lanje och Erik Sköld
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, 2 + 1 delar glas, Tulip respektive Hearts, _22671a_8da9bdcf6f55255_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, 2 + 1 delar glas, Tulip respektive Hearts,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Martinsson, Eva-Lena för Skruf, skulptur, polykrom glasmassa på svärtad ställning, fågel, _22672a_8da9bdd0bb2ade1_lg.jpeg
Martinsson, Eva-Lena för Skruf, skulptur, polykrom glasmassa på svärtad ställning, fågel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör, _22673a_lg.jpeg
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866, _22676a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur, _22675a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman", _22674a_lg.jpeg
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens, _22677a_lg.jpeg
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng, _22678a_lg.jpeg
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Keck, Michel, gicléetryck på duk, mops, _22679a_8da9be3f425164a_lg.jpeg
Keck, Michel, gicléetryck på duk, mops,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tvättfat med handkanna, flintgods, Maastricht Gouda, sekelskiftet 1900, _22680a_8da9bf4aa66946f_lg.jpeg
Tvättfat med handkanna, flintgods, Maastricht Gouda, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampor, 3 st, glas och laminat, _22681a_8da9bf4986c5558_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampor, 3 st, glas och laminat,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti apoteksflaskor mm, _22682a_8da9bf4826ab3f8_lg.jpeg
Stort parti apoteksflaskor mm,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tomte med lykta, Heissner, _22683a_8da9bf5161b9cbf_lg.jpeg
Tomte med lykta, Heissner,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tomte med lykta, Heissner, _22684a_8da9bf52bfe2621_lg.jpeg
Tomte med lykta, Heissner,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tomte, Heissner, _22685a_8da9bf4eb2c14cc_lg.jpeg
Tomte, Heissner,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tomtar, 2 + 1, okänd tillverkning respektive Heissner, _22686a_8da9bf46ca9c9c0_lg.jpeg
Tomtar, 2 + 1, okänd tillverkning respektive Heissner,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm, _22687a_lg.jpeg
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap, _22688a_lg.jpeg
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka, _22689a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar, _22690a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter, _22691a_lg.jpeg
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?), _22692a_lg.jpeg
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Andersen, Hans C, tillskriven, satsbord, 3 st, teak med kakelplattor_22470a_8da9ae5a22d3b57_lg.jpeg
Andersen, Hans C, tillskriven, satsbord, 3 st, teak med kakelplattor
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armstol, skuren valnöt, Hepplewhitestil, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _22475a_8da9ae6d75a2a0c_lg.jpeg
Armstol, skuren valnöt, Hepplewhitestil, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fåtölj, skuren och delvis svärtad valnöt, oscariansk 1800-talets 2 hälft, _22474a_8da9ae680be5c69_lg.jpeg
Fåtölj, skuren och delvis svärtad valnöt, oscariansk 1800-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK