Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _22544a_lg.jpeg
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Rörstrand, uppsatsskål, porslin, empirestil, sekelskiftet 1900, _22545a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, karott med lock, flintgods, Picknick, _22546a_lg.jpeg
Westman, Marianne för Rörstrand, karott med lock, flintgods, Picknick,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Richter, Sigrid för Rörstrand, uppläggningsfat, porslin, Eden, _22547a_lg.jpeg
Richter, Sigrid för Rörstrand, uppläggningsfat, porslin, Eden,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, handmålat glas, Tulip, _22548a_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, handmålat glas, Tulip,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vitvinsglas 7 st, klarglas på grön fot, slipad dekor, _22562a_8da9b16a869de70_lg.jpeg
Vitvinsglas 7 st, klarglas på grön fot, slipad dekor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Servis, kristall,  40 delar, 1900-talets 2 hälft, 11 vardera av vin-, selters- och likörglas samt 7 starkvinsglas, _22561a_8da9b167fdb56f6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ströskedar 2 st, silver, 18-1900-tal, total vikt 70 gram, _22555a_8da9b18b4791b38_lg.jpeg
Ströskedar 2 st, silver, 18-1900-tal, total vikt 70 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fickur , 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 93 gram, _22551a_8da9b15f7ebd1b4_lg.jpeg
Fickur , 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 93 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142, _22564a_lg.jpeg
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142, _22565a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _22566a_lg.jpeg
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor, _22567a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _22568a_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Norberg, Erik, skulptur, skuret renhorn, same med ren, _22563a_8da9b18cb987811_lg.jpeg
Norberg, Erik, skulptur, skuret renhorn, same med ren,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bägare silver, vikt 68 gram, _22554a_8da9b189f13e870_lg.jpeg
Bägare silver, vikt 68 gram,
Slutpris250 SEK
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, stående myskoxe, _22120a_8da948dde3a871f_lg.jpeg
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, stående myskoxe,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Krogh Pedersen, Hjalmar Alexander, olja, vy över Pregnitz, Nürnberg, _22559a_8da9b16b9098d85_lg.jpeg
Krogh Pedersen, Hjalmar Alexander, olja, vy över Pregnitz, Nürnberg,
SlutprisInga bud
Serveringsvagn, metall och alm med dubbla glasskivor, 1950-60-tal, _22556a_8da9b163ab775d8_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Damarbetsbord, mahogny med förgyllda mässingslister, empirestil, 1900-talets mitt, _22558a_8da9b16504a16c1_lg.jpeg
Damarbetsbord, mahogny med förgyllda mässingslister, empirestil, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för GAB, ljusstakar 1 par , silver, _22549a_8da9b1626d7a064_lg.jpeg
Okänd designer för GAB, ljusstakar 1 par , silver,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar 1 par, silver, _22550a_8da9b189043c04d_lg.jpeg
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar 1 par, silver,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti frimärken, 1 flyttlåda_22552a_8da9b1eaef77638_lg.jpeg
Parti frimärken, 1 flyttlåda
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pergaminpåsar, ca 1000 st_22560a_8da9b1f003b9582_lg.jpeg
Pergaminpåsar, ca 1000 st
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Frimärksalbum, 7 st_22557a_8da9b1ee9da3a1f_lg.jpeg
Frimärksalbum, 7 st
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Berlin, Emmy, olja, "En viktig hemlighet", _22569a_lg.jpeg
Berlin, Emmy, olja, "En viktig hemlighet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bratt, Monica för Reijmyre, tillskriven, tallrikar, 8 st, röd glasmassa, _22570a_lg.jpeg
Bratt, Monica för Reijmyre, tillskriven, tallrikar, 8 st, röd glasmassa,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"_22571a_lg.jpeg
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Aftonväska, pärlbroderi, sekelskiftet 1900, _22572a_lg.jpeg
Aftonväska, pärlbroderi, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt, _22573a_lg.jpeg
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vas med hänklar, flintgods, Franz Anton Mehlem "Royal Bonn", sekelskiftet 1900, _22528a_8da9b0dbd635fd8_lg.jpeg
Vas med hänklar, flintgods, Franz Anton Mehlem "Royal Bonn", sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, palisander med intarsia, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft, _22467a_8da9ae504521a42_lg.jpeg
Byrå, palisander med intarsia, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, ett par, böjträ och metall, "Trinidad", _22462a_8da9ae426df734b_lg.jpeg
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, ett par, böjträ och metall, "Trinidad",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic_22454a_8da9ae2394e0e84_lg.jpeg
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon, _22574a_lg.jpeg
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal, _22575a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900, _22576a_lg.jpeg
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, _22577a_lg.jpeg
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt, _22578a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti smycken mm; damfickur samt 3 par örhängen, _22115a_8da94968024ec02_lg.jpeg
Parti smycken mm; damfickur samt 3 par örhängen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti frimärken, frimärksklipp mm, _21972a_8da9bba4a4cfb41_lg.jpeg
Parti frimärken, frimärksklipp mm,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rosa och brunt_22453a_8da9ae2e17ad712_lg.jpeg
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rosa och brunt
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, salongsbord, bemålat trä, art-déco, 1920-tal_22449a_8da9ae2f64f6805_lg.jpeg
Okänd designer, salongsbord, bemålat trä, art-déco, 1920-tal
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slaglåspistol, dubbelpipig, så kallad Weinbergpistol, 1800-talets 2 hälft, otydliga proberstämplar, l 22 cm, funktion garanteras ej_22579a_8da9bacec3456b3_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slaglåspistol, enkelpipig, så kallad Weinbergpistol, 1800-talets 2 hälft, proberstämplar, l 22 cm_22580a_8da9bad0550423c_lg.jpeg
Slaglåspistol, enkelpipig, så kallad Weinbergpistol, 1800-talets 2 hälft, proberstämplar, l 22 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pistol, snäppslaglås, 1800-tal, _22581a_8da9bad18a7a748_lg.jpeg
Pistol, snäppslaglås, 1800-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Frimärken, 1 album, postfriska_22553a_8da9b191551ab01_lg.jpeg
Frimärken, 1 album, postfriska
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast_22582a_8da9bb3b6b7ef83_lg.jpeg
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK