Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Collier, odlade pärlor med lås i 18 karat vitguld, _22141a_8da94ce9a5e3b5c_lg.jpeg
Collier, odlade pärlor med lås i 18 karat vitguld,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, piedestal, majolika med träplatta, Österrike, jugend, sekelskiftet 1900, _21993a_8da94cf8ba05d20_lg.jpeg
Okänd designer, piedestal, majolika med träplatta, Österrike, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kvinna med halmkärve, _22069a_8da91a0ab5b7d76_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kvinna med halmkärve,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvlampa, driven koppar, 1910-20-tal, _22167a_8da95985d304e22_lg.jpeg
Golvlampa, driven koppar, 1910-20-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", _22149a_8da956a23d58143_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Strid, Hardy, olja, "Komposition", _22145a_8da95696e945ad3_lg.jpeg
Strid, Hardy, olja, "Komposition",
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Byrå, valnöt och körsbär med intarsia, senbarocktyp, delvis 1700-tal, _22172a_8da958e83de30b8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallvaren Fabrik), thekanna, metall med rottinghandtag, jugend, sekelskiftet 1900, _22173a_8da9597d40c1456_lg.jpeg
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallvaren Fabrik), thekanna, metall med rottinghandtag, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Forssander, Cyril, olja, franskt kustparti, _22174a_lg.jpeg
Forssander, Cyril, olja, franskt kustparti,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Stefan, olja, kustlandskap, _22175a_lg.jpeg
Persson, Stefan, olja, kustlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Heijne, Elisabeth von (née Odelberg), akvarell, fjordparti, _22176a_lg.jpeg
Heijne, Elisabeth von (née Odelberg), akvarell, fjordparti,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition, _22178a_8da9597f37d78b8_lg.jpeg
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Salerno, theservis, fajans, _22152a_8da958eacfb1e6b_lg.jpeg
Okänd designer för Salerno, theservis, fajans,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Gmundner Keramik, figurin, terrakotta, sittande kvinna, 1950-tal, _22148a_8da956a0fd7db90_lg.jpeg
Okänd designer för Gmundner Keramik, figurin, terrakotta, sittande kvinna, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lindskog, Axel Einar, statyett, gips, fotplatta i Kolmårdsmarmor, "Danserskan"_22184a_8da959845ceec85_lg.jpeg
Lindskog, Axel Einar, statyett, gips, fotplatta i Kolmårdsmarmor, "Danserskan"
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, flaska med propp, glas, svagt blåtonat glas med röd propp, _22186a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, flaska med propp, glas, svagt blåtonat glas med röd propp,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, skänk, grålackerat trä, _22187a_lg.jpeg
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, skänk, grålackerat trä,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spegel, mahogny och svärtat trä, 17-1800-tal, spegelglas och bakstycke rokoko, 1700-talets mitt, detta signerat Erhard Göbel, spegelmakare i Stockholm 1746-64, _22189a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Parti silver; total vikt cirka 1400 gram, _22188a_lg.jpeg
Parti silver; total vikt cirka 1400 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916, _22190a_lg.jpeg
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,_22153a_8da956d3b6c7afc_lg.jpeg
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Höglund, Erik, karaff, glas, dekor av ansikte och armar_22151a_8da956d23f6702b_lg.jpeg
Höglund, Erik, karaff, glas, dekor av ansikte och armar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Peynet, Raymond för Rosenthal, vas, dekor i svart och guld, _22054a_8da90dc796a092a_lg.jpeg
Peynet, Raymond för Rosenthal, vas, dekor i svart och guld,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Salver, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, pie-crustbrätte på tre fötter, _22118a_8da9490e62d2938_lg.jpeg
Salver, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, pie-crustbrätte på tre fötter,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Salver, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, pie-crustbrätte på tre fötter, _22119a_8da9490f28b15a9_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wikström, Ulf, olja, "Slottet", _22117a_8da9490d550f9fb_lg.jpeg
Wikström, Ulf, olja, "Slottet",
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Opsvik, Per för Stokke, ergonomisk fåtölj, böjträ, "Balans Duo", _22142a_8da94cf9d16b026_lg.jpeg
Opsvik, Per för Stokke, ergonomisk fåtölj, böjträ, "Balans Duo",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti glas, Reijmyre "Antik", _22196a_lg.jpeg
Parti glas, Reijmyre "Antik",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft, _22197a_lg.jpeg
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods, _22198a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil, _22199a_lg.jpeg
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, Ponte dei Tre Archi, Venedig, _21987a_8da8f1f35d6d380_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, Ponte dei Tre Archi, Venedig,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods, _21995a_8da8f1eb8f8b904_lg.jpeg
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Morales, Mona för Kosta, vas, glas, _21992a_8da8f1eee7121ab_lg.jpeg
Morales, Mona för Kosta, vas, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bergengren, Yrsa, blandteknik med collage, minne av Solhaga, _21991a_8da8f1efd6288fd_lg.jpeg
Bergengren, Yrsa, blandteknik med collage, minne av Solhaga,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Militär instruktionstavla, textil, 1800-talets 2 hälft, "Militärisk Instruktions- Duk No 4  Förposttjensten _21990a_8da8f1f0bbfbf2b_lg.jpeg
Militär instruktionstavla, textil, 1800-talets 2 hälft, "Militärisk Instruktions- Duk No 4 Förposttjensten
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för GAB, vas med hänklar, tenn, Funkis, 1930-tal, _21989a_8da8f1f1a207d44_lg.jpeg
Okänd designer för GAB, vas med hänklar, tenn, Funkis, 1930-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti porslin, Blue Danube mm, _22200a_lg.jpeg
Parti porslin, Blue Danube mm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods, _22201a_lg.jpeg
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal, _22202a_lg.jpeg
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär), _22203a_lg.jpeg
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976_22204a_lg.jpeg
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973_22205a_lg.jpeg
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, soffa, svart läder med stålben, _22206a_lg.jpeg
Okänd designer, soffa, svart läder med stålben,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, bonad ek med brun läderklädsel, _22207a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Snurrfåtölj med fotpall, svart läder och stål, _22208a_lg.jpeg
Snurrfåtölj med fotpall, svart läder och stål,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hyllmöbel, mahogny, jugend, sekelskiftet 1900, _21978a_8da94a2efb0612d_lg.jpeg
Hyllmöbel, mahogny, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, _21980a_8da8cef5b4ed35d_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK