Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, så kallad "Gåramålning", Skånelänga vid vatten, 39 x 69 cm_28536a_8db5ab39fb6127d_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, så kallad "Gåramålning", Skånelänga vid vatten, 39 x 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, längd 94 cm_28563a_lg.jpeg
Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, längd 94 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Wernå, Erik för EWÅ, Värnamo, golvlampa, brännlackerad metall, mässing, textil och vinyl, modellnummer 87, h inkl skärm 129 cm_28564a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, möjligen Carl Malmsten för Åtvidaberg, bokskåp med vitrindörrar, så kallad Sekreteraremöbel, design 1928 l 87 cm_28565a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, antagligen Murano, vas/flaska, glas, polykrom dekor i zanfiricomönster, _28566a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk (?) konstnär, 1900-talets 2 hälft, figurkomposition, otydligt signerad, 80 x 60 cm_28567a_lg.jpeg
Okänd dansk (?) konstnär, 1900-talets 2 hälft, figurkomposition, otydligt signerad, 80 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, herrgårdsbyggnad, a tergo betecknad Hilde Gunther och daterad 15/8 1915, 15 x 21 cm_28554a_8db5ab40250882e_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, herrgårdsbyggnad, a tergo betecknad Hilde Gunther och daterad 15/8 1915, 15 x 21 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, akvarell, landskap med staffagepersoner, mått inklusive ram 29 x 37 cm_28553a_8db5ab42ac2b89b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd engelsk konstnär (Edwin Hayes?), 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, kustparti med fartyg, a tergo betecknad Ed Hayes, 20 x 29 cm_28552a_8db5ab454dce8c8_lg.jpeg
Okänd engelsk konstnär (Edwin Hayes?), 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, kustparti med fartyg, a tergo betecknad Ed Hayes, 20 x 29 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd holländsk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, fruset kanalparti, otydligt signerad, 20 x 25 cm_28551a_8db5ab4bc71840e_lg.jpeg
Okänd holländsk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, fruset kanalparti, otydligt signerad, 20 x 25 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd tysk konstnär, sekelskiftet 1900, relief, kork, Schloss Ehrenfels med Mäuseturm, synlig storlek 8 x 10 cm_28550a_8db5ab474a591dc_lg.jpeg
Okänd tysk konstnär, sekelskiftet 1900, relief, kork, Schloss Ehrenfels med Mäuseturm, synlig storlek 8 x 10 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 100", signerad och numrerad 17/50, pappersstorlek 28 x 29 cm_28568a_lg.jpeg
Point, George, färglitografi, "Portkosme 100", signerad och numrerad 17/50, pappersstorlek 28 x 29 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Odysseus", ur Alf Hambes Värld, signerad och numrerad 97/290, synlig pappersstorlek 40 x 53 cm_28569a_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Odysseus", ur Alf Hambes Värld, signerad och numrerad 97/290, synlig pappersstorlek 40 x 53 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Seifert, Carl tillskriven, olja, kvinna i hall, signerad C Seifert och daterad -51, a tergo text, 33 x 29 cm_28570a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd norsk konstnär, blandteknik med halm(!)collage, "Stalheim Hotel", Sogn, Naerodalen - efter fotografi av Axel Lindahl, a tergo gåvodatering Julen 1915, 15 x 19,5 cm_28546a_8db5aba0fb1d421_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1600-tal (?), blyerts och tusch, landskap med vandrare, oidentifierad signatur, synlig pappersstorlek 11 x 14 cm_28556a_8db5ab834579a7d_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1600-tal (?), blyerts och tusch, landskap med vandrare, oidentifierad signatur, synlig pappersstorlek 11 x 14 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Erixson, Sven X:et, färglito, "Lilla Pastias värdshus", ur Carmen från 1954, signerad, nummer 43, synlig pappersstorlek 45 x 54 cm_28342a_8db59f8e7cc9537_lg.jpeg
Erixson, Sven X:et, färglito, "Lilla Pastias värdshus", ur Carmen från 1954, signerad, nummer 43, synlig pappersstorlek 45 x 54 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Linderos, Bengt Arne (BAL), blandteknik, ammande kvinna, synlig pappersstorlek, 46 x 34 cm_28337a_8db59f96ed1c3d6_lg.jpeg
Linderos, Bengt Arne (BAL), blandteknik, ammande kvinna, synlig pappersstorlek, 46 x 34 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ibanez Arellano, Joaquin, färglitografi, komposition med lökar, signerad, numrerad 81/150 och daterad -77, sylig pappesstorlek 43 x 36 cm_28338a_8db59fafc920ab2_lg.jpeg
Ibanez Arellano, Joaquin, färglitografi, komposition med lökar, signerad, numrerad 81/150 och daterad -77, sylig pappesstorlek 43 x 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Adamsson, Ingvar, färglitografi, motiv med stenbro, signerad och numrerad 152/190, synlig pappersstorlek 52 x 40 cm_28339a_8db59f95e0509aa_lg.jpeg
Adamsson, Ingvar, färglitografi, motiv med stenbro, signerad och numrerad 152/190, synlig pappersstorlek 52 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Erixson, Sven X:et, färglito, styvmorsvioler, tryckt signatur och datering 49, synlig pappersstorlek 50 x 43 cm_28341a_8db59f8d731fcfc_lg.jpeg
Erixson, Sven X:et, färglito, styvmorsvioler, tryckt signatur och datering 49, synlig pappersstorlek 50 x 43 cm
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets mitt, höjd 30 cm_28573a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets mitt, höjd 30 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Akustisk gitarr, Bjärton_28574a_lg.jpeg
Akustisk gitarr, Bjärton
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Akustisk gitarr, Bjärton, etikettmärkt_28575a_lg.jpeg
Akustisk gitarr, Bjärton, etikettmärkt
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Adler, Carin, färglito, "Kungsportsbron" - motiv från Göteborg, signerad och numrerad 136/250, synlig pappersstorlek 33 x 41 cm_28576a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olsen, Einar Hugo, olja, landskap, signerad EO och daterad 1933, 63 x 75 cm, smärre färgsläpp_28577a_lg.jpeg
Olsen, Einar Hugo, olja, landskap, signerad EO och daterad 1933, 63 x 75 cm, smärre färgsläpp
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Askkopp, brons, 1900-talets 1 hälft, i form av badkar med kranar, l 16 cm_28578a_8db5ac77495ddb7_lg.jpeg
Askkopp, brons, 1900-talets 1 hälft, i form av badkar med kranar, l 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bordsfotogenlampa, bronserad metall och majolika med grön glaskupa, jugend, 1900-talets början, h exklusive sotrör 47 cm_28560a_8db5ac71e375edc_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, bronserad metall och majolika med grön glaskupa, jugend, 1900-talets början, h exklusive sotrör 47 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lundström, Nils Emil för Rörstrand, lockurna, fajans, rokokostil, 1920-30-tal, reliefdekor av växter och fågel, signerad, h 30 cm_28583a_8db5ac8bf6ba7f3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons på marmorsockel, stående pojke med paraply, signerad M Franz, h 19 cm_28585a_8db5ac8e8c3cc40_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, tobaksburk, glaserat lergods med mässingslås, h 13 cm_28589a_8db5ac944bbc21a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stol, mässing med röd textilklädsel, så kallad Chiavari, Italien, 1900-tal_28595a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, höjd 7,5 cm_28596a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, höjd 7,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Markslöjd, bordslampor, 1 par, kromad metall och trä, höjd inklusive skärm 46 cm_28597a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, sekelskiftet 1900, h 22 cm, visst slitage_28598a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Panna, brons, 1800-tal, tre kannelerade ben, gjuten signatur ROY, h 11 cm, trähandtag saknas_28599a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Docka, Balinesisk man, höjd 74 cm_28128a_8db5062d33dbdaf_lg.jpeg
Docka, Balinesisk man, höjd 74 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Docka, Balinesisk kvinna, höjd 68 cm_28129a_8db5062c1c74f89_lg.jpeg
Docka, Balinesisk kvinna, höjd 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampetter, 1 par, guldfärgat glas och mässing, lövformade, h 27 cm_28588a_8db5ac92628dd8a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, gädda, l 36 cm_28587a_8db5ac90c0a29d8_lg.jpeg
Skulptur, skuret och bemålat trä, gädda, l 36 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kanna, gulglaserat lergods, Michael Andersen & Sön, Bormholm, 1950-tal, i form av fisk, h 14 cm_28584a_8db5ac8d3c2ce57_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, soffa, ljus fur med randig klädsel, "Dymling", 1970-tal, brännstämplad, l 198 cm_28614a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, soffa, ljus fur med randig klädsel, "Dymling", 1970-tal, brännstämplad, l 140 cm_28615a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, ljus fur med randig klädsel, "Dymling", 1970-tal, brännstämplad, b 80 cm_28616a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, soffbord, ljus fur, "Dymling", 1970-tal, brännstämplat, l 72 cm_28617a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med grå textilklädsel, modell GE-151, framstår i nyskick_28618a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur, brons, sjöodjur, otydligt signerad, h 13 cm_28611a_8db5adb9bae6258_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur, brons, sjöodjur, otydligt signerad, h 13 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spelkortsetui, mässing, 1900-talets 2 hälft, i form av kortlekar, l 15 cm_28601a_8db5ad343592d6c_lg.jpeg
Spelkortsetui, mässing, 1900-talets 2 hälft, i form av kortlekar, l 15 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK