Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Ring, Ragnar, olja, "Vårstilleben"_25621a_lg.jpeg
Ring, Ragnar, olja, "Vårstilleben"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stanley, Jan, olja, komposition_25622a_lg.jpeg
Stanley, Jan, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Svenson, Arne, olja, stilleben, _25623a_lg.jpeg
Svenson, Arne, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition, _25619a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Amelin, Albin, färglito, blomsterstilleben_25228a_8daee607672ded0_lg.jpeg
Amelin, Albin, färglito, blomsterstilleben
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, blandteknik på plexiglas, "Marilyn"_25219a_8daee478403e3a9_lg.jpeg
Okänd konstnär, blandteknik på plexiglas, "Marilyn"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ytterkrukor. 1 par, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, diameter 11 cm_25226a_8daee61d497a2fa_lg.jpeg
Ytterkrukor. 1 par, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, diameter 11 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, thekanna  med lock, porslin, Koka Blå, _25227a_8daee61c8d2a5a9_lg.jpeg
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna med lock, porslin, Koka Blå,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, utställningsaffisch, litograferad, Halmstadutställningen 1929, handsignerad av konstnären 1981, 100 x 62 cm, Halmstadgruppen debuterade på utställningen 1929_25212a_8daed86714f1dce_lg.jpeg
Olson, Axel, utställningsaffisch, litograferad, Halmstadutställningen 1929, handsignerad av konstnären 1981, 100 x 62 cm, Halmstadgruppen debuterade på utställningen 1929
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti teak mm, 1950-60-tal, längd bricka 35 cm_25216a_8daed9cf5d4f162_lg.jpeg
Parti teak mm, 1950-60-tal, längd bricka 35 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition, _25624a_lg.jpeg
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen", _25625a_lg.jpeg
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
Slutpris2 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander, _25626a_lg.jpeg
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hosoe, Isao & Pozzoli, Alessio för Luxo, skrivbordslampa, blå plast, "Heron",_25627a_lg.jpeg
Hosoe, Isao & Pozzoli, Alessio för Luxo, skrivbordslampa, blå plast, "Heron",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kindjaler i balja, 1 par, förnicklad metall, Kaukasus, 1900-talets 2 hälft, l 50 cm_25253a_8daf2f5be3b4933_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, art-déco, taklampa, patinerad brons, 5 ljuspunkter, höjd 59 cm_25252a_8daf2f5d09b2812_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Siersbøl, Herman, egen verkstad, collier, ring, 2 örhängen samt armband, sterlingsilver med cabochonslipade, blå stenar, stämplade_25630a_8dafed9457b4c80_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ikon, äggoljetempera och guld på trä, 1800-tal, scener ur Elie liv, 31 x 28 cm, a tergo inristade inskriptioner_25631a_8dafec133400ce8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Ikon, äggoljetempera på trä, heltäckande förgylld silverochlad, stämplad Yakov Vasilyev Sofronov, St Petersburg, guardeinstämpel för Alexandr Nikolayvich Mitin 1854, _25633a_8dafed2cadb15a7_lg.jpeg
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Ikon, litografi (?) på trä, Ryssland, sekelskiftet 1900, heltäckande ochlad i förgylld och försilvrad plåt, St Nikolaus, oidentifierad text, 22 x 17 cm_25639a_8dafed36996779e_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skrin, bonad ek med smidesbeslag, Ryssland eller Finland, 1700-tal, skuren dekor av blomma, invädigt med (senare) nåldyna, målade initialer och datering 1765, b 27 cm_25640a_8dafeda0e077f2d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Manschettknappar, 2 par, sterlingsilver och porslin, Royal Copenhagen, _25641a_lg.jpeg
Manschettknappar, 2 par, sterlingsilver och porslin, Royal Copenhagen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Holm, Åke, parti teckningar och grafik, bland annat 5 pasteller och 1 akvarell, _25642a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, köksstilleben, _25643a_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, köksstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Thorvaldsen, Bertel, efter honom, vägglampetter till 2 ljus, 1 par, _25646a_lg.jpeg
Thorvaldsen, Bertel, efter honom, vägglampetter till 2 ljus, 1 par,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Starck, Philippe för FLOS, taklampa, polykarbonat, KTribe Suspension 1, _25645a_lg.jpeg
Starck, Philippe för FLOS, taklampa, polykarbonat, KTribe Suspension 1,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Starck, Philippe för FLOS, taklampa, polykarbonat, KTribe Suspension 1, _25644a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Pipstoppare/krats, silver, 1800-talets 1 hälft, konisk med ögla, stämplad Daniel Ekelund Kalmar 1845, l 7,5 cm_25647a_8dafed95674c85f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Smycken, 3 st; brosch silver, så kallad skönvirke, H Fischer Köpenhamn (1893-1937), broch okänd samt kors, svart harts med förgyllt montage, invändigt med miniatyrfotografi av Korsfästelsen (defekt)_25648a_8dafed9bbb53002_lg.jpeg
Smycken, 3 st; brosch silver, så kallad skönvirke, H Fischer Köpenhamn (1893-1937), broch okänd samt kors, svart harts med förgyllt montage, invändigt med miniatyrfotografi av Korsfästelsen (defekt)
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skolplansch, litograferad, "Afrika", 1900-talets 1 hälft, 167 x 165 cm, bruksslitage_25629a_8dafed925100f73_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, skulptur, bemålad gips, egyptisk kvinna, oidentifierad signatur, h 40 cm, smärre nagg_25649a_8dafee1bc1d4368_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lundgren, Gillis för IKEA, bänk, palisander på stålben, ”Alpacka” design 1971,
fast hurts med låda, l 80 cm_25650a_8dafed9f57b08cb_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, fartyget Vanadis som var Sveriges första och enda ångfregatt. Hon sjösattes 1862, utrangerades 1893 och höggs upp 1945. 31 x 48 cm_25651a_8dafee1961c51fd_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, fartyget Vanadis som var Sveriges första och enda ångfregatt. Hon sjösattes 1862, utrangerades 1893 och höggs upp 1945. 31 x 48 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), _25652a_lg.jpeg
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820),
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Boulineau, Abel, olja, vattenfall vid ruin, _25653a_lg.jpeg
Boulineau, Abel, olja, vattenfall vid ruin,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Boulineau, Abel, olja, stenlagd källa, _25654a_lg.jpeg
Boulineau, Abel, olja, stenlagd källa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Boulineau, Abel, olja, fransk lantgård, _25655a_lg.jpeg
Boulineau, Abel, olja, fransk lantgård,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fickur, så kallad Half Hunter, förgylld metall, Manoah Rhodes & Sons Bradford, 1900-talets början, _25656a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mangelbräde, skuret och delvis bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, _25657a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Emiel, Albert, olja, sanddyner, _25658a_lg.jpeg
Emiel, Albert, olja, sanddyner,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1940-50-tal, fåtöljer, 1 par, alm, brokig klädsel_25636a_8dafee1a9081fd2_lg.jpeg
Okänd designer, 1940-50-tal, fåtöljer, 1 par, alm, brokig klädsel
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Krüger, Einar, olja, motiv från Härjedalen, signerad, 61 x 100 cm_25356a_8daf7ca053551f5_lg.jpeg
Krüger, Einar, olja, motiv från Härjedalen, signerad, 61 x 100 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampor, 1 par, mässing, tillverkade av kanonhylsor, h 44 cm_25254a_8daf2f5ac43e61e_lg.jpeg
Bordslampor, 1 par, mässing, tillverkade av kanonhylsor, h 44 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Käpp med silverkrycka, 1900-talets 1 hälft, doppsko i järn, l 87 cm, gravyr_25628a_8dafed2e477ec51_lg.jpeg
Käpp med silverkrycka, 1900-talets 1 hälft, doppsko i järn, l 87 cm, gravyr
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bluetoothspelare, Audio Pro, Addon C10, fungerar vid test, bredd 32 cm_25632a_8dafec14a963a8c_lg.jpeg
Bluetoothspelare, Audio Pro, Addon C10, fungerar vid test, bredd 32 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rams, Dieter för Braun, bordständare, rostfritt stål och plast, T2, design 1968, h 8,8 cm_25432a_8dafa191e110150_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, bemålat och förgyllt trä, empirestil, 1900-talets 1 hälft, 3 lådor, dekor av tandsnitt mm, b 54 cm_25387a_8daf8983b953a70_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, stilleben, _25660a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, stilleben,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK