Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt, _25711a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _25712a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar, _25713a_8daff8e458ebffb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Vitrinskåp, ek, glas med slipat dekor av stjärnor, bredd 79 cm_25388a_8daf8985e152312_lg.jpeg
Vitrinskåp, ek, glas med slipat dekor av stjärnor, bredd 79 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Stolab, matbord, brännstämplat och daterat 1989, 80 x 70 cm_25691a_8daff82e415ead3_lg.jpeg
Okänd designer för Stolab, matbord, brännstämplat och daterat 1989, 80 x 70 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, spegel, teak, 1950-60-tal, höjd 116 cm,_25694a_8daff82f78bc37e_lg.jpeg
Okänd designer, spegel, teak, 1950-60-tal, höjd 116 cm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, Martiniglas, 14 st, glas, h 12,5 cm _25714a_8daff8e54e2f725_lg.jpeg
Okänd designer, Martiniglas, 14 st, glas, h 12,5 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777, _25717a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Soffgrupp, 6 delar, mahogny med intarsia, 1800-talets slut, _25715a_lg.jpeg
Soffgrupp, 6 delar, mahogny med intarsia, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas,_25719a_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Nyman, Gunnel, för Notsjö Nuutajärvi, vas, bärnstensfärgad glasmassa_25718a_lg.jpeg
Nyman, Gunnel, för Notsjö Nuutajärvi, vas, bärnstensfärgad glasmassa
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973, _25716a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"_25720a_lg.jpeg
Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, , soffbord, teak och svärtat trä, avslutande mässingsskoningar, l 111 cm_25689a_8daff82adc52af0_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, , soffbord, teak och svärtat trä, avslutande mässingsskoningar, l 111 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, vägglampor, 1 par, aluminium och svart plast, h 34 cm_25675a_8dafee4ca4a6cb1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Cottex, taklampa, aluminium, dia 45 cm_25671a_8dafee3a78e7cf1_lg.jpeg
Okänd designer för Cottex, taklampa, aluminium, dia 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, soffbord, mässing med rökfärgad glasskiva, dia 58 cm_25669a_8dafee317757aac_lg.jpeg
Okänd designer, soffbord, mässing med rökfärgad glasskiva, dia 58 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, brickbord, svartlackerad hampa(?)klädd metall med glasskivor, längd 71 cm_25687a_8daff828c8500ff_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Grovens, Harald, blandteknik, komposition med människor, signerad, 50 x 55 cm_25352a_8daf7b8d98a6aad_lg.jpeg
Grovens, Harald, blandteknik, komposition med människor, signerad, 50 x 55 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Grovens, Harald, olja, komposition med flaskor, signerad, 32 x 25 cm_25349a_8daf7b903301923_lg.jpeg
Grovens, Harald, olja, komposition med flaskor, signerad, 32 x 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ferngren, Vera för CG Hallberg, sigillstamp, sterlingsilver, teak och mässing, dekor av Sverigekarta, stämplad Stockholm 1959, initialer RN, h 6,5 cm_25721a_8daffa1d3895b66_lg.jpeg
Ferngren, Vera för CG Hallberg, sigillstamp, sterlingsilver, teak och mässing, dekor av Sverigekarta, stämplad Stockholm 1959, initialer RN, h 6,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olje/vinägerkanna, kristall med montage i sterlingsilver, svenska importstämplar, h 16 cm_25722a_8daffa1c1a9f30b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Richter, Sigrid för Rörstrand, skärbräda, porslin, Eden, design 1960, l 19 cm_25724a_8daffa76a6277f4_lg.jpeg
Richter, Sigrid för Rörstrand, skärbräda, porslin, Eden, design 1960, l 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorsson, Nils för Royal Copenhagen, vas, stengods, dekor av fasaner, signerad, höjd 18 cm_25723a_8daffa213c1706a_lg.jpeg
Thorsson, Nils för Royal Copenhagen, vas, stengods, dekor av fasaner, signerad, höjd 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar 1 par, svartlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", _25728a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, gul glasmassa, osignerad, h 32 cm_25729a_lg.jpeg
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, gul glasmassa, osignerad, h 32 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstake, smide, så kallad stumpastake, allmogearbete, 1800-talets början, _25730a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut, _25731a_lg.jpeg
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik Ersari, _25732a_lg.jpeg
Matta, semiantik Ersari,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 4 st, skuret, lackerat och förgyllt trä, gustavianska Lindomearbeten, 17-1800-tal, _25733a_lg.jpeg
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Soffa, skuret, lackerat och förgyllt trä, Lindomearbete i gustaviansk stil, 18-190-tal, dekor av humlekvistar mm, l 182 cm_25734a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gerell, Greta, olja, motiv med hästar, signerad, 33 x 41 cm_25725a_8daffa23016d064_lg.jpeg
Gerell, Greta, olja, motiv med hästar, signerad, 33 x 41 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gerell, Greta, olja, motiv med hästar, signerad, 54 x 65 cm_25726a_8daffa2487273fa_lg.jpeg
Gerell, Greta, olja, motiv med hästar, signerad, 54 x 65 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, kannor, 2 st, glas, Helena, design 1976, höjd 15 - 20 cm_25727a_8daffa25eb74be3_lg.jpeg
Cyrén, Gunnar för Orrefors, kannor, 2 st, glas, Helena, design 1976, höjd 15 - 20 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Flaskor, Blossa årgångsglögg, 18 st, År 2005-2022_25308a_8daf573314abfdf_lg.jpeg
Flaskor, Blossa årgångsglögg, 18 st, År 2005-2022
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kniv med balja, Iisakki Järvenpää, Finland, tot längd 24 cm_25233a_8daee621d7604ba_lg.jpeg
Kniv med balja, Iisakki Järvenpää, Finland, tot längd 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi, total längd 30 cm_25231a_8daee61fff49e29_lg.jpeg
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi, total längd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kniv med balja, blad av Sigurd Dauvi, total längd 21 cm_25232a_8daee620d0f3978_lg.jpeg
Kniv med balja, blad av Sigurd Dauvi, total längd 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kniv med balja, blad märkt Tommy, baljan signerad IL (?), tot längd 19 cm_25229a_8daee61e644115c_lg.jpeg
Kniv med balja, blad märkt Tommy, baljan signerad IL (?), tot längd 19 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets mitt, dekor av palmetter, dia 30 cm_25736a_8daffa77dcc1f34_lg.jpeg
Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets mitt, dekor av palmetter, dia 30 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gate, Simon för Orrefors, vas, glas, "Tusen fönster"_25737a_lg.jpeg
Gate, Simon för Orrefors, vas, glas, "Tusen fönster"
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Wilcke, Torgny, olja, komposition_25740a_lg.jpeg
Wilcke, Torgny, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, fat, opalint glas, målad dekor av fåglar_25738a_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, fat, opalint glas, målad dekor av fåglar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik Turkmen (?), _25739a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Turkmen (?),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik/antik persisk, _25741a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik persisk,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm_25742a_8daffa791e6a5d3_lg.jpeg
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Karott med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, modellnummer 694, l 23 cm_25743a_8daffa7a7d783b3_lg.jpeg
Karott med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, modellnummer 694, l 23 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bonbonnière, porslin (pâte-sur-pâte), Camille Tharaud, Limoges, 1910-20-tal, dekor av putti i vit relief mot koboltfond, signerad, l 17 cm_25744a_8daffa7c4414646_lg.jpeg
Bonbonnière, porslin (pâte-sur-pâte), Camille Tharaud, Limoges, 1910-20-tal, dekor av putti i vit relief mot koboltfond, signerad, l 17 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK