Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Wiinblad, Björn för Rosenthal, vas, porslin, förgylld dekor, signerad, h 27 cm_25793a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel, _25796a_lg.jpeg
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matbesticksuppsättning, nysilver med stålblad, Olga_25797a_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, nysilver med stålblad, Olga
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Keshan, _25798a_lg.jpeg
Matta, old Keshan,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Stålhane. Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, handsignerad, h 13 cm_25799a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skylt gällande öppettider för Sinnessjukavdelningen, Halmstad Lasarett, 21 x 31 cm_25787a_8daffb90fc281e7_lg.jpeg
Skylt gällande öppettider för Sinnessjukavdelningen, Halmstad Lasarett, 21 x 31 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Syremätare, glas, Kifa, 1900-talets 1 hälft, h 75 cm_25791a_8daffbd7ebb4543_lg.jpeg
Syremätare, glas, Kifa, 1900-talets 1 hälft, h 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Undervisningsmodell, hjärta, 1900-talets 1 hälft, total h 28 cm_25778a_8daffb7a796568f_lg.jpeg
Undervisningsmodell, hjärta, 1900-talets 1 hälft, total h 28 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Behållare för suturtråd, 6 st rostfritt stål, i ställ, l 50 cm_25790a_8daffbc4ba94167_lg.jpeg
Behållare för suturtråd, 6 st rostfritt stål, i ställ, l 50 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mikroskop med etui och tillbehör, Ernst Leitz, Weslar, 1900-talets början, etui h 34 cm_25788a_8daffb93266cb40_lg.jpeg
Mikroskop med etui och tillbehör, Ernst Leitz, Weslar, 1900-talets början, etui h 34 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Behållare för autoklav, rostfritt stål, Aesculap, bredd 23 cm_25786a_8daffb8efdac795_lg.jpeg
Behållare för autoklav, rostfritt stål, Aesculap, bredd 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Laboratorievåg, koppar och mässing, 1900-talets 1 hälft, h 45 cm_25800a_8db00739601ddf1_lg.jpeg
Laboratorievåg, koppar och mässing, 1900-talets 1 hälft, h 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Assietter, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, modellnummer 574, dia 17 cm_25801a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gryta med hänklar, brons, 16-1700-tal, _25804a_lg.jpeg
Gryta med hänklar, brons, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Orvola, Heikki för Arabia, skål på fot, glas, "Miranda", h 20 cm_25803a_lg.jpeg
Orvola, Heikki för Arabia, skål på fot, glas, "Miranda", h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Assietter, 9 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, _25807a_lg.jpeg
Assietter, 9 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Toikka, Oiva för Iittala, skål, kakfat, assietter och underlägg,  pressglas, "Kastehelmi", design 1964_25802a_lg.jpeg
Toikka, Oiva för Iittala, skål, kakfat, assietter och underlägg, pressglas, "Kastehelmi", design 1964
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaffekoppar med fat, 9 + 9 st, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde, modellnummer 1035_25805a_lg.jpeg
Kaffekoppar med fat, 9 + 9 st, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde, modellnummer 1035
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gehlin, Hugo för Gullaskruf , vaser 5 st, violett respektive blå glasmassa, _25806a_lg.jpeg
Gehlin, Hugo för Gullaskruf , vaser 5 st, violett respektive blå glasmassa,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wickelgren, Jan/Strandäng, Monica för Aneta, golvlampa, bok och canvas,  justerbar höjd, modellnummer 18781, max höjd 146 cm_25808a_lg.jpeg
Wickelgren, Jan/Strandäng, Monica för Aneta, golvlampa, bok och canvas, justerbar höjd, modellnummer 18781, max höjd 146 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okulära undersökningslådor, bredd 23 - 53 cm_25789a_8daffbb801883c4_lg.jpeg
Okulära undersökningslådor, bredd 23 - 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Undervisningsmodell, gips, molar, höjd 9 cm_25784a_8daffb8a1ddc883_lg.jpeg
Undervisningsmodell, gips, molar, höjd 9 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matbesticksuppsättning, 62 delar, silver, modell "Lotus", Horsens sølvvarefabrik, 1940-tal, total vikt exklusive knivar cirka 2 kilo_25809a_8daffc88401f448_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, 62 delar, silver, modell "Lotus", Horsens sølvvarefabrik, 1940-tal, total vikt exklusive knivar cirka 2 kilo
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Parti danska silverbestick, 1900-tal, total vikt 575 gram_25810a_8db0072b2b1f454_lg.jpeg
Parti danska silverbestick, 1900-tal, total vikt 575 gram
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gafflar, 6 st, silver, Danmark 1936,  total vikt 260 gram_25811a_8daffc82c21b25f_lg.jpeg
Gafflar, 6 st, silver, Danmark 1936, total vikt 260 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa_25813a_lg.jpeg
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering350 - 400 SEK
Okänd designer, spel/soffbord, teak, vändbar bordsskiva_25812a_lg.jpeg
Okänd designer, spel/soffbord, teak, vändbar bordsskiva
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, _25817a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Undersökningsstol, metall och trä, KIFA, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, ställbar, proveniens: Länslasarettet Halmstad,_25818a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Rullstol, bonat trä samt metall, 1900-talets 1 hälft, _25816a_lg.jpeg
Rullstol, bonat trä samt metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd_25819a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, _25820a_lg.jpeg
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Osswald, Hans, gouache, komposition, _25814a_lg.jpeg
Osswald, Hans, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal, _25821a_lg.jpeg
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast_25815a_lg.jpeg
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti knivar, delvis med balja_25246a_8daef23daac7f99_lg.jpeg
Parti knivar, delvis med balja
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hörseltestare, Amplivox Audiometer, h 30 cm_25783a_8daffb882d65d1e_lg.jpeg
Hörseltestare, Amplivox Audiometer, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stol för rehabilitering, "Stand-alone", USA, 1900-talets mitt_25779c_8daffb7ceb117fb_lg.jpeg
Stol för rehabilitering, "Stand-alone", USA, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, litografi, hamnbild, signerad och numrerad 119/260, synlig pappersstorlek 40 x 48 cm_25777a_8daffbd8d83b0db_lg.jpeg
Olson, Axel, litografi, hamnbild, signerad och numrerad 119/260, synlig pappersstorlek 40 x 48 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Betjäntklocka, ek med glastavla, omkring 1920, för 5 rum, bredd 27 cm_25780c_8daffb81e6aa152_lg.jpeg
Betjäntklocka, ek med glastavla, omkring 1920, för 5 rum, bredd 27 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben, _25822a_lg.jpeg
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, taklampa, vitfrostat glas, _25823a_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, vitfrostat glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 700 SEK
Induktionsapparater, 3 st, bredd 13 - 16 cm_25781a_8daffb841deb0d8_lg.jpeg
Induktionsapparater, 3 st, bredd 13 - 16 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lawrence, Thomas, egen verkstad, London, tillskriven, kannor, 2 st, grönglaserat flintgods, "Falcon Ware", _25826a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti, _25827a_lg.jpeg
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi, _25828a_lg.jpeg
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1940-50-tal, olja, restaurantscen, 34 x 41 cm_25829a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, signerade LH1392 (1958), h 24 cm_25825a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, signerade LH1392 (1958), h 24 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK