Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Flintlåspistol, 1700-talets 1 hälft, valnöt och smide, _22427a_8da9a540a015404_lg.jpeg
Flintlåspistol, 1700-talets 1 hälft, valnöt och smide,
Slutpris2 400 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Flintlåspistol för kavalleriet, Napoleonkrigen, fransk Pistolet modèle An XIII (M/1806), Manufacture Impériale de Charleville, _22428a_8da9a54193d4c4c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
Slaglåspistol, smide och mässing med björkkolv, Sverige, 1800-talets 1 hälft, _22429a_8da9a58480cdc52_lg.jpeg
Slaglåspistol, smide och mässing med björkkolv, Sverige, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Utropspris800  - 900 SEK
Soppslev, silver med svärtat träskaft, 1800-talets 1 hälft, _22430a_lg.jpeg
Soppslev, silver med svärtat träskaft, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Gate, Simon för Orrefors, vas, kristall, 'Tusen fönster',_22431a_lg.jpeg
Gate, Simon för Orrefors, vas, kristall, 'Tusen fönster',
Slutpris400 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och glaserat lergods, 'Eskimö, stående', _22432a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och glaserat lergods, 'Eskimö, stående',
Slutpris400 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Olson, Erik, färglito, "Procession", _22433a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Procession",
Slutpris100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Krusell, Harris, olja, nattbild, _22434a_lg.jpeg
Krusell, Harris, olja, nattbild,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68, _22435a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68,
Slutpris400 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Armlänk, 14 karat rödguld, vikt 14,1 gram, _22437a_8da9a585debb5be_lg.jpeg
Armlänk, 14 karat rödguld, vikt 14,1 gram,
Slutpris4 200 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Armlänk, 14 karat rödguld, vikt 5,5 gram, _22438a_8da9a586f87ffb2_lg.jpeg
Armlänk, 14 karat rödguld, vikt 5,5 gram,
Slutpris1 500 SEK
Utropspris1 300  - 1 400 SEK
Hänge, 18 karat rödguld, vikt 3,3 gram, _22439a_8da9a5884051563_lg.jpeg
Hänge, 18 karat rödguld, vikt 3,3 gram,
Slutpris1 200 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, armlänk, sterlingsilver, vikt 85 gram, _22440a_8da9a589917107d_lg.jpeg
Okänd dansk designer, armlänk, sterlingsilver, vikt 85 gram,
Slutpris700 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Vigselringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,7 gram, _22441a_8da9a58aca2b420_lg.jpeg
Vigselringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,7 gram,
Slutpris1 600 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
Broscher, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 6,6 gram, _22442a_8da9a58c3eacea5_lg.jpeg
Broscher, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 6,6 gram,
Slutpris1 800 SEK
Utropspris1 900  - 2 000 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas, 5 st, "Tulip", _22416a_8da9a58e9af5c3e_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas, 5 st, "Tulip",
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, stående råbock, _22403a_8da9a4e4fcaab48_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Parti porslin, 6 delar, Japan, Taishô, _22417a_8da9a58fdeb91c6_lg.jpeg
Parti porslin, 6 delar, Japan, Taishô,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Okänd designer för Capodimonte, Neapel, figuriner, 6 st, bemålat porslin, Porcellane Principe", _22244a_8da97ce8c586b75_lg.jpeg
Okänd designer för Capodimonte, Neapel, figuriner, 6 st, bemålat porslin, Porcellane Principe",
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Höglund, Erik för Boda, karaff med propp, bruntonad glasmassa, _22033a_8da90c002c81dc0_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, karaff med propp, bruntonad glasmassa,
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Vaser/perukhållare, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, hexagonal, delvis genombruten form, _22444a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris4 800  - 5 000 SEK
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,  _22445a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",  modell 2404, _22446a_lg.jpeg
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", modell 2404,
SlutprisInga bud
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter, _22447a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium, _22448a_lg.jpeg
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Skålfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av pioner, heliga föremål mm, _22450a_8da9ae1bccc7831_lg.jpeg
Skålfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av pioner, heliga föremål mm,
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Bägare, så kallad stem-cup, porslin, Kina, möjligen Guangxu, sekelskiftet 1900, _22451a_8da9ae19a8cd1b9_lg.jpeg
Bägare, så kallad stem-cup, porslin, Kina, möjligen Guangxu, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Bankett/flygelpall, skuret och bonat trä, 1800-talets 2 hälft, _22456a_8da9ae296ee7ff1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Trädgårdsskulptur, stenmassa, 1900-tal, sittande lejon, _22479a_8da9ae82033b198_lg.jpeg
Trädgårdsskulptur, stenmassa, 1900-tal, sittande lejon,
SlutprisInga bud
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början, _22478a_8da9ae77d9a4cef_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Oljelampa, smide, 17-1800-tal, _22481a_lg.jpeg
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Okänd designer för Tilgmans keramik, bordlampa, lergods, dekor av danserska, _22483a_lg.jpeg
Okänd designer för Tilgmans keramik, bordlampa, lergods, dekor av danserska,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560, _22482a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter, _22484a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,  _22485a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _22486a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, _22477a_8da9ae74692391b_lg.jpeg
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _22476a_8da9ae70a155b54_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken", _22473a_8da9aeb591863e9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Avlastningsbord, skuren mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, _22487a_8da9aeefd362fa9_lg.jpeg
Avlastningsbord, skuren mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, vinterlandskap vid bäck, _22488a_8da9aef8d9dc611_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, olja, vinterlandskap vid bäck,
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Holst, Adolf Fredrik, jeton/spelmarker, koppar, Dristigt och Slugt respektiveWarsamt och Försigtigt, _22496a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal, _22497a_lg.jpeg
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Slutpris100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Edenfalk, Bengt för Skruf, skål, glas, slipad dekor av fiskar, _22498a_lg.jpeg
Edenfalk, Bengt för Skruf, skål, glas, slipad dekor av fiskar,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Figuriner/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal, _22499a_lg.jpeg
Figuriner/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål, stengods, _22500a_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål, stengods,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Bidé, mahogny med mässingsdetaljer, 1800-talets slut, _22495a_8da9af197879124_lg.jpeg
Bidé, mahogny med mässingsdetaljer, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm, _22489a_8da9af0112eebcd_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm,
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK