Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Januariauktion
Avslutad
Blixt-Bjärup, Margit, pastell, fransk trädgård, _25745a_lg.jpeg
530
Blixt-Bjärup, Margit, pastell, fransk trädgård,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Roka, Charles, olja, målande barn_25747a_8daffacbd7aabf4_lg.jpeg
531
Roka, Charles, olja, målande barn
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Roka, Charles, olja, läsande barn_25748a_8daffaca7fe5523_lg.jpeg
532
Roka, Charles, olja, läsande barn
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med intarsia och marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, 2 lådor, b 80 cm_25746a_8daffa7dfbb1bbb_lg.jpeg
533
Byrå, mahogny med intarsia och marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, 2 lådor, b 80 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal, _25751a_lg.jpeg
534
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor, _25750a_lg.jpeg
535
Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide, 1910-20-tal, l cirka 44 cm_25749a_lg.jpeg
536
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide, 1910-20-tal, l cirka 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café, _25753a_lg.jpeg
538
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning, _25755a_lg.jpeg
539
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Meydam, Floris för Leerdam, vas, blå glasmassa_25754a_lg.jpeg
540
Meydam, Floris för Leerdam, vas, blå glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Kniv med balja, samt mindre kniv, total längd 26 cm_25234a_8daee6b58909be4_lg.jpeg
541
Kniv med balja, samt mindre kniv, total längd 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kniv med balja, helhorn, dekor av varg, Lappi - Lappland, tot längd 26 cm_25237a_8daee6b7d4f676e_lg.jpeg
542
Kniv med balja, helhorn, dekor av varg, Lappi - Lappland, tot längd 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kniv med läderbalja, horn och silver, blad signerat E E, total längd 20 cm_25238b_8daee6bb65fc2d5_lg.jpeg
543
Kniv med läderbalja, horn och silver, blad signerat E E, total längd 20 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kniv med läderbalja, blad signerat E E, total längd 18 cm_25235a_8daee6b688e6300_lg.jpeg
544
Kniv med läderbalja, blad signerat E E, total längd 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kniv med balja i läder och masur, total längd 20 cm_25236a_8daee6b731336d6_lg.jpeg
545
Kniv med balja i läder och masur, total längd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kniv med balja, Jon Östeng Hov, Brusletto, "Villmarkskniven", med etui, total längd 25 cm_25222a_8daee5a95405ad9_lg.jpeg
546
Kniv med balja, Jon Östeng Hov, Brusletto, "Villmarkskniven", med etui, total längd 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 70 delar, "Hamra", 1930-tal, _25756a_lg.jpeg
547
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 70 delar, "Hamra", 1930-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Hopea, Saara för Notsjö Nuutajärvi, vas, klar glasmassa, "Bubbla", dekor av luftbubbla_25757a_lg.jpeg
548
Hopea, Saara för Notsjö Nuutajärvi, vas, klar glasmassa, "Bubbla", dekor av luftbubbla
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning, _25758a_lg.jpeg
549
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, komposition, ur "Abracadabra"-sviten, _25759a_lg.jpeg
550
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, komposition, ur "Abracadabra"-sviten,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition, _25760a_lg.jpeg
551
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, tempera, "Station för länge sedan", _25762a_lg.jpeg
552
Agnell, Olle, tempera, "Station för länge sedan",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Göransson (Falkhaven), Staffan, akvarell, "I Mörkmården" - illustration till "The Hobbit", _25761a_lg.jpeg
553
Göransson (Falkhaven), Staffan, akvarell, "I Mörkmården" - illustration till "The Hobbit",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, kubistisk komposition med fiskare och nät, _25763a_lg.jpeg
554
Olson, Axel, färglito, kubistisk komposition med fiskare och nät,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Persson-Melin, Signe, egen verkstad, burkar, 3 st, delvis glaserat stengods med naturkork, _25764a_lg.jpeg
555
Persson-Melin, Signe, egen verkstad, burkar, 3 st, delvis glaserat stengods med naturkork,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kniv med balja, Brusletto, med etui_25221a_8daee5a85f70b91_lg.jpeg
556
Kniv med balja, Brusletto, med etui
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kniv med balja, Kongsberg, Norway, total längd 19 cm_25245a_8daef240de7ede3_lg.jpeg
557
Kniv med balja, Kongsberg, Norway, total längd 19 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kniv med balja i renhorn, tot längd 42 cm_25220a_8daee5a6e88a10f_lg.jpeg
558
Kniv med balja i renhorn, tot längd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kniv med balja, KJ Eriksson Mora, tot längd 25 cm_25230a_8daee61f512e798_lg.jpeg
559
Kniv med balja, KJ Eriksson Mora, tot längd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kniv med balja, Iisakki Järvenpää, Finland, tot längd 32 cm_25223a_8daee5aa8d3d774_lg.jpeg
560
Kniv med balja, Iisakki Järvenpää, Finland, tot längd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kniv med balja, damaskerat blad signerat Svensson, total längd 23 cm_25225a_8daee5ad1e75e24_lg.jpeg
561
Kniv med balja, damaskerat blad signerat Svensson, total längd 23 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, mockaservisdelar, mm, 6 delar_25766a_8daffb6efba0c2e_lg.jpeg
562
Parti porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, mockaservisdelar, mm, 6 delar
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wiinbladh, Björn för Rosenthal, vas, porslin, blå underglasyrdekor, höjd 10 cm_25765a_8daffb6df233dda_lg.jpeg
563
Wiinbladh, Björn för Rosenthal, vas, porslin, blå underglasyrdekor, höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jönsson, Karin, matta, rölakan_25768a_lg.jpeg
564
Jönsson, Karin, matta, rölakan
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för CG Råström, karott, nysilver, Swedish Grace, 1910-20-tal, _25769a_lg.jpeg
565
Okänd designer för CG Råström, karott, nysilver, Swedish Grace, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, naturfärgat läder, dyna i plysch_25770a_lg.jpeg
566
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, naturfärgat läder, dyna i plysch
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel, _25767a_lg.jpeg
567
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Spegel, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _25771a_lg.jpeg
568
Spegel, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Västafrika (?), _25772a_lg.jpeg
569
Mask, skuret trä, Västafrika (?),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Transportlåda, plywood och metall_25773a_lg.jpeg
570
Transportlåda, plywood och metall
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"_25774a_lg.jpeg
571
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sabel, M/1867 för kavallerimanskap, l 105 cm_25775a_8daffbe450cf7ac_lg.jpeg
572
Sabel, M/1867 för kavallerimanskap, l 105 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Prydnadssabel, Indien, 1900-talets 2 hälft, l 91 cm_25776b_8daffbe3514e2ab_lg.jpeg
573
Prydnadssabel, Indien, 1900-talets 2 hälft, l 91 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Trehjuling, Monark, 1900-talets mitt_25666c_8dafee22e8cb259_lg.jpeg
574
Trehjuling, Monark, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gunghäst, med hjul, 1900-talets mitt_25667a_8dafee290312b47_lg.jpeg
575
Gunghäst, med hjul, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, takampel till 3 ljus, bemålat trä och stuck med monterade speglar, _25792a_lg.jpeg
576
Okänd designer, takampel till 3 ljus, bemålat trä och stuck med monterade speglar,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd japansk keramiker, rökelseurna med lock, flintgods, Satsuma, Meiji-Taishô, _25794a_lg.jpeg
577
Okänd japansk keramiker, rökelseurna med lock, flintgods, Satsuma, Meiji-Taishô,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle, _25795a_lg.jpeg
578
Okänd designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.