Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor', _25498a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas, _25499a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Persson, Ove, olja, hamnbild, signerad, 24 x 33 cm_25351a_8daf7b91ca9639e_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, hamnbild, signerad, 24 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Persson, Ove, olja, lantgård, signerad, 22 x 27 cm_25348a_8daf7b953ebbaea_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, lantgård, signerad, 22 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Persson, Ove, olja, torghandel, signerad, 24 x 33 cm_25347a_8daf7b96c22dc84_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, torghandel, signerad, 24 x 33 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skoglund, Gustaf, oja, "Tidig vår", signerad och daterad 1980, 41 x 60 cm_25350a_8daf7b8edaef9bc_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Point, George, färglitografi, Portkosme 14, signerad och numrerad 19/40, pappersstorlek 58 x 58 cm_25355a_8dafa252b25e88d_lg.jpeg
Point, George, färglitografi, Portkosme 14, signerad och numrerad 19/40, pappersstorlek 58 x 58 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bok med pop-up-bilder, Braun, Isabella, "Allra nyaste teater-bilderbok med rörliga figurer. Fyra lustspel för de kära små", Oscar L Lamm Stockholm (1884), med 4 uppfällbara teaterscener_25433a_8dafa1933a89e85_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Himlafärd", _25345a_8daf7b99bf17b81_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Himlafärd",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen", _25344a_8daf7b9b8d21f86_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Stulet landskap", _25343a_8daf7b9e246ded3_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Stulet landskap",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....", _25501a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Vitrinskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter mm, h 157 cm, skador, bakre krön saknas_25504a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition - "I lövens tegn", otydligt signerad och daterad 1992 30 x 24 cm_25502a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition, otydligt signerad och daterad 1992, 40 x 31 cm_25500a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Medicinskåp, delvis bemålat rostfritt stål och glas, Getinge, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 173 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25503a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Naivisten", _25342a_8daf7b9fb4ecb8e_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Naivisten",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito,  "Nattvarden", _25341a_8daf7ba0e61c6a0_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Nattvarden",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm_25422a_8daf969a7003a8f_lg.jpeg
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"_25420a_8daf969d12dc922_lg.jpeg
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  design 1955, bruksslitage_25505a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1996, bruksslitage_25506a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1989, bruksslitage_25507a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1989, bruksslitage_25508a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  design 1955, bruksslitage_25509a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1989, bruksslitage_25510a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Andreasson, Kurt, olja, "Nyktran, Norre Katts Park", signerad, 30 x 50 cm_25346a_8daf7b98186166f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglitografi,  "Rosor i skyn", signerad och numrerad 165/260, synlig pappersstorlek 29 x 57 cm_25353a_8daf7b8c98457a8_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, "Rosor i skyn", signerad och numrerad 165/260, synlig pappersstorlek 29 x 57 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3 delar silver; bricka, gräddkanna och sockerskål, nyrokokostil, stämplade Gösta Wessfeldt Malmö, bricka l 21 cm, total vikt 335 gram_25511a_8dafbb6b2cc0872_lg.jpeg
3 delar silver; bricka, gräddkanna och sockerskål, nyrokokostil, stämplade Gösta Wessfeldt Malmö, bricka l 21 cm, total vikt 335 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fiskspade, silver, nyrenässans, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, svensk importstämpel före 1912, l 23 cm, vikt 120 gram, initial G_25512a_8dafbb6c16bbbf5_lg.jpeg
Fiskspade, silver, nyrenässans, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, svensk importstämpel före 1912, l 23 cm, vikt 120 gram, initial G
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Punschmuggar, 8 st, silver, slät modell, stämplade Markströms Uppsala, total vikt 200 gram, 1 med gravyr_25513a_8dafbb6cd70a2e0_lg.jpeg
Punschmuggar, 8 st, silver, slät modell, stämplade Markströms Uppsala, total vikt 200 gram, 1 med gravyr
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Sockerskrin med lock, silver, Italien, 1900-talets mitt, rik dekor av rosor, svensk importstämpel, l 15 cm, vikt 335 gram_25514a_8dafbb6da901b80_lg.jpeg
Sockerskrin med lock, silver, Italien, 1900-talets mitt, rik dekor av rosor, svensk importstämpel, l 15 cm, vikt 335 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Georg Jensen, saltkar, sterlingsilver och blå emalj, dessin no 4, l 55 mm_25515a_8dafbb6e634b26e_lg.jpeg
Okänd designer för Georg Jensen, saltkar, sterlingsilver och blå emalj, dessin no 4, l 55 mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Salt/pepparkar, 1 par, kristall med silvermontage, i form av svanar, oidentifierad stämpel AB, svensk importstämpel, l 7 cm_25516a_8dafd35ff699850_lg.jpeg
Salt/pepparkar, 1 par, kristall med silvermontage, i form av svanar, oidentifierad stämpel AB, svensk importstämpel, l 7 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Giannelli, Arnaldo, skulpturer 1 par, nysilver (?) på sockel i konstmassa, stående asiatiskt par, signerade, h 14 cm_25517a_8dafd36156264fb_lg.jpeg
Giannelli, Arnaldo, skulpturer 1 par, nysilver (?) på sockel i konstmassa, stående asiatiskt par, signerade, h 14 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulpturer/julkrubba, 4 delar, silver, jesusbarnet i krubban samt 3 änglar, svenska importstämplar, änglar h cirka 7 cm, total vikt 150 gram_25518a_8dafd36483a0f89_lg.jpeg
Skulpturer/julkrubba, 4 delar, silver, jesusbarnet i krubban samt 3 änglar, svenska importstämplar, änglar h cirka 7 cm, total vikt 150 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3 delar silver; bricka samt sockerskål och gräddkanna, stämplar Gösta Wessfeldt respektive importstämplar, l 19 cm, total vikt 300 gram_25519a_8dafd3655f5215c_lg.jpeg
3 delar silver; bricka samt sockerskål och gräddkanna, stämplar Gösta Wessfeldt respektive importstämplar, l 19 cm, total vikt 300 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Smörgås/barnbestick, 3 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, l 13-16 cm_25520a_8dafd366593cc5f_lg.jpeg
Smörgås/barnbestick, 3 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, l 13-16 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt, _25521a_lg.jpeg
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900, _25523a_lg.jpeg
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hurtsskrivbord med jalusiöverdel, ek, 1900-talets 1 hälft, b 130 cm_25522a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Konferensstolar, 10 + 1, bonad ek med röd konstläderklädsel, ordförandestolen med krönt dekor av Hallands Vapen, _25524a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse, _25525a_lg.jpeg
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Klinikvagn, rostfritt stål med glasskivor, Stille, 1900-talets 1 hälft, inredning med lådor, l exklusive hållare 70 cm_25526a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Taklampa, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets början, h 80 cm_25389a_8daf8986c9c979e_lg.jpeg
Taklampa, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets början, h 80 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Notställ, svärtat trä och mässing, avslutande hjultrissor, jugend, 1900-talets början, bredd 44 cm_25386a_8daf8982d8a43ad_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Starkvinskanna, glas med silvermontage, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, h 18 cm_25527a_8dafd3678995eee_lg.jpeg
Starkvinskanna, glas med silvermontage, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, h 18 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona till 5 ljus, förgylld metall med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm_25393a_8dafd3690f12d36_lg.jpeg
Takkrona till 5 ljus, förgylld metall med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK