Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Persson, Ove, olja, hamnbild, signerad, 24 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Persson, Ove, olja, lantgård, signerad, 22 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Persson, Ove, olja, torghandel, signerad, 24 x 33 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Point, George, färglitografi, Portkosme 14, signerad och numrerad 19/40, pappersstorlek 58 x 58 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Himlafärd",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Stulet landskap",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Naivisten",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Nattvarden",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Rosor i skyn", signerad och numrerad 165/260, synlig pappersstorlek 29 x 57 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3 delar silver; bricka, gräddkanna och sockerskål, nyrokokostil, stämplade Gösta Wessfeldt Malmö, bricka l 21 cm, total vikt 335 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fiskspade, silver, nyrenässans, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, svensk importstämpel före 1912, l 23 cm, vikt 120 gram, initial G
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Punschmuggar, 8 st, silver, slät modell, stämplade Markströms Uppsala, total vikt 200 gram, 1 med gravyr
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Sockerskrin med lock, silver, Italien, 1900-talets mitt, rik dekor av rosor, svensk importstämpel, l 15 cm, vikt 335 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Georg Jensen, saltkar, sterlingsilver och blå emalj, dessin no 4, l 55 mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Salt/pepparkar, 1 par, kristall med silvermontage, i form av svanar, oidentifierad stämpel AB, svensk importstämpel, l 7 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Giannelli, Arnaldo, skulpturer 1 par, nysilver (?) på sockel i konstmassa, stående asiatiskt par, signerade, h 14 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulpturer/julkrubba, 4 delar, silver, jesusbarnet i krubban samt 3 änglar, svenska importstämplar, änglar h cirka 7 cm, total vikt 150 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3 delar silver; bricka samt sockerskål och gräddkanna, stämplar Gösta Wessfeldt respektive importstämplar, l 19 cm, total vikt 300 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Smörgås/barnbestick, 3 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, l 13-16 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Taklampa, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets början, h 80 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Starkvinskanna, glas med silvermontage, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, h 18 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona till 5 ljus, förgylld metall med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK