Laddar...
Majauktion
Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.
Visning: Auktionsdagen 12-16
På grund av tekniska problem bortom vår kontroll var vi tvungna att avbryta söndagens auktion.
Auktionen kommer att återupptas nu på söndag, den 4/6 klockan 16 med visning auktionsdagen 12-16.
Lägsta föremålsnummer
![Okänd designer för IKEA, lampbord, böjträ med glasskiva, diameter 58 cm_28711a_8db5d2feee6b46f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28711-itemimages/28711a_8db5d2feee6b46f_med.jpeg)
769
Okänd designer för IKEA, lampbord, böjträ med glasskiva, diameter 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Trädgårdsskulpturer/spaljeer, järn, modern tillverkning, höjd 150 cm_28839a_8db5d049d146419_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28839-itemimages/28839a_8db5d049d146419_med.jpeg)
770
Trädgårdsskulpturer/spaljeer, järn, modern tillverkning, höjd 150 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Parti krus, 18-1900-tal, bland annat så kallad Tobyjug, medföljer bok_28725a_8db5c422e2b2036_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28725-itemimages/28725a_8db5c422e2b2036_med.jpeg)
771
Parti krus, 18-1900-tal, bland annat så kallad Tobyjug, medföljer bok
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Räddningsstege, Hald & Tesch brand AB, aluminium, bredd 36 cm_28840a_8db5d20682723f0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28840-itemimages/28840a_8db5d20682723f0_med.jpeg)
772
Räddningsstege, Hald & Tesch brand AB, aluminium, bredd 36 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, höjd 80 cm_28814a_8db5d046461585c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28814-itemimages/28814a_8db5d046461585c_med.jpeg)
773
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, höjd 80 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Takkrona för 4 ljus, mässing med prismor, 4 ljuspunkter, höjd 70 cm_28843a_8db5d213c8603ae_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28843-itemimages/28843a_8db5d213c8603ae_med.jpeg)
774
Takkrona för 4 ljus, mässing med prismor, 4 ljuspunkter, höjd 70 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Parti äldre diverse, 18-1900-tal, spel mm_28724a_8db5c420228e307_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28724-itemimages/28724a_8db5c420228e307_med.jpeg)
775
Parti äldre diverse, 18-1900-tal, spel mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Fågelbad, svartlackerat gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, i form av snäckskal, längd 25 cm_28710a_8db5c3c9d082677_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28710-itemimages/28710a_8db5c3c9d082677_med.jpeg)
776
Fågelbad, svartlackerat gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, i form av snäckskal, längd 25 cm
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer, kanna, saltglaserat lergods, 1900-talets början, pip i form av fågelnäbb, undersida med gravyr Minne af Bror Sahlg... 1906, höjd 19 cm_28709a_8db5c3c7cf4de81_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28709-itemimages/28709a_8db5c3c7cf4de81_med.jpeg)
777
Okänd designer, kanna, saltglaserat lergods, 1900-talets början, pip i form av fågelnäbb, undersida med gravyr Minne af Bror Sahlg... 1906, höjd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Militära tallrikar, 2 st, Kongliga Maj:ts flotta & marinregementet omkring 1850 samt Serviskassan Karlskrona, dia 21,5 resp 25 cm_28707a_8db5c3bdff174b7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28707-itemimages/28707a_8db5c3bdff174b7_med.jpeg)
778
Militära tallrikar, 2 st, Kongliga Maj:ts flotta & marinregementet omkring 1850 samt Serviskassan Karlskrona, dia 21,5 resp 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Vas, svarvad, röd marmor, höjd 15 cm_28708a_8db5c3c27ff2818_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28708-itemimages/28708a_8db5c3c27ff2818_med.jpeg)
779
Vas, svarvad, röd marmor, höjd 15 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![4 delar modern keramik, bland annat Wallåkra_28706a_8db5c3bbfb758b6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28706-itemimages/28706a_8db5c3bbfb758b6_med.jpeg)
780
4 delar modern keramik, bland annat Wallåkra
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Båtbilder, 3 st, synlig pappersstorlek 24 x 31 cm_28873a_8db5d2cba678497_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28873-itemimages/28873a_8db5d2cba678497_med.jpeg)
781
Båtbilder, 3 st, synlig pappersstorlek 24 x 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd konstnär, måleri på glas, par med blommor i krus, 20 x 25 cm_28872a_8db5d2ca2767028_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28872-itemimages/28872a_8db5d2ca2767028_med.jpeg)
782
Okänd konstnär, måleri på glas, par med blommor i krus, 20 x 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Lampetter, 1 par, metall, höjd 19 cm_28871a_8db5d2c7eb620ee_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28871-itemimages/28871a_8db5d2c7eb620ee_med.jpeg)
783
Lampetter, 1 par, metall, höjd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Taklampa, mässing med prismor, 5 ljuspunkter, höjd_28845a_8db5d21e1b89a0e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28845-itemimages/28845a_8db5d21e1b89a0e_med.jpeg)
784
Taklampa, mässing med prismor, 5 ljuspunkter, höjd
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Hallampa, mässing med prismor, kvadratisk, höjd_28844a_8db5d21c8b9e11f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28844-itemimages/28844a_8db5d21c8b9e11f_med.jpeg)
785
Hallampa, mässing med prismor, kvadratisk, höjd
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för David Andersen, Oslo, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver och emalj_28882a_8db5dceff285956_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28882-itemimages/28882a_8db5dceff285956_med.jpeg)
786
Okänd designer för David Andersen, Oslo, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver och emalj
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer för David Andersen, Oslo, skjortknappar, 1 par samt ring, sterlingsilver med orange emalj_28883a_8db5dcf453fc305_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28883-itemimages/28883a_8db5dcf453fc305_med.jpeg)
787
Okänd designer för David Andersen, Oslo, skjortknappar, 1 par samt ring, sterlingsilver med orange emalj
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Bergère, skuren valnöt, Louis XVI-stil, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900_28884a_8db5dcfa94e32b6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28884-itemimages/28884a_8db5dcfa94e32b6_med.jpeg)
788
Bergère, skuren valnöt, Louis XVI-stil, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Winge, Mårten Eskil, efter honom, väggsköld, svärtat gjutjärn, "Tors kamp mot jättarna", h 68 cm_28885a_8db5dd069a12268_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28885-itemimages/28885a_8db5dd069a12268_med.jpeg)
789
Winge, Mårten Eskil, efter honom, väggsköld, svärtat gjutjärn, "Tors kamp mot jättarna", h 68 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer för LEDU, arbetsbelysning, grålackerad metall, stämpelsignerad_28886a_8db5dd0a3b814af_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28886-itemimages/28886a_8db5dd0a3b814af_med.jpeg)
790
Okänd designer för LEDU, arbetsbelysning, grålackerad metall, stämpelsignerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Systemkameror, objektiv mm, Canon och Nikon_28887a_8db5dd0dd7df740_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28887-itemimages/28887a_8db5dd0dd7df740_med.jpeg)
791
Systemkameror, objektiv mm, Canon och Nikon
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Barnarmstol, ek, allmogearbete, Skåne, 1800-talets 2 hälft, h 52 cm_28888a_8db5ea6dd50ca97_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28888-itemimages/28888a_8db5ea6dd50ca97_med.jpeg)
792
Barnarmstol, ek, allmogearbete, Skåne, 1800-talets 2 hälft, h 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Fotografiram, sterlingsilver, London, 1900-tal, dia 10,5 cm_28889a_8db5ea743338075_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28889-itemimages/28889a_8db5ea743338075_med.jpeg)
793
Fotografiram, sterlingsilver, London, 1900-tal, dia 10,5 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.