Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Flaggstångsknopp, glas, 1900-talets början, h 25 cm_25531a_8dafd44923e0750_lg.jpeg
Flaggstångsknopp, glas, 1900-talets början, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Personbil, SAAB 9-5 Vector Griffin SportCombi, 2,3t BioPower, (Aut5) -09, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,_25529a_8dafd3f96e7f618_lg.jpeg
Personbil, SAAB 9-5 Vector Griffin SportCombi, 2,3t BioPower, (Aut5) -09, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,
Slutpris22 000 SEK
Värdering24 000 - 26 000 SEK
Lampetter till 3 ljus, 1 par, förgylld brons med prismor, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, h 28 cm_25539a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd japansk konstnär, skulptur, nysilver, Meiji-Taishô, stående elefant, oidentifierad signatur, l 10 cm_25538a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Schackpjäser, metall, Metalotehniki, Aten, 1900-talets 2 hälft, i form av romerska legionärer, h 6 - 10 cm_25541a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur/brevpress, kallmålad brons, så kallad Wienerbrons, sittande terrier, h 6 cm_25542a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm_25540a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Byrå, mahogny med intarsia och marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, oval form, b 36 cm_25535a_8dafd4f806b7eee_lg.jpeg
Byrå, mahogny med intarsia och marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, oval form, b 36 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueteri, 2 lådor, b 69 cm_25435a_8dafa1941e6a53a_lg.jpeg
Byrå, mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueteri, 2 lådor, b 69 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Valurna, koppar, Rydaholms valdistrikt, 1900-talets 1 hälft, h 58 cm_25532a_8dafd4485fed914_lg.jpeg
Valurna, koppar, Rydaholms valdistrikt, 1900-talets 1 hälft, h 58 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, tenn, stämplade Stockholm 1950. h 19 cm_25533a_8dafd44743e3929_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Käpp, krycka i sterlingsilver, l 95 cm, ägargravyr_25530a_8dafd444e49ea02_lg.jpeg
Käpp, krycka i sterlingsilver, l 95 cm, ägargravyr
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Brasskärm, bemålad metall, 1800-talets slut,  dekor av vinterlandskap, h 104 cm_25428a_8dafa1900c65dc9_lg.jpeg
Brasskärm, bemålad metall, 1800-talets slut, dekor av vinterlandskap, h 104 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kassaskrin, stål, 1800-talets slut,  rikt graverad dekor, l 30 cm_25434a_8dafa194ff41fab_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Gaugauin, Thomas efter Northcote, Francis, roulettgravyr, handkolorerad, Petite Fruitiére (sic!) Anglaise, synlig pappersstorlek 39 x 35 cm_25544a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell, bygata med par i traditionell dräkt, signerad L Roncati (?), synlig pappersstorlek 32 x 23 cm_25547a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skyltdocka, konstmassa och metall, Schlappi, 1970-tal, höjd 180 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad, armar saknas_25548a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Silow, Ingegerd för Axeco, vävnad, Liljekonvalj, signerad, 40 x 28 cm_25546a_lg.jpeg
Silow, Ingegerd för Axeco, vävnad, Liljekonvalj, signerad, 40 x 28 cm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Persisk galleri, 395 x 75 cm_25545a_lg.jpeg
Matta, old Persisk galleri, 395 x 75 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 3 st samramade i fönsterbåge, dekor av djur, signerad och daterad-95, 135 x 49 cm_25194a_8daed860eccb962_lg.jpeg
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 3 st samramade i fönsterbåge, dekor av djur, signerad och daterad-95, 135 x 49 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, dekor av flygplan och banan, signerad och daterad -90, 81 x 57 cm, mindre skada_25195a_8daed861ccaa556_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', blandteknik, kvinnoporträtt, signerad och daterad -87, synlig pappersstorlek 59 x 43 cm_25196a_8daed86336d3d45_lg.jpeg
Schlyter, Ulf, 'Ulven', blandteknik, kvinnoporträtt, signerad och daterad -87, synlig pappersstorlek 59 x 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), färglito, "Femmes et nuages bleu" signerad, daterad -86 och numrerad 181/200, synlig pappersstorlek 73 x 52 cm_25198a_8daed85f0de712c_lg.jpeg
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), färglito, "Femmes et nuages bleu" signerad, daterad -86 och numrerad 181/200, synlig pappersstorlek 73 x 52 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Betjäntklocka, ek med glastavla, August Hansons Gjuteri och Mekaniska Verkstad Halmstad omkring 1920, för 10 rum, 31 x 45 cm_25208a_8daed8c263de71a_lg.jpeg
Betjäntklocka, ek med glastavla, August Hansons Gjuteri och Mekaniska Verkstad Halmstad omkring 1920, för 10 rum, 31 x 45 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bengtsson, Walter, väggskulptur, "Bollek", monterad på träplatta, a tergo signerad, 40 x 79 cm_25206a_8daed8c35099726_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ångström, Anna Johanna för Axeco, matta, rölakan, dekor av blommor, signerad med vävd signatur "Å", 230 x 185 cm_25207a_8daed9ce1dc24d2_lg.jpeg
Ångström, Anna Johanna för Axeco, matta, rölakan, dekor av blommor, signerad med vävd signatur "Å", 230 x 185 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, ljusstakar, glas, 1 par, "Prisma", oktogonala, h 19 cm_25204a_8daed8c04933585_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Oldfors, Hjördis för Uppsala Ekeby, skålfat, glaserat lergods, "Rött band, modellnummer 362, tillverkat 1953-55, l 27 cm_25201a_8daed8b9494548c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old/semiantik Pakistan, 160 x 95 cm_25549a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Pakistan, 160 x 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skyltdocka, Hindsgavl, Danmark, konstmassa och metall, 1970-tal, höjd 175 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad, skador_25551a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tvättställ, massiv mahogny, antagligen Västindien, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 83 cm, insatser saknas_25552a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Persisk galleri, 240 x 75 cm_25550a_lg.jpeg
Matta, old Persisk galleri, 240 x 75 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skyltdocka, konstmassa och metall, Schlappi Look 5, 1970-tal, höjd 182 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad,_25553a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 37661, förefaller oanvänd_25339a_8daf7af3fd160c2_lg.jpeg
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 37661, förefaller oanvänd
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 100 SEK
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 4181, "BURLINGTON NORTHERN" locomotive_25334a_8daf7aeb5e83f93_lg.jpeg
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 4181, "BURLINGTON NORTHERN" locomotive
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 4062, F7 Dummy Rio Grande Gauge_25333a_8daf7ae9314414b_lg.jpeg
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 4062, F7 Dummy Rio Grande Gauge
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3062, US Diesel Locomotive F7 Rio Grande Gauge_25332a_8daf7ae77c441fb_lg.jpeg
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3062, US Diesel Locomotive F7 Rio Grande Gauge
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3181, diesel lokomotiv USA F7 "Burlington Northern"_25335a_8daf7aecb198dba_lg.jpeg
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3181, diesel lokomotiv USA F7 "Burlington Northern"
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3356, "Krokodil"_25336a_8daf7aee56a0f41_lg.jpeg
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3356, "Krokodil"
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3657_25338a_8daf7af25bff9cd_lg.jpeg
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3657
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3117_25340a_8daf7af8d75b095_lg.jpeg
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3117
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3615_25337a_8daf7af0c24ef14_lg.jpeg
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3615
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti mässing, koppar mm_25554a_lg.jpeg
Parti mässing, koppar mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Undersökningsbrits, bonat trä med brun galonklädsel, Elema Järnhandel, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, l 213 cm, proveniens: Länslasarettet, Halmstad, bruksslitage_25555a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stålhane, Carl harry för rörstrand, skålfat, glaserat flintgods, "Pegasus", medföljer skål, rosa glas, Kosta, dia 13,5 respektive 20 cm_25556a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Larson, Lisa för Gustavsbergs K-Studiom bålskål, stengods, dekor i blå glasyr, signerad, dia 32 cm_25557a_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsbergs K-Studiom bålskål, stengods, dekor i blå glasyr, signerad, dia 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Massagebänk, grönt konstläder på kromad benställning, 1900-talets mitt, längd 180 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25558a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Rullstol, trä, konstläder och metall, Olskrokens mekaniska verkstad, 1900-talets 1 hälft, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25560a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK