Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

H M Drottning Margrethe II. färglito, "Sommerrose", signerad, daterad -94 och numrerad 210/300, synlig pappersstorlek 59 x 79 cm_28492a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer, Swedish Grace 1910-20-tal, damsekretär, ljus björk med intarsia, snedklaff bakom vilken inredning, 2 lådor i sar, fotstöd med tagelstoppning, b 100 cm_28493a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Johansson, Lars, olja, Surrealistisk strandkomposition, 90 x 100 cm, stämplad från konstnärens minnesauktion_28494a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Johansson, Lars, olja, Strandbild med klocka, 46 x 38 cm, stämplad från konstnärens minnesauktion_28495a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Rion, Ewa Julia, olja, Mona Lisa Improvisation (Who is looking at who?), signerad och daterad 2006, 65 x 120 cm_28496a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Tams, John, mat och theservisdelar, porslin, svart underglasyrdekor i Piero Fornasettis art, 22 delar, största diameter 25 cm_28497a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Sund, Jacues (Jacques), blandteknik, kubistiska porträtt, signerad, synlig pappersstorlek 32 x 10 cm_28444a_8db59f49baa5434_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Silva Santamaria, Guillermo, färgetsning, "Serenata", signerad och daterad 1959, synlig pappersstorlek 19 x 10 cm_28443a_8db59f4abef8ff0_lg.jpeg
Silva Santamaria, Guillermo, färgetsning, "Serenata", signerad och daterad 1959, synlig pappersstorlek 19 x 10 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Henning, Wilhelm, olja, stadsmotiv, signerad, 28 x 22 cm_28336a_8db59facbcbf809_lg.jpeg
Henning, Wilhelm, olja, stadsmotiv, signerad, 28 x 22 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglitografi, Grötviks hamn, signerad och numrerad HC XVIII/XX, synlig pappersstorlek 17 x 41 cm, glas med skada_28334a_8db56e1f211d4eb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Punschmuggar, 12 st, silver, kulhamrad dekor, total vikt 375 gram_28462a_8db59ff2529327c_lg.jpeg
Punschmuggar, 12 st, silver, kulhamrad dekor, total vikt 375 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mandl, Peter, skulptur, patinerad brons, stående kvinnogestalt, signerad och numrerad 6/10, h 24 cm_28461a_8db5a04ee951514_lg.jpeg
Mandl, Peter, skulptur, patinerad brons, stående kvinnogestalt, signerad och numrerad 6/10, h 24 cm
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Tomte, glaserat lergods, Heissner, etikettsignerad, l 29 cm_28214a_8db52f674252d46_lg.jpeg
Tomte, glaserat lergods, Heissner, etikettsignerad, l 29 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tomte med belysning, glaserat lergods, Heissner, etikettsignerad, höjd 42 cm_28213a_8db52f653e7a939_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Orvola, Heikki för Marimekko, Iittlala, ljuslyktor, 10 st, blå glasmassa, "Kivi", höjd 6 cm_28314a_8db5610af6d66c5_lg.jpeg
Orvola, Heikki för Marimekko, Iittlala, ljuslyktor, 10 st, blå glasmassa, "Kivi", höjd 6 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Luftgevär, Diana, Mod 1, längd 79 cm, Tyskland_28313a_8db5610946be7b1_lg.jpeg
Luftgevär, Diana, Mod 1, längd 79 cm, Tyskland
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Møller, Jørgen för Georg Jensen, bordsur, krom, quartz, etikettmärkt, h 27 cm_28458a_8db59ffa8373692_lg.jpeg
Møller, Jørgen för Georg Jensen, bordsur, krom, quartz, etikettmärkt, h 27 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", , _28499a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _28500a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer för IKEA, serveringsvagn, krom med dubbla skivor i härdat glas, 1970-tal, etikettmärkt, längd 63 cm_28501a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Lockurna, glaserat lergods, Italien, 1900-talets 2 hälft, förgylld dekor av blommor med koboltfond, höjd 47 cm, enstaka mynningsnagg_28502a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal, _28503a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Nørgård, Lars, färglito, "Carlsberg", signerad, numrerad 1566/2000 och daterad -97, synlig pappersstorlek 53 x 71 cm_28117a_8db4fa6a341a5b1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Scherfig, Hans, efter honom, färgoffset, "Ved skovsöen", ed Politikkens Forlag 2005, tryckt signatur, synlig pappersstorlek 65 x 85 cm_28116a_8db4fa13474bb9b_lg.jpeg
Scherfig, Hans, efter honom, färgoffset, "Ved skovsöen", ed Politikkens Forlag 2005, tryckt signatur, synlig pappersstorlek 65 x 85 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, olja, komposition, signeras N Å-n, 46 x 60 cm_28115a_8db4fa1e6692292_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition, a tergo signerad PWL och daterad -92, 54 x 65 cm_28114a_8db4fa791c412b4_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, komposition, a tergo signerad PWL och daterad -92, 54 x 65 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Christiansen, Niels, olja, kor i landskap, signerad, 41 x 62 cm_28118a_8db4fa1d81734ea_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mössa för matros vid U-båt samt U-båtsflagga, Danmark 1930-40-tal, medföljer Yachtflagga och 3 signalflaggor_28504a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bubbelsextant i aluminiumlåda, WWII, Henry Hughes & Son Ltd Bubble Sextant MK IX, inventeringslista medföljer, total h 26 cm_28505a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Place, Francois efter Visccher, Nicolaes II, kopparstick, 3 st, samramade, kustpartier, ur serien 6 landskap från cirka 1675, pappersstorlek 90 x 180 mm_28506a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, krönande dubbelörn, 7 elektrifierade ljusarmar, h 60 cm_28507a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk (?) konstnär, rödkrita, Pan och herde, 16,5 x 11,5 cm, fäste på äldre papper, a tergo numrering No 48 (?)_28508a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, aktiva högtalare, 1 par, aluminium, Beolab 8000, design 1992, h 133 cm, sladdar saknas, ej testade_28454a_8db5a05483df4a3_lg.jpeg
Lewis, David för Bang & Olufsen, aktiva högtalare, 1 par, aluminium, Beolab 8000, design 1992, h 133 cm, sladdar saknas, ej testade
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 1 par, "Nobel", design till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991, h 22 cm, i originalförpackningar_28466a_8db5a050ae02aa0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hörnlund, Karin för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, äpple, signerad, h 16 cm_28470a_8db5a009410d212_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Martinsson, Eva Lena för Skruf, skulptur, polykromt glas på svart träsockel, giraff, etikettmärkt, h 34 cm_28457a_8db59f81af3cb69_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rackham, Richard för Eld och Luft, vas, vitopak glasmassa på klack i klarglas, invälsad dekor i rött och blått, signerad, h 20 cm_28456a_8db5a000c90a496_lg.jpeg
Rackham, Richard för Eld och Luft, vas, vitopak glasmassa på klack i klarglas, invälsad dekor i rött och blått, signerad, h 20 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD/Tuner, Beosound 3000, design 2000, sladdar saknas, fjärrkontroll samt väggfäste ingår, ej testad_28455a_8db5a052f24cc70_lg.jpeg
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD/Tuner, Beosound 3000, design 2000, sladdar saknas, fjärrkontroll samt väggfäste ingår, ej testad
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 4 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra", _28509a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 3 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra", _28510a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd polsk konstnärinna, olja, landskap, "Droga" otydligt signerad och daterad 1989, 50 x 65 cm_28511a_lg.jpeg
Okänd polsk konstnärinna, olja, landskap, "Droga" otydligt signerad och daterad 1989, 50 x 65 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Arup Jensen, C, olja, fartyg till havs, signerad, 84 x 118 cm_28512a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd naivist, 1900-tal, olja, kustparti med båtar, 50 x 61 cm_28513a_lg.jpeg
Okänd naivist, 1900-tal, olja, kustparti med båtar, 50 x 61 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik Kashmir, 315 x 200 cm_28132a_8db51525c568a82_lg.jpeg
Matta, semiantik Kashmir, 315 x 200 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, old Suraj, 85 x 60 cm_28130a_8db5148f97d11a8_lg.jpeg
Matta, old Suraj, 85 x 60 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Persisk, 240 x 170 cm_28131a_8db51527377610d_lg.jpeg
Matta, old Persisk, 240 x 170 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, old Kaukasus (?), 180 x 125 cm_28134a_8db513d6ad3c064_lg.jpeg
Matta, old Kaukasus (?), 180 x 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Hamadan, 225 x 125 cm_28135a_8db513e6fad9c22_lg.jpeg
Matta, old Hamadan, 225 x 125 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK