Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Jespersen, Svend för B&G, figuriner 1 par, porslin, foreller, _22311a_8da97e692a17e71_lg.jpeg
Jespersen, Svend för B&G, figuriner 1 par, porslin, foreller,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Besticksuppsättning, nysilver, Olga, _22317a_lg.jpeg
Besticksuppsättning, nysilver, Olga,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, grytunderlägg, teak_22318a_lg.jpeg
Okänd designer, grytunderlägg, teak
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 2 fanérade iläggsskivor, ek, Herrgården, _22320a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, matssalsstolar 8 st samt armstolar 1 par, ek, "Ulfåsa", _22319a_lg.jpeg
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), olja, "Mot Kullen"_22321a_8da97ed8bea7de3_lg.jpeg
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), olja, "Mot Kullen"
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, interiör med sittande kvinna_22248a_8da9717d965bf4a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, interiör med sittande kvinna
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Piedestal, bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, _22249a_8da971e41738724_lg.jpeg
Piedestal, bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Orientalisk flöjtspelare", _22328a_8da9a1e8a7c734a_lg.jpeg
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Orientalisk flöjtspelare",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Axel Svenssons möbelfabrik i Urshult, byrå, mahogny med mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, _22329a_8da9a1f1d445802_lg.jpeg
Okänd designer för Axel Svenssons möbelfabrik i Urshult, byrå, mahogny med mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hurtsskrivbord, mahogny med grön, guldpräglad, skiva, _22330a_8da9a1e71b50257_lg.jpeg
Hurtsskrivbord, mahogny med grön, guldpräglad, skiva,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Herrfickur, förgylld metall, Elgin, sekelskiftet 1900, _22332a_lg.jpeg
Herrfickur, förgylld metall, Elgin, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Frisk, Thomas, akvatint, "Ruinstad II", _22333a_lg.jpeg
Frisk, Thomas, akvatint, "Ruinstad II",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap, _22334a_lg.jpeg
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Frisk, Ulla, färgetsning, komposition, _22331a_lg.jpeg
Frisk, Ulla, färgetsning, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matsked, silver, gammalsvensk modell,  vikt 70 gram, _22335a_lg.jpeg
Matsked, silver, gammalsvensk modell, vikt 70 gram,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt_22323a_8da97edcd180357_lg.jpeg
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bägare, silver, invändigt förgylld, vikt 210 gram, _22296a_8da97e153986572_lg.jpeg
Bägare, silver, invändigt förgylld, vikt 210 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Serveringsbord med intarsia och mässingsbeslag, empirestil, sekelskiftet 1900, _22336a_8da9a1e4ec9eaa0_lg.jpeg
Serveringsbord med intarsia och mässingsbeslag, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bärtallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95)_22337a_8da9a1e0fd65b11_lg.jpeg
Bärtallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95)
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _22338a_8da9a1e3d0e0248_lg.jpeg
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Assietter, 2 st, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), _22339a_8da9a1e2b053620_lg.jpeg
Assietter, 2 st, porslin, Kina, Daoguang (1820-50),
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Engström, Torolf, skulptur, patinerad gips på träsockel, kvinnohuvud, _22340a_lg.jpeg
Engström, Torolf, skulptur, patinerad gips på träsockel, kvinnohuvud,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Serveringskanna, tenn med rottinglindat handtag, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, _22341a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning, _22342a_lg.jpeg
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"_22343a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru, _22344a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal, _22345a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 700 - 3 800 SEK
Møller, Flemming, blandteknik, gård i landskap_22322a_8da97edbcefcdc3_lg.jpeg
Møller, Flemming, blandteknik, gård i landskap
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Møller, Flemming, blandteknik, gård vid havet_22316a_8da97edaa573607_lg.jpeg
Møller, Flemming, blandteknik, gård vid havet
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Klur-Aroon, Lert, blandteknik på löv, ägretthägerpar med bo_22325a_8da9a268dc18a83_lg.jpeg
Klur-Aroon, Lert, blandteknik på löv, ägretthägerpar med bo
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, blandteknik med collage, komposition med bokstäver_22327a_8da9a26bbb69898_lg.jpeg
Okänd konstnär, blandteknik med collage, komposition med bokstäver
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, olja, älgar i björkskog_22324a_8da9a2665e1a23c_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, älgar i björkskog
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sparring, Bengt, olja, svarthakedopping_22326a_8da9a26a9bf7639_lg.jpeg
Sparring, Bengt, olja, svarthakedopping
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, vas, stengods, _22346a_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, vas, stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900, _22347a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Aronsson, Ally, färgetsning, "Stenar nattetid",_22348a_lg.jpeg
Aronsson, Ally, färgetsning, "Stenar nattetid",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas, _22349a_lg.jpeg
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden, _22350a_lg.jpeg
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, mässig, _22351a_8da9a26ccfd6119_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, mässig,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Höglund, Erik, för Boda Smide,  ljusstake, glas och svärtat smide_22297a_8da97e1634e31a8_lg.jpeg
Höglund, Erik, för Boda Smide, ljusstake, glas och svärtat smide
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeservis,   delar, porslin, B&G, Julros, _22288a_8da97cecf8883af_lg.jpeg
Kaffeservis, delar, porslin, B&G, Julros,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Brems, Bodil, akryl, stockros_22283a_8da97d9cd08b445_lg.jpeg
Brems, Bodil, akryl, stockros
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Saxild, Preben, akryl, "Landskab I"_22282a_8da97cf05da892c_lg.jpeg
Saxild, Preben, akryl, "Landskab I"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Madsen, Mads, akryl, komposition, _22281a_8da97ceec2f1a7c_lg.jpeg
Madsen, Mads, akryl, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hjortzberg, Olle, offset, "Femtioårsminnet av olympiska spelen, Stockholm 1912"_22280a_8da97cf1ebc147c_lg.jpeg
Hjortzberg, Olle, offset, "Femtioårsminnet av olympiska spelen, Stockholm 1912"
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nerman, Einar, efter, offset, Skansen dansbanor, _22279a_8da97cf2d1ef66c_lg.jpeg
Nerman, Einar, efter, offset, Skansen dansbanor,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bergquist, Clarence, färglitografi, "Klara Marie i Skillinge hamn"_22278a_8da97cea088e05a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK