Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Okänd designer för Trelleborg, coctailglas, 8 st, olikfärgad glasmassa, etikettsignerade, h 8 cm_25460a_8dafa33550ed5c0_lg.jpeg
Okänd designer för Trelleborg, coctailglas, 8 st, olikfärgad glasmassa, etikettsignerade, h 8 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fruktservis, 12 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci, dia 20 respektive 34_25461a_8dafa33662eb136_lg.jpeg
Fruktservis, 12 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci, dia 20 respektive 34
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal, sittande spanielar, h 29 cm_25462a_8dafae0f37a8fd4_lg.jpeg
Figuriner/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal, sittande spanielar, h 29 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Luftgevär, Feinwerkbau Oberdorf, modell 300S, dioptersikte, fodral medföljer_25463a_8dafa32426fe5e2_lg.jpeg
Luftgevär, Feinwerkbau Oberdorf, modell 300S, dioptersikte, fodral medföljer
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, vinkylare, tenn, funkis, slät med ringformade hänklar, liv med dekor av stiliserat skepp, stämplat Stockholm 1934, h 18 cm_25399a_8daf9431bd01050_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, vinkylare, tenn, art-déco/funkis, slät med stigbygelformade hänklar, liv med dekor av stiliserad kvinnogestalt, stämplad Stockholm 1929, h 19 cm_25418a_8daf94338df9aff_lg.jpeg
Okänd designer för C G Hallberg, vinkylare, tenn, art-déco/funkis, slät med stigbygelformade hänklar, liv med dekor av stiliserad kvinnogestalt, stämplad Stockholm 1929, h 19 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Millberg, Gösta för Rörstrand, vas, glaserat stengods, signerad, h 24 cm_25464a_8dafaf155538ac4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Wärff, Göran för Kosta, skål på fot, polykrom glasmassa på klack i klarglas, signerad och etikettmärkt, h 11 cm_25465a_8dafaf168c1aeed_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sekretär, mahogny med mässingsbeslag och vitmelerad marmorskiva, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, 2 lådor samt skrivklaff, h 112 cm, ben med lagningar och förstärkningar, smärre defekter_25466a_8dafaf64984698b_lg.jpeg
Sekretär, mahogny med mässingsbeslag och vitmelerad marmorskiva, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, 2 lådor samt skrivklaff, h 112 cm, ben med lagningar och förstärkningar, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kallstenius, Gottfrid, olja, "Lövskog, Gräntzö 1885", signerad K, 27 x 25 cm, a tergo utställningsdokument från Minnesutställningen 1961_25436a_8dafa24ae483239_lg.jpeg
Kallstenius, Gottfrid, olja, "Lövskog, Gräntzö 1885", signerad K, 27 x 25 cm, a tergo utställningsdokument från Minnesutställningen 1961
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Syskrin, mahogny med svärtade detaljer, empire, 1800-talets 1 hälft, 4 kulfötter i mässing, sarkofagformad, l 22 cm, nyckel och lås saknas_25431a_8dafa24a22aff27_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, soffa (buffel?)läder, _25467a_lg.jpeg
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft,  _25468a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _25469a_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _25470a_lg.jpeg
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970, _25471a_lg.jpeg
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, olja, figurkomposition, otydligt signerad och daterad 1925, 48 x 68 cm_25472a_8dafaf187cdf750_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, figurkomposition, otydligt signerad och daterad 1925, 48 x 68 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Silow, Ingegerd, matta, rölakan, signerad, 205 x 140 cm, vissa fransar med skador_25473a_8dafaf199e4224e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Guld- och silverbröllopsdiadem, 3 st, delvis förgyllt silver, Danmark, 18-1900-tal, bruksslitage_25474a_8dafaf1adc33252_lg.jpeg
Guld- och silverbröllopsdiadem, 3 st, delvis förgyllt silver, Danmark, 18-1900-tal, bruksslitage
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Brosch, förgylld mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 5 cm, i samtida maroquinetui_25475a_8dafaf1c28db0e5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kioskvagn, mahogny med glasrutor och metallbeslag, Trobäcks Möbler Ängelholm, 1900-talets mitt, _25478a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", , _25479a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jordglob med belysning, glas och krom på träsockel, JRO-Globus, 1900-talets 2 hälft, h 35 cm_25476a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè", _25477a_lg.jpeg
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skåp med jalusiöverdel, 1900-talets 1 hälft, underdel med skåpsdörrar, h 202 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad, _25480a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Theskedar, 11 st, silver, Rosenholm, total vikt 170 gram, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, l 12 cm_25481a_8dafaf6646e166f_lg.jpeg
Theskedar, 11 st, silver, Rosenholm, total vikt 170 gram, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, l 12 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, Rosen, ttoal vikt 100 gram_25482a_8dafaf67b2aca82_lg.jpeg
Kaffeskedar, 12 st, silver, Rosen, ttoal vikt 100 gram
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Benedict, Rose-Marie för Rörstrand, sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin, "Irene", design 1966, h 7 cm_25483a_8dafaf68ce01b21_lg.jpeg
Benedict, Rose-Marie för Rörstrand, sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin, "Irene", design 1966, h 7 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Tyskland, empire, 1820-30-tal, _25484a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, Tyskland, empire, 1820-30-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Boulineau, Abel, olja, stilleben med vinglas och frukter, _25485a_lg.jpeg
Boulineau, Abel, olja, stilleben med vinglas och frukter,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Beggrov, Karl Petrovitj, litografi, handkolorerad, The Catholic Church of St. Catherine in Saint Petersburg, _25486a_lg.jpeg
Beggrov, Karl Petrovitj, litografi, handkolorerad, The Catholic Church of St. Catherine in Saint Petersburg,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar, _25487a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad rubin, stämplad Svedboms Vetlanda, innerdiameter 16 mm, vikt 3,6 gram_25488a_8dafaf8fb1ad3aa_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad rubin, stämplad Svedboms Vetlanda, innerdiameter 16 mm, vikt 3,6 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld med pärla, stämplad Guldvaruhuset, innerdiameter 16 mm, vikt 2,4 gram_25489a_8dafafae253d069_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med pärla, stämplad Guldvaruhuset, innerdiameter 16 mm, vikt 2,4 gram
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Ring, 18 karat rödguld med pärla, svenska importstämplar, innerdiameter 17 mm, vikt 1,9 gram_25490a_8dafaf93b6cb7d3_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med pärla, svenska importstämplar, innerdiameter 17 mm, vikt 1,9 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Malmsten, Carl för Åfors, matsalsskåp, ek, "Calmare Nyckel", _25491a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Åfors, matsalsskåp, ek, "Calmare Nyckel",
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, björk, "Herrgården", _25492a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, björk, "Herrgården",
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, teak, "Herrgården", _25493a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, teak, "Herrgården",
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Malmsten, Carl för Åfors, stolar, 4 st, ek, "Jöns", design 1954, stoppad sits, bruksslitage_25494a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Leon Sandbergs, Nora Stad, ostbricka med glaskupa och osthållare, l 45 cm, medföljer 2 möss, teak, Skjøde, Danmark_25495a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Prydz, Hroar, egen verkstad, Oslo, kuvertsaltkar, sterlingsilver, glas och emalj, signerade, h 4,5 cm_25390a_8daf898a38167d1_lg.jpeg
Prydz, Hroar, egen verkstad, Oslo, kuvertsaltkar, sterlingsilver, glas och emalj, signerade, h 4,5 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor, 3 st, chamotterat stengods, genombruten dekor, höjd 11 - 16 cm_25397a_8daf89a56164ffa_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor, 3 st, chamotterat stengods, genombruten dekor, höjd 11 - 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd indonesisk konstnär, väggbonad, batik, mytologiska motiv, l 330 cm_25404a_8daf8a1feaeeea1_lg.jpeg
Okänd indonesisk konstnär, väggbonad, batik, mytologiska motiv, l 330 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hänglås, 4 st, smide, så kallade bultlås, 17-1800-tal_25441a_8dafa24d7fc5b51_lg.jpeg
Hänglås, 4 st, smide, så kallade bultlås, 17-1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hänglås, 4 st, smide, så kallade bultlås, 17-1800-tal_25442a_8dafa2506c97708_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hänglås, 3 st, smide, så kallade bultlås, 17-1800-tal_25443a_8dafa25132d2ab4_lg.jpeg
Hänglås, 3 st, smide, så kallade bultlås, 17-1800-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, "Hemmakväll", _25496a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, "Hemmakväll",
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor', _25497a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK