Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Nylund, Gunnar för Rörstrand, bordslampa, stengods med mässingsmontage, dekor i brun harpälsglasyr, signerad, total h 35 cm, sladd saknas_25559a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti LP-skivor samt maxisingel, Judas Priest, 13 st_25534a_8dafd4463cba9b8_lg.jpeg
Parti LP-skivor samt maxisingel, Judas Priest, 13 st
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Personbil, KIA VENGA 1,4 CRDI ECO K, 2012 OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,_25562a_8dafdf03ab56479_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering60 000 - 65 000 SEK
Jensen, Georg, egen verkstad, kaffeskedar, 10 st, sterlingsilver, modell Continental (Antik), design 1906, total vikt 135 gram, servisen var den första Jensen designade_25567a_8dafdf4f7366e3e_lg.jpeg
Jensen, Georg, egen verkstad, kaffeskedar, 10 st, sterlingsilver, modell Continental (Antik), design 1906, total vikt 135 gram, servisen var den första Jensen designade
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Dahlbom, Wilhelm, olja, landskap från Linderöd, signerad och daterad 1916, 73 x 100 cm_25570a_8dafdfbba73567e_lg.jpeg
Dahlbom, Wilhelm, olja, landskap från Linderöd, signerad och daterad 1916, 73 x 100 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 54", _25197a_8daed85fd7567e2_lg.jpeg
Point, George, färglitografi, "Portkosme 54",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvur, lackerat trä, 1700-talets mitt eller 2 hälft, urverk signerad Adam Basilier Eskilstuna (verksam 1747-1783), h 215 cm, bemålning från 1929 enligt notat_25200a_8daf3d9d4dc0af5_lg.jpeg
Golvur, lackerat trä, 1700-talets mitt eller 2 hälft, urverk signerad Adam Basilier Eskilstuna (verksam 1747-1783), h 215 cm, bemålning från 1929 enligt notat
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Klinikvagn, rostfritt stål, Einar Egnell Trollhättan, 1900-talets mitt, bredd 46 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25571a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Isphahan (?), 325 x 230 cm_25572a_lg.jpeg
Matta, old Isphahan (?), 325 x 230 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Klinikvagn, rostfritt stål, Stille, 1900-talets mitt, bredd 56 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25573a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Cigarettetui, sterlingsilver med inredning i kamferträ, dekor av Karl XI, stämplad CG Hallberg Stockholm 1958, höjd 9,5 cm, vikt 125 gram_25569a_8dafdf5744bbb2b_lg.jpeg
Cigarettetui, sterlingsilver med inredning i kamferträ, dekor av Karl XI, stämplad CG Hallberg Stockholm 1958, höjd 9,5 cm, vikt 125 gram
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti äldre bestick, silver, bl a såsslevar, total vikt 240 gram_25563a_8dafdf48a686665_lg.jpeg
Parti äldre bestick, silver, bl a såsslevar, total vikt 240 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti silverföremål med fyllda skaft, glasinsatser mm, bl a osthyvel Georg Jensen "Konge" (defekt skaft), vaser mm, total vikt 550 gram_25575b_8dafdfbf965fa81_lg.jpeg
Parti silverföremål med fyllda skaft, glasinsatser mm, bl a osthyvel Georg Jensen "Konge" (defekt skaft), vaser mm, total vikt 550 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Agnell, Olle, olja, "Yrsnö"_25543a_8dafd5ef8a6ce29_lg.jpeg
Agnell, Olle, olja, "Yrsnö"
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Wärff, Göran för Kosta Boda, parti konstglas, 4 delar, vas, skulptur samt ljusstakar, signerade, h 9-20 cm_25536a_8dafd4f71c970c5_lg.jpeg
Wärff, Göran för Kosta Boda, parti konstglas, 4 delar, vas, skulptur samt ljusstakar, signerade, h 9-20 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lönborg, Harald, akvarell, porträtt av Karen Jörgensen, enligt påteckning utförd på 1890-talet, signerad, synlig pappersstorlek 25 x 17 cm_25205a_8daed8c17e02fd6_lg.jpeg
Lönborg, Harald, akvarell, porträtt av Karen Jörgensen, enligt påteckning utförd på 1890-talet, signerad, synlig pappersstorlek 25 x 17 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Klinikvagn, vitlackerad metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 66 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25576a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 76 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25578a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Klinikvagn, vitlackerad metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 66 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25577a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti silverbestick, gammalfransk modell, total vikt inklusive knivar med fyllda skaft och stålblad 950 gram_25574a_8dafdfbd1917358_lg.jpeg
Parti silverbestick, gammalfransk modell, total vikt inklusive knivar med fyllda skaft och stålblad 950 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Rossander, Armand, olja, sittande man_25211a_8daed85d70ae698_lg.jpeg
Rossander, Armand, olja, sittande man
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Storm, Ylva, skulptur, torso, keramik_25217a_8daee4756cb7ad5_lg.jpeg
Storm, Ylva, skulptur, torso, keramik
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/bokstöd, "Pudel vänster", ur serien Pudlar från 1953, signerad, h 18 cm _25581a_8dafe0c5f0b9368_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis blå glasmassa, Celeste, h 34 cm _25582a_8dafe0c7403c5b7_lg.jpeg
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis blå glasmassa, Celeste, h 34 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Andersson, Ragnar, olja, kustklippor, signerad och daterad -53, 45 x 60 cm, proveniens: konstnärens familj_25583a_8dafe0cf0a32ba9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Andersson, Ragnar, olja, kubistiskt stilleben, signerad och daterad -56, 58 x 122 cm, proveniens: konstnärens familj_25584a_8dafe0cce414711_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Andersson, Ragnar, olja, stilleben, signerad och daterad -53, 100 x 63 cm, proveniens: konstnärens familj_25586a_8dafeb9b6f414c1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Personbil, Volkswagen VW 3C Passat, 2012, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt_25585a_8dafe056bea375d_lg.jpeg
Personbil, Volkswagen VW 3C Passat, 2012, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt
Slutpris85 000 SEK
Värdering90 000 - 100 000 SEK
Stort parti silver, bestick, kuverthållare mm, total vikt cirka 1,5 kilo_25579a_8dafdfc4ce9ec8d_lg.jpeg
Stort parti silver, bestick, kuverthållare mm, total vikt cirka 1,5 kilo
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Undersökningsbrits, bonat trä med röd galonklädsel, 1900-talets 1 hälft, l 175 cm, proveniens: Länslasarettet, Halmstad, bruksslitage_25587a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Undersökningsbrits, bonat trä med brun galonklädsel, 1900-talets 1 hälft, l 190 cm, proveniens: Länslasarettet, Halmstad, bruksslitage_25588a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak med 2 vita glaskupor, justerbar_25589a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Personbil, VOLKSWAGEN VW 1K Golf, 2010, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt_25590a_8dafe0661487bba_lg.jpeg
Personbil, VOLKSWAGEN VW 1K Golf, 2010, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt
Slutpris65 000 SEK
Värdering70 000 - 80 000 SEK
Lundström, Nils Emil för Rörstrand, tillskriven, smörterrin med lock, fajans, "Rörstrandia", design 1930, krönande duva, l 16 cm_25591a_8dafeb9cce94bfc_lg.jpeg
Lundström, Nils Emil för Rörstrand, tillskriven, smörterrin med lock, fajans, "Rörstrandia", design 1930, krönande duva, l 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Armstolar, 3 st, skuret och lackerat trä, Herrgårdssnickerier i empire, 1800-talets slut, randig klädsel, bruksslitage_25592a_8dafeb9e0900f49_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
¨Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, figurin, delvis glaserat och chamotterat lergods, eskimå, modell 4097, design 1957, h 7 cm_25593a_8dafeb9f1689130_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jansson, Tove, efter, 4 färgtryck, Muminfigurer, tryckta 1956 för Stockmanns och NK av Kromipaino Helsingfors, _25595a_8dafeba2710cc0e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Stolar, 3 st, lackerat böjträ med genombruten sits och rygg, Gebrüder Thonet Wien, sekelskiftet 1900, senare bemålning, bruksslitage_25594a_8dafeba099b5c81_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Snurrpall, bonad ek, 1900-talets 1 hälft, justerbar höjd_25597a_lg.jpeg
Snurrpall, bonad ek, 1900-talets 1 hälft, justerbar höjd
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ytterfoder, 4 st, glaserat sten- och lergods, Rörstrand, 1900-talets mitt, h 8 - 15 cm_25598a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, flaskhållare, 2 st, svärtat smidesjärn med rotting, l 26 cm_25596a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Snurrpall, björk, 1900-talets mitt, justerbar höjd_25599a_lg.jpeg
Snurrpall, björk, 1900-talets mitt, justerbar höjd
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Snurrpall, björk, 1900-talets mitt, justerbar höjd_25600a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kniv med balja, samt mindre kniv, dekor av hästhuvud, Iisakki Järvenpää_25239a_8daee6bc6bb524a_lg.jpeg
Kniv med balja, samt mindre kniv, dekor av hästhuvud, Iisakki Järvenpää
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kniv med balja, skaft i rödlaserat trä, total l 25 cm_25244a_8daee6c0b5d9843_lg.jpeg
Kniv med balja, skaft i rödlaserat trä, total l 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kniv med balja, Iisakki Järvenpää, total längd 27 cm_25241a_8daee6bdf953d29_lg.jpeg
Kniv med balja, Iisakki Järvenpää, total längd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kniv med balja, Finland, dekor av hästhuvud, graverat blad med svårtydda signaturer, tot längd 22 cm_25242a_8daee6beb9c7abf_lg.jpeg
Kniv med balja, Finland, dekor av hästhuvud, graverat blad med svårtydda signaturer, tot längd 22 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kniv med balja, Brusletto, Norge, silvermontage på balja samt skaft, total längd 21 cm_25243a_8daee6bffe030e0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK