Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, "Etude", _25382a_lg.jpeg
Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, "Etude",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Frigast, kaffe/theskedar, 6 st, förgyllt sterlingsilver, total vikt 55 gram, _25383a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Öst", ur serien All Världens Barn 1975, h 13 cm_25384a_8daf8893c3a24dd_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Öst", ur serien All Världens Barn 1975, h 13 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordsbarometer/ur, förgylld metall på serpentinsockel, sekelskiftet 1900, dekor av stående kvinna, h 30 cm_25385a_8daf891fac728f8_lg.jpeg
Bordsbarometer/ur, förgylld metall på serpentinsockel, sekelskiftet 1900, dekor av stående kvinna, h 30 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå  och röda detaljer, modell PH5, dia 50 cm_25402b_8daf8a3cecb225d_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå och röda detaljer, modell PH5, dia 50 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Lindberg, Stig för Öbergs, kortlekar, 2 st, "Comedia", oanvända i etui_25401a_8daf89c5d8d9ee5_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Öbergs, kortlekar, 2 st, "Comedia", oanvända i etui
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, thekanna, glaserat stengods, "Pyro Brun", design 1929, längd 22,5 cm_25400a_8daf89bd603c1b3_lg.jpeg
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, thekanna, glaserat stengods, "Pyro Brun", design 1929, längd 22,5 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mikkelsen, Andreas för Georg Jensen, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver med mittskiva i 18 karat rödguld, _25405a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sandell, Thomas & Bohlin, Jonas för Asplund, byrå, vitlackerad MDF på sockel i ek, "Snö A", _25406a_lg.jpeg
Slutpris7 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, glas,_25407a_8daf8a3f72f825f_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, glas,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, skulptur/skål, blästrat glas, "Devil's Churn", _25409a_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Iittala, skulptur/skål, blästrat glas, "Devil's Churn",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs", _25408a_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Mettoy, England, 1920-30-tal, brandbil, teleskopstege, 3 brandmän, l 30 cm, obetydligt slitage_25395a_8daf899ef4dd097_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wiinbladh, Björn för Illums bolighus, fat, bemålad papier maché, signerad, l 69 cm, bruksslitage_25392a_8daf8994e4c2ee6_lg.jpeg
Wiinbladh, Björn för Illums bolighus, fat, bemålad papier maché, signerad, l 69 cm, bruksslitage
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, grön och blå glasmassa, "Louise", design 1990, etikettsignerad och etsad signatur, h 21,5 cm_25391a_8daf942ec0d7837_lg.jpeg
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, grön och blå glasmassa, "Louise", design 1990, etikettsignerad och etsad signatur, h 21,5 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, skål, grön och blå glasmassa, "Louise", design 1990, etikettsignerad och etsad signatur, dia 23 cm_25410a_8daf942a7eba5e8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, tårtfat, grön och blå glasmassa, "Louise", design 1990, etikettsignerad och etsad signatur, dia 30 cm_25411a_8daf942bf262d8e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ, _25413a_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling, _25416a_lg.jpeg
Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor, l 37 cm, nagg_25415a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 7 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra", _25417a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Månsson, Mats, olja, komposition_25414a_lg.jpeg
Månsson, Mats, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Stolar, 1 par, skuren och bonad björk, Västsvenska gustavianska provinsarbeten, möjligen Lindome, sekelskiftet 1800, sarg med dekor av bladstav samt humlekvistar, _25412a_8daf942d5f71249_lg.jpeg
Stolar, 1 par, skuren och bonad björk, Västsvenska gustavianska provinsarbeten, möjligen Lindome, sekelskiftet 1800, sarg med dekor av bladstav samt humlekvistar,
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, mässing och vitt, frostat glas, 3 ljuspunkter, h 63 cm_25403a_8daf8a1f706b054_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, mässing och vitt, frostat glas, 3 ljuspunkter, h 63 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Anatchkov, Gregory, skulptur, förgylld konstmassa, stående figur, signerad, h 50 cm_25419a_8daf969e0d6650d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ander, Gunnar för Ystad metall, eldhund, gjutjärn, dekor av Erik Magnusson (son till Magnus Ladlås, far till Magnus Erikson), stämpelsignerad, _25421a_8daf969c0168f33_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad metall, eldhund, gjutjärn, dekor av Erik Magnusson (son till Magnus Ladlås, far till Magnus Erikson), stämpelsignerad,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter mm, h 75 cm, lös elektrifiering_25423a_8daf96f47627fc4_lg.jpeg
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter mm, h 75 cm, lös elektrifiering
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Damarmbandsur, rostfritt stål, Omega Seamaster, Professional Midsize, inköpt 2010, medföljer dokumentation_25424a_8daf96f9488fd95_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, l 20 cm, stämplad Guldfynd, vikt 27,6 gram_25425a_8daf96fa687bd38_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, l 20 cm, stämplad Guldfynd, vikt 27,6 gram
Slutpris9 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Okänd norsk konstnär, 1800-talets 2 hälft eller slut, vrilskål, skuren (i ett stycke) masurbjörk, dekor av akantus samt krönand hund, h 46 cm_25439a_8dafa21f4846f6f_lg.jpeg
Okänd norsk konstnär, 1800-talets 2 hälft eller slut, vrilskål, skuren (i ett stycke) masurbjörk, dekor av akantus samt krönand hund, h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Praktvärja med balja för officer, så kallad Löwenkopfsäbel, Tyskland M/1911, dekor av lejonhuvud, damaskerad klinga märkt med Kejserliga  Riksvapnet,  "Echt-Damast Eisenhauer" _25437a_8dafa3475449d78_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken", _25444a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Krüger, Hans Sneedorff, egen verkstad Köpenhamn, parti smycken i etui, sterlingsilver, _25445a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer, _25447a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Johansson, Bror (pseudonym I Lorentz", skulptur, förgylld mässing på sockel i röd sandsten, _25446a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal, _25448a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Damfickur, 18 karat rödguld, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, 16 rubiners verk, dia 40 mm, vikt 41 gram_25440a_8dafa21bb279015_lg.jpeg
Damfickur, 18 karat rödguld, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, 16 rubiners verk, dia 40 mm, vikt 41 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Halslänk, 18 karat rödguld med odlade pärlor, dekor av stavar, otydliga svenska stämplar, l 46 cm, vikt 8,5 gram_25449a_8dafa2f0ff9a79c_lg.jpeg
Halslänk, 18 karat rödguld med odlade pärlor, dekor av stavar, otydliga svenska stämplar, l 46 cm, vikt 8,5 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld med odlade pärlor, dekor av stavar, otydliga svenska stämplar, l 18 cm, vikt 5,5 gram_25450a_8dafa2f1e3a4a1b_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld med odlade pärlor, dekor av stavar, otydliga svenska stämplar, l 18 cm, vikt 5,5 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 18 åttkantslipade och 1 briljantslipad diamant om totalt 0,2 carat enligt gravyr, stämplad Guldfynd, innerdiameter 16 mm, vikt 2,9 gram, 1 sten saknas_25451a_8dafa2f2eb6ed51_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 16 åttkantslipade diamanter, stämplad Guldfynd, innerdiameter 16 mm, vikt 2,4 gram_25452a_8dafa2f4088fa08_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med 16 åttkantslipade diamanter, stämplad Guldfynd, innerdiameter 16 mm, vikt 2,4 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 4 åttkantslipade diamanter, Trege Göteborg, innerdiameter 16 mm, vikt 3,2 gram_25453a_8dafa2f4beca591_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med 4 åttkantslipade diamanter, Trege Göteborg, innerdiameter 16 mm, vikt 3,2 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-tal, blandteknik, landskap, _25455a_lg.jpeg
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-tal, blandteknik, landskap,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Fritzdorf, Hans, olja, "Gran Canaria"_25454a_lg.jpeg
Fritzdorf, Hans, olja, "Gran Canaria"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Wall, Agneta, egen verkstad, Trosa, vas, glaserat stengods, _25457a_lg.jpeg
Wall, Agneta, egen verkstad, Trosa, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik persisk, _25458a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik persisk,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition, _25456a_lg.jpeg
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, dessertskålar, 3 st, "Strikt", design 1953, h 9 cm_25459a_8dafa33430aef76_lg.jpeg
Orup, Bengt för Johansfors, dessertskålar, 3 st, "Strikt", design 1953, h 9 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK