Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Hänge samt ring med kaméskuren snäcka, 14 karat rödguld, total vikt 4 gram, ring innerdiamater 17 mm_25304a_8daf56a40fc076e_lg.jpeg
Hänge samt ring med kaméskuren snäcka, 14 karat rödguld, total vikt 4 gram, ring innerdiamater 17 mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad vit sten (safir?), vikt 4,4 gram, innerdiameter 19 mm_25305a_8daf56a5410b50c_lg.jpeg
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad vit sten (safir?), vikt 4,4 gram, innerdiameter 19 mm
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti smycken, mynt mm, silver, total vikt cirka 300 gram_25306a_8daf56a6cd7e7ea_lg.jpeg
Parti smycken, mynt mm, silver, total vikt cirka 300 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Fihn, Jonas för Belid, taklampa, kopparfärgad aluminium, "Covetto", etikettsignerad, dia 39 cm_25307a_8daf56a7da96383_lg.jpeg
Fihn, Jonas för Belid, taklampa, kopparfärgad aluminium, "Covetto", etikettsignerad, dia 39 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Galaxy Blue",_25203a_8daed8bd01be268_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Galaxy Blue",
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Boda Artst Collection, skål, glas, "Galaxy Blue", etikettsignerad, dia 18 cm_25213a_8daed8c7b4471fb_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Påhängsmotor för cykel, Fuchs, Halleiner Motorenwerk A/G, Hallein, Salzburg, Österrike,1900-talets mitt_25209a_8daee4f47164a1b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Morsing, Ivar, olja, "Stilleben mot blå fond", signerad och daterad -45, 46 x 54 cm_25309a_8daf57340e883bd_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ring, 18 karat röd-och vitguld med 28 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 ct, vikt 8,4 gram, _25311a_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver, _25312a_lg.jpeg
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, vikt 2,1 gram, _25313a_lg.jpeg
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, vikt 2,1 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "La petite fille et le vieil homme", _25315a_lg.jpeg
Tobiasse, Theo, färglito, "La petite fille et le vieil homme",
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, olja, "Trädgårdsmästaren", _25314a_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, olja, "Trädgårdsmästaren",
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Persson, Ragnar (RP), olja, gatuvy med vagn, signerad, 36 x 16 cm_25321a_8daf57eaba12e5a_lg.jpeg
Persson, Ragnar (RP), olja, gatuvy med vagn, signerad, 36 x 16 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, samspråkande Tyrolare, signerad A Schenk, 42 x 30 cm_25322a_8daf57eea9c3b16_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, samspråkande Tyrolare, signerad A Schenk, 42 x 30 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tapiovaara, Ilmari för Edsby-Verken. pinnstol, grålackerat trä,  "Mademoiselle", design 1959, brännstämplad_25251a_8daf3d9a8e9cdad_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1900-talet 1 hälft, bokstöd, 1 par, bemålat gips, dekor av putti, otydlig stämpelsignatur, h 19 cm_25247a_8daef23cb3c429c_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talet 1 hälft, bokstöd, 1 par, bemålat gips, dekor av putti, otydlig stämpelsignatur, h 19 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fornasetti, Piero, slips, dekor av pistoler, etikettsignerad_25357a_8daf7da9c03a5e4_lg.jpeg
Fornasetti, Piero, slips, dekor av pistoler, etikettsignerad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fornasetti, Piero, tallrik, "Calendario" 1969, signerad, dia 24 cm_25358a_8daf7daad8fd868_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden", _25361a_lg.jpeg
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods, _25362a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fornasetti, Piero, skålfat, ""Daucus Carota" ur serien Legumi, signerad, l 21 cm_25363a_8daf7dabefeaaac_lg.jpeg
Fornasetti, Piero, skålfat, ""Daucus Carota" ur serien Legumi, signerad, l 21 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matskedar, 12 st, silver, Haga, stämplade Skandia Stockholm 1939, total vikt 735 gram, graverad initial A_25365a_8daf7da00edbe17_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Slipsnål/brosch, 18 karat rödguld med pärla, stämplad Gustav Dahlgren & Co Malmö 1923, total vikt 3,2 gram, i originaletui_25366a_8daf7da4fe91f19_lg.jpeg
Slipsnål/brosch, 18 karat rödguld med pärla, stämplad Gustav Dahlgren & Co Malmö 1923, total vikt 3,2 gram, i originaletui
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mekanisk leksak, Schuco, 1940-50-tal, trummande clown, "Solisto", med (defekt) originalförpackning, h 11 cm_25364a_8daf7d9885769d0_lg.jpeg
Mekanisk leksak, Schuco, 1940-50-tal, trummande clown, "Solisto", med (defekt) originalförpackning, h 11 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mellitt, Maria, olja, blomster "Variant efter Georgia O'Keefe, _25367a_lg.jpeg
Mellitt, Maria, olja, blomster "Variant efter Georgia O'Keefe,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Mat-, kaffe- samt theservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch, Virginia, cirka 60 delar, _25368a_lg.jpeg
Mat-, kaffe- samt theservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch, Virginia, cirka 60 delar,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, rödtonad glasmassa, dia 23 cm_25369a_lg.jpeg
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, rödtonad glasmassa, dia 23 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, kanna med hänkel, fajans, polykrom blomdekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Marianne Preisler, h 30 cm, minimal glasyrmista_25370a_8daf87a3e6e5f40_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Fartygsmodell, litograferad plåt, CKO Kellermann, 1900-talets mitt, atlantångare, "Atlantic" modellnummer 354, l 35 cm, bruksslitage_25371a_8daf87a0fe127b1_lg.jpeg
Fartygsmodell, litograferad plåt, CKO Kellermann, 1900-talets mitt, atlantångare, "Atlantic" modellnummer 354, l 35 cm, bruksslitage
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, initialer P-E I, stämplade Lund 1960_25372a_8daf889039dcac1_lg.jpeg
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, initialer P-E I, stämplade Lund 1960
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips", _25373a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren, Tranås, armstol, bok, "Lata Greven", _25374a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för OH Sjögren, Tranås, armstol, bok, "Lata Greven",
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Persson-Melin, Signe för Kosta Boda, vinglas, 11 + 2 st, "Bouquet", _25375a_lg.jpeg
Persson-Melin, Signe för Kosta Boda, vinglas, 11 + 2 st, "Bouquet",
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, stämplade Johan Pettersson Stockholm 1984, total vikt 6,5 gram_25376a_8daf88914905127_lg.jpeg
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, stämplade Johan Pettersson Stockholm 1984, total vikt 6,5 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld, svenska importstämplar, vikt 5,6 gram_25377a_8daf88929461c1e_lg.jpeg
Ring, 18 karat röd- och vitguld, svenska importstämplar, vikt 5,6 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Lundqvist, Fabian, olja, kvinnor i landskap, signerad, 50 x 61 cm_25378a_8daf87a5114c955_lg.jpeg
Lundqvist, Fabian, olja, kvinnor i landskap, signerad, 50 x 61 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, delvis gröntonat, slipat glas, dekor av fiskare, _25379a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, delvis gröntonat, slipat glas, dekor av fiskare,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _25380a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900, _25381a_lg.jpeg
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Salto, Axel, linoleumsnitt, vilande hjort, signerat eget tryck och daterat 1928, pappersstorlek 16 x 19 cm_25360a_8daf7d8a411adf1_lg.jpeg
Salto, Axel, linoleumsnitt, vilande hjort, signerat eget tryck och daterat 1928, pappersstorlek 16 x 19 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Salto, Axel, linoleumsnitt, komposition med snäckor, signerat eget tryck och daterat 1928, pappersstorlek 14 x 18 cm_25359a_8daf7d85507a350_lg.jpeg
Salto, Axel, linoleumsnitt, komposition med snäckor, signerat eget tryck och daterat 1928, pappersstorlek 14 x 18 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, komposition_25326a_8daf7b000935cc4_lg.jpeg
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, komposition
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, komposition_25330a_8daf7afcc2ab2ac_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, komposition_25331a_8daf7afb5fdee8d_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, komposition_25329a_8daf7afdf09e866_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, komposition_25328a_8daf7aff0eae0c0_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, komposition_25327a_8daf7b013881360_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK