Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Carlson, Arvid, olja på papp, "Ära vare Gud i höjcen..."_22715a_8da9c89186e2e07_lg.jpeg
Carlson, Arvid, olja på papp, "Ära vare Gud i höjcen..."
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, klappstolar, 1 par, bokk med fanérsits, "Handy", _22716a_8da9c8932f1e680_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, klappstolar, 1 par, bokk med fanérsits, "Handy",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Percy, Arthur för Gefle, tillskriven, ytterfoder, lergods, _22717a_8da9ca148e9e125_lg.jpeg
Percy, Arthur för Gefle, tillskriven, ytterfoder, lergods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Carlson, Arvid, väggfält, gouache på papp uppfäst på linne, _22718a_8da9c8958d3e651_lg.jpeg
Carlson, Arvid, väggfält, gouache på papp uppfäst på linne,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Carlson, Arvid, väggfält, olja på väv, _22719a_8da9c8975bb71c9_lg.jpeg
Carlson, Arvid, väggfält, olja på väv,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sidenbroderier, 3 st, Japan och Kina, sekelskiftet 1900, _22720a_8da9c89f61ff222_lg.jpeg
Sidenbroderier, 3 st, Japan och Kina, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampa, förgylld metall och porslin, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, _22721a_8da9c899618169a_lg.jpeg
Bordslampa, förgylld metall och porslin, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition, _22722a_8da9c917d047e12_lg.jpeg
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Gruva, Knut, färglito, hamnbild, _22724a_8da9c88a43a9f16_lg.jpeg
Gruva, Knut, färglito, hamnbild,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet II", _22725a_8da9c8896bc1126_lg.jpeg
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet II",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Garnvinda, svarvat och delvis svärtat trä, 1800-tal, _22726a_8da9c89c5835d19_lg.jpeg
Garnvinda, svarvat och delvis svärtat trä, 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Racket, trä med natursenor, möjligen Battledore, 1800-tal, _22727a_8da9c8887782cc8_lg.jpeg
Racket, trä med natursenor, möjligen Battledore, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tobaksburk med lock och innerlock, gjutjärn, 1900-tal, _22728a_8da9c8872bc0466_lg.jpeg
Tobaksburk med lock och innerlock, gjutjärn, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner, 7 st, porslin, Lladró och  Nao, polykrom underglasyrdekor, _22729a_8da9c886288b55a_lg.jpeg
Figuriner, 7 st, porslin, Lladró och Nao, polykrom underglasyrdekor,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti uppläggningsbestick, teak, plast och stål, _22730a_8da9c8850a3ba7b_lg.jpeg
Stort parti uppläggningsbestick, teak, plast och stål,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, klaffbord, fur, 1900-talets 2 hälft, _22465a_8da9ae4a1a9b8b7_lg.jpeg
Okänd designer, klaffbord, fur, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Assietter, 6 st samt fruktfat, porslin, Rörstrand, "Kungsholmsservisen", _22731a_8da9c911dcb246e_lg.jpeg
Assietter, 6 st samt fruktfat, porslin, Rörstrand, "Kungsholmsservisen",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Tibet (?), _22732a_8da9c912c7a5c26_lg.jpeg
Matta, old Tibet (?),
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Flygfraktlådor, 2 st, aluminium, _22733a_8da9c913a626451_lg.jpeg
Flygfraktlådor, 2 st, aluminium,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Myntalbum med mynt, mestadels Sverige och silver, _22736a_8da9c9106a30d5e_lg.jpeg
Myntalbum med mynt, mestadels Sverige och silver,
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Figuriner, 3 st, lergods, blad annat Ole Bunton och Bernard Andersson, _22735a_8da9c915d4a8294_lg.jpeg
Figuriner, 3 st, lergods, blad annat Ole Bunton och Bernard Andersson,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik Senneh, _22734a_8da9c914a543696_lg.jpeg
Matta, semiantik Senneh,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vägglampetter, 1 par, mässing med prismor, empirestil, _22737a_8da9ca110f20d22_lg.jpeg
Vägglampetter, 1 par, mässing med prismor, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Thorgren, John, färglito, fjällandskap, _22738a_8da9ca11d84b13e_lg.jpeg
Thorgren, John, färglito, fjällandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampa, bronserad metall och rubinglas, vit glaskupa, sekelskiftet 1900, _22443a_8da9ae30beca52e_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, bronserad metall och rubinglas, vit glaskupa, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Synnerligen stort parti Rekord-magasinet, 1951-1966_22739a_8da9ca47d9badff_lg.jpeg
Synnerligen stort parti Rekord-magasinet, 1951-1966
Slutpris5 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fåtölj, djuphäftad, rosa sammet, så kallad Emmafåtölj, _22740a_8da9c9fea6a919f_lg.jpeg
Fåtölj, djuphäftad, rosa sammet, så kallad Emmafåtölj,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, pall samt bord, blålackerad metall, _22741a_8da9c9fce6eda22_lg.jpeg
Okänd designer, pall samt bord, blålackerad metall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tomte, textil och trä, _22742a_8da9c9f7c93a26c_lg.jpeg
Tomte, textil och trä,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Terrin med lock, glaserat lergods, Tillinge, sekelskiftet 1900, _22743a_8da9ca48a08d983_lg.jpeg
Terrin med lock, glaserat lergods, Tillinge, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti delvis äldre vykort, _22744a_8da9c9f608b8528_lg.jpeg
Parti delvis äldre vykort,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kassettradio, Classic Collection, _22745a_8da9c9f4e622c56_lg.jpeg
Kassettradio, Classic Collection,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skivspelare, Dux_22008a_8da9003f8b4fb6e_lg.jpeg
Skivspelare, Dux
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer i Thonets art, armstol, böjträ, _22458a_8da9ae2ed2214fa_lg.jpeg
Okänd designer i Thonets art, armstol, böjträ,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvur, grönmålat trä, 1700-talets mitt, så kallat Bornholmerur, hane, urtavla signerad Peter Arboe (1726 - 1766, borgerskab 1750)_22254a_8da9a48896a223d_lg.jpeg
Golvur, grönmålat trä, 1700-talets mitt, så kallat Bornholmerur, hane, urtavla signerad Peter Arboe (1726 - 1766, borgerskab 1750)
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Brosch, 18 karat rödguld med pärla, vikt 2,4 gram, _22746a_8da9c9f3f6dedb6_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld med pärla, vikt 2,4 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Brosch, 14 karat rödguld med sötvattenspärlor och röd sten, vikt 3,1 gram, _22747a_8da9c9f31c797cf_lg.jpeg
Brosch, 14 karat rödguld med sötvattenspärlor och röd sten, vikt 3,1 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Plakett, brons, dekor av jaktmotiv, _22748a_8da9ca5c4c1d29f_lg.jpeg
Plakett, brons, dekor av jaktmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Höglund, Erik, brevpress/skålfat, svagt violett glasmassa, _22749a_8da9ca5d1546873_lg.jpeg
Höglund, Erik, brevpress/skålfat, svagt violett glasmassa,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik Persisk_22750a_8da9d3c23f7ab4d_lg.jpeg
Matta, semiantik Persisk
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona till 6 ljus, svartlackerat smide samt klar och blå glasmassa,  _22752a_8da9d598b23f344_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Armstolar, 1 par, ljus björk med svärtade detaljer, _22753a_8da9d59777fc2a1_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, ljus björk med svärtade detaljer,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK