Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 4 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,  _22383a_lg.jpeg
339
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 4 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 4 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,  _22384a_lg.jpeg
340
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 4 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,  _22385a_lg.jpeg
341
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,  _22386a_lg.jpeg
342
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,  _22387a_lg.jpeg
343
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, lito, Höstflicka_22265a_8da9725699fa55e_lg.jpeg
344
Qvarsebo, Michael, lito, Höstflicka
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Böös, Anna-Lisa, lackmålning, kvinna i landskap_22264a_8da9725b5ab2d29_lg.jpeg
345
Böös, Anna-Lisa, lackmålning, kvinna i landskap
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bengtsson, Walter, färglito, kvinna med lyra,_22263a_8da972557349bc5_lg.jpeg
346
Bengtsson, Walter, färglito, kvinna med lyra,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nyström, Helmtrud, färgetsning, man och fågel, _22193a_8da9639c84c18e3_lg.jpeg
347
Nyström, Helmtrud, färgetsning, man och fågel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ring, Ragnar, litografi, "Fantasie orientale"_22194a_8da9639b8f39d67_lg.jpeg
348
Ring, Ragnar, litografi, "Fantasie orientale"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Henning Kjærnulf för Vejle Stole- & Møbelfabrik, matbord med 2 inre utdragsskivor, ek, _22388a_8da9a400536e3f5_lg.jpeg
349
Henning Kjærnulf för Vejle Stole- & Møbelfabrik, matbord med 2 inre utdragsskivor, ek,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Takkrona till 12 ljus, , mässing, barocktyp, 17-1800-tal, _22389a_8da9a4038b2e217_lg.jpeg
350
Takkrona till 12 ljus, , mässing, barocktyp, 17-1800-tal,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bolt, Niels Peter, pastell, blomster, _22390a_8da9a40aeba4bc6_lg.jpeg
351
Bolt, Niels Peter, pastell, blomster,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ek Nielsen, Hakon, olja, "Vesterhavet, Nr Lyngby", _22391a_8da9a4813d87462_lg.jpeg
352
Ek Nielsen, Hakon, olja, "Vesterhavet, Nr Lyngby",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kent, Søren, olja, komposition, _22392a_8da9a48568061a9_lg.jpeg
353
Kent, Søren, olja, komposition,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Harv, smide, sekelskiftet 1900. _22393a_8da9a4871ed1c52_lg.jpeg
354
Harv, smide, sekelskiftet 1900.
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Markslöjd, taklampa, borstat stål, LED med dimmer samt för 3 levande ljus, "Downtown", _22394a_8da9a542e4dc5f0_lg.jpeg
355
Okänd designer för Markslöjd, taklampa, borstat stål, LED med dimmer samt för 3 levande ljus, "Downtown",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona, _22395a_lg.jpeg
356
Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jorm, Arvid, färglinoleumsnitt, kvinnor med huvudknyten, _22396a_lg.jpeg
357
Jorm, Arvid, färglinoleumsnitt, kvinnor med huvudknyten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Brosch/hänge, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 6,8 gram, _22398a_lg.jpeg
358
Brosch/hänge, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 6,8 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr, _22397a_lg.jpeg
359
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander, _22399a_lg.jpeg
360
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales), _22400a_lg.jpeg
361
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Örhängen 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade citriner, total vikt 3,2 gram, _22401a_lg.jpeg
362
Örhängen 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade citriner, total vikt 3,2 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Johansen, Finn, olja, "Relief", _22402a_lg.jpeg
363
Johansen, Finn, olja, "Relief",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, mässing, 3 st_22211a_8da963975ec10ad_lg.jpeg
364
Ljusstakar, mässing, 3 st
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Balansvåg, gjutjärn och smide, Lindells Vågfabrik Jönköping, sekelskiftet 1900, _22224a_8da9658d8fc2192_lg.jpeg
365
Balansvåg, gjutjärn och smide, Lindells Vågfabrik Jönköping, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bajonett i balja, Bajonett, Engelsk M/N4 MK2 för Short Magazine Lee-Enfieldgevär No 4, _22404a_8da9a4dfe13db84_lg.jpeg
366
Bajonett i balja, Bajonett, Engelsk M/N4 MK2 för Short Magazine Lee-Enfieldgevär No 4,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Copenhagen, miniplaketter, ca 100 st_22405a_8da9a4e0e9b411c_lg.jpeg
367
Okänd designer för Royal Copenhagen, miniplaketter, ca 100 st
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bajonett, Ryssland M/1891/30 för Mosin Nagantgevär, _22406a_8da9a4e2516a687_lg.jpeg
368
Bajonett, Ryssland M/1891/30 för Mosin Nagantgevär,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Glimma Glasbruk, vas, koboltglas, "Blomkula", art-déco, 1920-30-tal, _22407a_8da9a4e36594681_lg.jpeg
369
Okänd designer för Glimma Glasbruk, vas, koboltglas, "Blomkula", art-déco, 1920-30-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Astronomisk karta, kopparstucken och handkolorerad, "Schematismus Geographiae Mathematicae...", Homanns eftr Nürnberg 1753, _22408a_lg.jpeg
370
Astronomisk karta, kopparstucken och handkolorerad, "Schematismus Geographiae Mathematicae...", Homanns eftr Nürnberg 1753,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Casu, Antonio, skulptur, järn på alabastersockel, stående tupp, _22410a_lg.jpeg
371
Casu, Antonio, skulptur, järn på alabastersockel, stående tupp,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, "Wilhelm Tells familj", ur mappen 1967-68_22409a_lg.jpeg
372
Thorén, Esaias, färglito, "Wilhelm Tells familj", ur mappen 1967-68
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Holzer-Kjellberg, Friedl för Arabia, moccakoppar med underfat, 8 + 8 st samt 4 skålar, _22411a_lg.jpeg
373
Holzer-Kjellberg, Friedl för Arabia, moccakoppar med underfat, 8 + 8 st samt 4 skålar,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik persisk, _22414a_lg.jpeg
374
Matta, semiantik/antik persisk,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao, _22413a_lg.jpeg
375
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal, _22412a_lg.jpeg
376
Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Reseschatull, brun maroquin, 1920-30-tal, inredning med flaskor, smyckeettui mm, _22415a_8da9a4de902ecc6_lg.jpeg
377
Reseschatull, brun maroquin, 1920-30-tal, inredning med flaskor, smyckeettui mm,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hald, Edward för Orrefors/Sandvik Glasbruk, skål med underfat, violett sodaglas, _22419a_8da9a53c6d83e23_lg.jpeg
378
Hald, Edward för Orrefors/Sandvik Glasbruk, skål med underfat, violett sodaglas,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lykta, furu med glas, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _22420a_8da9a53db4f05cb_lg.jpeg
379
Lykta, furu med glas, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide, _22421a_8da9a53ed781aaf_lg.jpeg
380
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Uppsatsskål/jardinière, nysilver med dubbla glasinsatser, nysilver, sekelskiftet 1900, _22422a_lg.jpeg
381
Uppsatsskål/jardinière, nysilver med dubbla glasinsatser, nysilver, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Damarbetsbord, valnöt med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900, _22423a_lg.jpeg
382
Damarbetsbord, valnöt med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lådspegel, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, 1800-talets 1 hälft, _22425a_lg.jpeg
383
Lådspegel, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par. mahogny, senempire, så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome, _22426a_lg.jpeg
384
Stolar, 1 par. mahogny, senempire, så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, oljor, 2 st, porträtt av guldsmeden i Göteborg Johan Damiel Blomsterwall (1786-1841) och hh Catharina Margaretha née Ryberg d 1831, _22424a_lg.jpeg
385
Okänd konstnär, oljor, 2 st, porträtt av guldsmeden i Göteborg Johan Damiel Blomsterwall (1786-1841) och hh Catharina Margaretha née Ryberg d 1831,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Flintlåspistol, 1700-talets 1 hälft, valnöt och smide, _22427a_8da9a540a015404_lg.jpeg
386
Flintlåspistol, 1700-talets 1 hälft, valnöt och smide,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.