Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal, _25659a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Skrivdon, mässing så kallat Davat, _25662a_lg.jpeg
Skrivdon, mässing så kallat Davat,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stougaard, Nis, olja, skogsparti från Bornholm, _25661a_lg.jpeg
Stougaard, Nis, olja, skogsparti från Bornholm,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sockertång, silver, empire, graverad dekor, vikt 40 gram, stämplad Johan Holmstedt Laholm (verksam 1816-50), l 15,5 cm_25663a_lg.jpeg
Sockertång, silver, empire, graverad dekor, vikt 40 gram, stämplad Johan Holmstedt Laholm (verksam 1816-50), l 15,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal, _25664a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Arkivskåp, fur och björk (?), 1900-talets 1 hälft, 10 lådor, h 75 cm, bruksslitage_25665a_8dafeea7d3fbd8c_lg.jpeg
Arkivskåp, fur och björk (?), 1900-talets 1 hälft, 10 lådor, h 75 cm, bruksslitage
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vedklyv elektrisk, Al-Ko KHS 5200, bruksslitage_25394a_8dafeea3cc5e867_lg.jpeg
Vedklyv elektrisk, Al-Ko KHS 5200, bruksslitage
Slutpris1 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti delvis äldre mynt, bland annat silver, total vikt silvermynt 700 gram_25637a_8dafeea55f627f4_lg.jpeg
Parti delvis äldre mynt, bland annat silver, total vikt silvermynt 700 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skålfat på fot, slipat glas, så kallad Mormorsskål, sekelskiftet 1900, diameter 26 cm, nagg_25634a_8dafec164924afa_lg.jpeg
Skålfat på fot, slipat glas, så kallad Mormorsskål, sekelskiftet 1900, diameter 26 cm, nagg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, väggplåtar, 1 par, koppar, art-déco, 1920-tal, dekor av dansande kvinnor respektive farao, h 36 cm_25635a_8dafec110618e94_lg.jpeg
Okänd konstnär, väggplåtar, 1 par, koppar, art-déco, 1920-tal, dekor av dansande kvinnor respektive farao, h 36 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti aktiebrev, Skandinaviska Banken, Sydsvenska Kredit Aktiebolaget, samt Smålands Enskilda Bank_25638a_8dafeea69a3536c_lg.jpeg
Parti aktiebrev, Skandinaviska Banken, Sydsvenska Kredit Aktiebolaget, samt Smålands Enskilda Bank
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Knud Christensen Agentur, Randers, vägglampa, gullackerad metall, Elit 703, l 30 cm, raster saknas_25674a_8dafee4a6042463_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Söholm, vas, glaserat lergods, dekor av stiliserade växter, modellnummer 2077, signerad LB, h 43 cm_25670a_8dafee34d84e489_lg.jpeg
Okänd designer för Söholm, vas, glaserat lergods, dekor av stiliserade växter, modellnummer 2077, signerad LB, h 43 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, taklampa, orange glas och mässing, 1960-70-tal, dia 23 cm_25673a_8dafee44c68c1a1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard, _25678a_lg.jpeg
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Form, koppar, 17-1800-tal, invändigt förtent, _25680a_lg.jpeg
Form, koppar, 17-1800-tal, invändigt förtent,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på papp, man i pälskrage, 85 x 57 mm, _25679a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på kopparplåt, gatumusikanter, _25681a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Teniers, David, efter honom, olja på kopparplåt, 1800-tal, värdshusscen, _25682a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster, _25683a_lg.jpeg
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Silvermynt, 1 Rupie, Tyska Östafrika, Wilhelm II 1906, _25684a_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Rupie, Tyska Östafrika, Wilhelm II 1906,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wernå, Erik för EWÅ, bordslampor, 1 par, mässing, 1900-talets mitt eller 2 hälft, höjd ca 50 cm_25677a_8dafee52871065d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Böcker, parti adelskalendrar, 19 st, 1860-1980, någon med skador_25685a_8dafeedc588a859_lg.jpeg
Böcker, parti adelskalendrar, 19 st, 1860-1980, någon med skador
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Böcker, Finlands Adelskalender 1944, Svenska Släktkalendern 1914, Ointroducerad Adels Kalender 1942 samt Almanach de Gotha 1909, bruksslitage_25686a_8dafeedd7226331_lg.jpeg
Böcker, Finlands Adelskalender 1944, Svenska Släktkalendern 1914, Ointroducerad Adels Kalender 1942 samt Almanach de Gotha 1909, bruksslitage
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, vägglampor, 1 par, gulmetall, "Magnetlampan", diameter 12 cm_25676a_8dafee4ea031575_lg.jpeg
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, vägglampor, 1 par, gulmetall, "Magnetlampan", diameter 12 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, glas, dekor i orange och vitt, dia 24 cm_25672a_8dafee42190f621_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, glas, dekor i orange och vitt, dia 24 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti LP-skivor, 20 st, bl.a Status Quo, Rolling stones, Beatles mm_25528a_8dafd44a076c595_lg.jpeg
Parti LP-skivor, 20 st, bl.a Status Quo, Rolling stones, Beatles mm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jeepdunkar, 2 st, lackerad metall, så kallade Jerry-Cans, bruksslitage_25668a_8dafee2cae2262c_lg.jpeg
Jeepdunkar, 2 st, lackerad metall, så kallade Jerry-Cans, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style", _25695a_lg.jpeg
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Rullstol, trä och metall, 1900-talets 1 hälft, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25696a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Propeller, mässing, _25697a_lg.jpeg
Propeller, mässing,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Soffa, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _25698a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Garcin, Auguste Louis, Braun, Adolphe med flera, topografiska fotografier, 23 st, _25699a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, oljemålningar, 1 par, motiv från Genèvesjön, signerade N Lane och daterade 1982, 24 x 31 cm_25700a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jacobsen, Arne för Montana, mat/skrivbord, aluminium med skiva i valnöt (?) och laminat, "Djob", design 1971, l 55 cm_25693a_8daff85ebaec20c_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Montana, mat/skrivbord, aluminium med skiva i valnöt (?) och laminat, "Djob", design 1971, l 55 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, sideboard, teak, 3 luckor, kvadratiska handtag, l 170 cm_25692a_8daff85d8668ae9_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, sideboard, teak, 3 luckor, kvadratiska handtag, l 170 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, välvda sidorutor, invändig belysning, h 148, b 100  cm_25701a_8daff8606663254_lg.jpeg
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, välvda sidorutor, invändig belysning, h 148, b 100 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Svenska Möbelfabrikerna (SMF), matbord med 2 inre iläggsskivor samt 4 stolar,  flammig och svärtad björk med intarsia, Swedish Grace, 1910-20-tal, _25702a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Darnell, Arne för Hammarplast, ställ för LP-skivor, 17 moduler, gjuten signatur, h 33 cm_25703a_8daff8616f7016b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Erik, färglito, Passionstema, signerad, numrerad 69/260 och daterad -55, 37 x 33 cm_25704a_8daff8e3554eb2b_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, Passionstema, signerad, numrerad 69/260 och daterad -55, 37 x 33 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Alberts, Tibro, lampbord, 1 par, palisander, stämpelsignerade, längd 67 cm_25690a_8daff82d11eac5d_lg.jpeg
Okänd designer för Alberts, Tibro, lampbord, 1 par, palisander, stämpelsignerade, längd 67 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindberg, Stig, matservisdelar,  stengods, Arena, design 1973, mattallrikar, djupa samt assietter, 8 + 9 + 10 delar, diameter 19 - 25 cm_25688a_8daff82992a3a7a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Risom, Jens, hans art, soff/blomsterbord, palisander, 1950-tal, _25706a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, skrivbordslampa, svartlackerad metall samt mässing_25707a_lg.jpeg
Okänd designer, skrivbordslampa, svartlackerad metall samt mässing
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Matta, semiantik/antik Ersari, _25708a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Ersari,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, vägglampa, rödlackerad skärm, böjlig arm i mässing_25709a_lg.jpeg
Okänd designer, vägglampa, rödlackerad skärm, böjlig arm i mässing
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, rödvinsglas, 6 st, h 23 cm_25705a_lg.jpeg
Okänd designer, rödvinsglas, 6 st, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lely, Sir Peter, efter honom, 1800-talets 2 hälft, gouache, damporträtt, _25710a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK