Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Kakform för wagashikakor, så kallad kashigata, körsbärsträ, Japan, 1900-talets 1 hälft, dekor av halv lotusblomma, oidentifierad signatur, l 16,5 cm_28608c_8db5ad387429871_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Farberware, bords/vägglampa med pappersklämma, mässing, "Adjusto-Lite", USA, 1910-20-tal, l 29 cm_28600a_8db5ad3275fb56f_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd tysk designer, honungskruka, glas med silverlock och -fat, 1900-talets 2 hälft, h 10 cm, medföljer sked, annan tillverkare, total silvervikt 130 gram_28606a_8db5ad3b696af36_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ölgås/drake, skuret och bemålat trä, Norge, 18-1900-tal, dekor av blommor samt devis "Drik med måte vil jeg dig råde", l 23 cm_28609a_8db5adb68ba14e7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur/bläckhorn, patinerat järn på svart marmorsockel, dekor av amorin på snigel, l 14,5 cm, smärre nagg, vingar saknas_28613a_8db5adb54d3a0aa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mjölkkanna, svart- och lysterglaserat flintgods, så kallat Sunderland Lustre Ware, England, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 12 cm_28603a_8db5ad3628b4f33_lg.jpeg
Mjölkkanna, svart- och lysterglaserat flintgods, så kallat Sunderland Lustre Ware, England, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 12 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bang, Mikael för Holmegaard, taklampa, glas, "Sonate Aubergine type 2", design 1978, etikettsignerad, dia 39 cm_28619a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 17-1800-tal, hexagonala på balusterfötter, droppskiva med dekor av serafer, h 27 cm_28620a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer för Möbel IKEA, fåtölj, "Stickfåtöljen Rut", design 1952, omklädd i gråtonat slätt/teddytyg, framstår i nyskick_28621a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-tal, soffa samt fåtölj, helstoppad, grå teddyklädsel, armlän i teak, soffa l 180 cm, framstår i nyskick_28622a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kofoed, Ingelise för Royal Copenhagen/Fogh & Mörup, bordslampa, fajans, modell Royal 7 Tenera/E7167, design 1967, avbildad i katalogen, h inklusive skärm 69 cm_28623a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, guld glasmassa med orange mynning på blå fot, "Solo", design 1994, etikettmärkt, h 33 cm_28624a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Berg, Gustav Axel för firma G A Berg, Stockholm, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Torparen" 1930-tal, höger armlän med torksprickor, sadelgjord i behov av översyn_28625a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Salongsmöbel, 8 delar, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets början; soffa, 2 armstolar, 4 stolar samt bord, randig ylleklädsel, dekor av margueriter mm, soffa l 225 cm_28352a_8db5ad93f75c901_lg.jpeg
Salongsmöbel, 8 delar, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets början; soffa, 2 armstolar, 4 stolar samt bord, randig ylleklädsel, dekor av margueriter mm, soffa l 225 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Prydnadsbord, skuret och förgyllt trä med vit marmorskiva, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, undre, rottingklädda skivor, h 77 cm_28412a_8db5adafdf28972_lg.jpeg
Prydnadsbord, skuret och förgyllt trä med vit marmorskiva, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, undre, rottingklädda skivor, h 77 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Matta, semiantik/antik Isphahan, 190 x 140 cm_28414a_8db5adae981e032_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Isphahan, 190 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Spegellampett, bronserat trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets slut, dubbla ljusarmar i mässing, h 90 cm_28626a_8db5adaa48e6041_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, semiantik/antik Isphahan, 320 x 195 cm, ställvis slitage_28413a_8db5adadb66255b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Ljungberg, Sven, olja, Borgholms kyrka, signerad, 43 x 66 cm_28670a_8db5ba2faf92c8d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Wärff, Göran för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, "Prince", design 1986, signerade, h 18 cm_28165a_8db515e21c05b82_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, champagneglas, 11 st, 'Chateau', design 1981, h 22,5 cm_28164a_8db515e107ec044_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, champagneglas, 11 st, 'Chateau', design 1981, h 22,5 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, skymning över sjö, signerad och daterad -74, 46 x 55 cm_28671a_8db5ba2ec0a3da6_lg.jpeg
Oppenheimer, Johnny, olja, skymning över sjö, signerad och daterad -74, 46 x 55 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Leon, May K, färglitografi, "Ljungby torg", signerad och numrerad 12/265, synlig pappersstorlek 50 x 36 cm_28669a_8db5ba30f94ad33_lg.jpeg
Leon, May K, färglitografi, "Ljungby torg", signerad och numrerad 12/265, synlig pappersstorlek 50 x 36 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, Ragnar, olja, "Orkidéer, signerad och daterad -75, 25 x 19 cm_28673a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden", _28674a_lg.jpeg
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, svart konstläderklädsel på metallben, smärre def_28675a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Filmposter, litograferad, "Det stora landet" (The big country) 1958, med bland andra Gregory Peck, Jean Simmons och Carroll Baker. synlig pappersstorlek 99 x 68 cm, påtecknad tidpunkt 1930, _28676a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 1 500 SEK
Gotemark, Eva, akryl, kompositon med docka, signerad, 70 x 52 cm_28677a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk komposition med kvinna, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek, 26 x 31 cm_28668a_8db5ba31ceeb9bd_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk komposition med kvinna, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek, 26 x 31 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Ove, färglitografi, äldre gatubild, signerad och  numrerad 32/360, synlig pappersstorlek 41 x 51 cm_28667a_8db5ba32c4bfe17_lg.jpeg
Persson, Ove, färglitografi, äldre gatubild, signerad och numrerad 32/360, synlig pappersstorlek 41 x 51 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, MX4000/2000, design 1992, med fjärrkontroll_28672a_8db5c30a9b104f6_lg.jpeg
Lewis, David för Bang & Olufsen, MX4000/2000, design 1992, med fjärrkontroll
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, innerboett graverad Isak Mobeck Norrköping, diameter 35 mm, vikt 30 gram, glas saknas, i etui av snidat trä medföljer_28630a_8db5b740f1c69c1_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, så kallat "Gäddgap", dekor i grön harpälsglasyr, signerad, h 31 cm_28639a_8db5b7a744905b2_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, så kallat "Gäddgap", dekor i grön harpälsglasyr, signerad, h 31 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Punschmuggar, 6 + 1 st, silver, kulhamrad dekor, total vikt 230 gram_28664a_8db5b83069465a8_lg.jpeg
Punschmuggar, 6 + 1 st, silver, kulhamrad dekor, total vikt 230 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Gotemark, Eva, äggtempera, Docka I, signerad, 70 x 52 cm_28678a_lg.jpeg
Gotemark, Eva, äggtempera, Docka I, signerad, 70 x 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom, ring, förgylld metall med 14 8-kantslipade stenar (dia 1,7 - 2,5 mm) samt 13 pärlor (1 saknas), "La sortija corsé" (Korsettringen) design 1949, signerad, _28679a_lg.jpeg
Dalí, Salvador, efter honom, ring, förgylld metall med 14 8-kantslipade stenar (dia 1,7 - 2,5 mm) samt 13 pärlor (1 saknas), "La sortija corsé" (Korsettringen) design 1949, signerad,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Gotemark, Eva, akryl, Docka II, signerad, 52 x 70 cm_28680a_lg.jpeg
Gotemark, Eva, akryl, Docka II, signerad, 52 x 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Strid, Hardy, akryl, "Avunden", signerad och daterad 1968, 33 x 50 cm_28681a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Strid, Hardy, härdlack, "Med röd ring", signerad och daterad 1964, 40 x 29 cm_28682a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,_28646a_8db5b7aacf3bed5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el, _28645a_8db5b7a93a282d6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vas, porslin, Kangxi-stil, Kina, antagligen Guangxu, 18-1900-tal, dekor av krigare mm i famille-verte-stil, höjd 30 cm_28644a_8db5b7a603ba6cd_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lockurna, porslin, Kangxi-stil, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av personer, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, höjd 28 cm, lock med nagg_28643a_8db5b7a3e5d4e9f_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Symaskin, Yamata, FY760_28683a_lg.jpeg
Symaskin, Yamata, FY760
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm_28684a_lg.jpeg
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm_28685a_lg.jpeg
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Öfverbeck, Henning, olja, båt vid strand, signerad, 28 x 37 cm_28686a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, lackarbete, Kina, 1900-tal, sittande Buddha, höjd 5 cm_28687a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK