Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Okänd designer, bordslampa, 1960/70-tal, orange glas, originalskärm, höjd inklusive skärm 63 cm_28275a_8db55291d5e5c60_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Scheurich, golvvas, delvis brunglaserat lergods, "Kosmos", 1950-60-tal, höjd 47 cm_28276a_8db5528e2b954c7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 25 cm_28277a_8db5543ed62fc18_lg.jpeg
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 25 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, golvlampa, bonat trä och metall, justerbarhöjd_28278a_8db5543feb0606f_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Westal, ytterbelysning, "Tellus 60 W", koppar och glas, en ring saknas_28279a_8db55f767622462_lg.jpeg
Okänd designer för Westal, ytterbelysning, "Tellus 60 W", koppar och glas, en ring saknas
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Chagall, Marc, utställningsaffisch, litograferad, Geneve, 1987, synlig pappersstorlek 59 x 40 cm_28856a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, whiskyglas, 7 st, Gaissa, design 1973, h 7 cm_28857a_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Iittala, whiskyglas, 7 st, Gaissa, design 1973, h 7 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, ölglas 5 st samt snapsglas 7 st, Joiku, h 8 respektive 17 cm_28858a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för IKEA, barstolar, 1 par, svartlackerat trä, Malte, fotstöd med metallbeslag, h 67 cm, normalt bruksslitage_28859a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti koppar och mässing, 17-1800-tal, mortel med pistill, fisksil daterad 1778 mm_28860a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av träd, höjd 22 cm_28349a_8db5a04dccf3afd_lg.jpeg
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av träd, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Johansson, Gunnar, olja, komposition med personer, signerad, 46 x 63 cm_28318a_8db561308b1fddd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Disney, Walt efter honom, vägglampa, lackerad aluminium, Musse Pigg, märkt Denmark och daterad 1952, höjd 32 cm_28311a_8db5a95bdf58522_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Evighetskalender, teak med intarsia, Carnegie, 1950-60-tal, h 30 cm_28310a_8db5a9e21b3ef4c_lg.jpeg
Evighetskalender, teak med intarsia, Carnegie, 1950-60-tal, h 30 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Reklamskulptur, konstmassa, stående kock, h 71 cm, lagning_28309a_8db5a95cda5042c_lg.jpeg
Reklamskulptur, konstmassa, stående kock, h 71 cm, lagning
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal, balusterformad stam på kvadratisk fot, senare monterad fotplatta i svärtat trä, otydligt graverad, total h 18 cm, renoverad och kompletterad_28861a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad stam på akantusornerad klockformad fot, h 20 cm, renoverad och kompletterad, monterad för el_28862a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Släde, vitlackerat trä med metallbeslag, enligt uppgift för kulspruta /58, l 101 cm_28863a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slungstenar, 9 + 8 st, bly respektive sten, romersk-etruskiska, antagligen 500-300 f Kr, blystenarna delvis med gjuten dekor, l 3 - 5 cm_28864a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Bordsur med slag/alarm, mässing med emaljerad urtavla och front, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dekor av klassicerande firgurer mm, h 21 cm_28865a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak, h 106 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem_28303a_8db5611220265bb_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak, h 106 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Fagerhults, vägglampa, säljes till förmån för Kattfotens katthem_28302a_8db55f74cb32d33_lg.jpeg
Okänd designer för Fagerhults, vägglampa, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skor, 1 par, storlek 37,5, Converse All Star Chuck Taylor, , säljes till förmån för Kattfotens katthem_28301a_8db55f7388d13ac_lg.jpeg
Skor, 1 par, storlek 37,5, Converse All Star Chuck Taylor, , säljes till förmån för Kattfotens katthem
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors,  taklampa, glas och mässing, dubla glaskupor, höjd 50 cm_28281a_8db554493160130_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Westal, ytterbelysning, koppar och glas, "Tellus 75 W", _28280a_8db55f7793ecb64_lg.jpeg
Okänd designer för Westal, ytterbelysning, koppar och glas, "Tellus 75 W",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jansson, Tove, efter, 4 färgtryck, Muminfigurer, tryckta 1956 för Stockmanns och NK av Kromipaino Helsingfors, _28866a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fougstedt, Gösta, akvarell, ökenlandskap, signerad och daterad -52, synlig pappersstorlek 26 x 33 cm_28867a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Churchill, John & Awnsham, kopparstick 2 st, valfångst, ur Travel... 1744, synlig pappersstorlek 18 x 25 cm_28868a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer i Louis Comfort Tiffanys art, vas, lysterglaserat glas, reliefdekor, h 18 cm_28869a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, graalteknik med underfångsdekor av spiralvridna, violetta trådar, signerad LH och numrerad 138 (1958), h 15 cm_28870a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lockurna, porslin, Kina, 1900-talets slut, pumpaformad, blå underglasyrdekor, höjd 29 cm, någon mynningsnagg_28350a_8db5ab32da76147_lg.jpeg
Lockurna, porslin, Kina, 1900-talets slut, pumpaformad, blå underglasyrdekor, höjd 29 cm, någon mynningsnagg
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, vitrinväggskåp med invändiga glashyllor, mahogny, modell Westphal, etikett från  Schreiber, längd 80 cm_28591a_8db5acf7ada3dc7_lg.jpeg
Okänd designer, vitrinväggskåp med invändiga glashyllor, mahogny, modell Westphal, etikett från Schreiber, längd 80 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, lampbord med undre tidningshylla, mahogny och mässing, 1900-talets 2 hälft, längd 72 cm, undre hylla kompletterad_28592a_8db5acf8aaec46b_lg.jpeg
Okänd designer, lampbord med undre tidningshylla, mahogny och mässing, 1900-talets 2 hälft, längd 72 cm, undre hylla kompletterad
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Underlägg, 3 st, skuren porfyr, 1900-tal, 9 x 9 cm_28704a_8db5c3b7fb155c6_lg.jpeg
Underlägg, 3 st, skuren porfyr, 1900-tal, 9 x 9 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti träföremål, bland annat Japan_28705a_8db5c3b9c991389_lg.jpeg
Parti träföremål, bland annat Japan
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Fröken uggla", signerad, 101 x 60 cm_28874a_lg.jpeg
Gotemark, Eva, olja, "Fröken uggla", signerad, 101 x 60 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti glas och porslin, Gefle, Iittala samt Gustavsberg_28875a_lg.jpeg
Parti glas och porslin, Gefle, Iittala samt Gustavsberg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Ringsvans lemur", signerad, 101 x 60 cm_28876a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Franke, Ivan, olja, komposition, signerad, 92 x 38 cm_28877a_lg.jpeg
Franke, Ivan, olja, komposition, signerad, 92 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vas / bordslampa, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, höjd 25 cm_28878a_lg.jpeg
Vas / bordslampa, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, höjd 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Andren, Bengt, olja, "Höst i fjällen, Härjedalen", signerad, 51 x 87 cm_28842a_8db5d20adcb0acf_lg.jpeg
Andren, Bengt, olja, "Höst i fjällen, Härjedalen", signerad, 51 x 87 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Solglasögon, 1 par, i etui, Chloé_28781a_8db5c631306177f_lg.jpeg
Solglasögon, 1 par, i etui, Chloé
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Möbeltyg, bredd 140 cm, okänd längd_28777a_8db5c62d4e2a2b3_lg.jpeg
Möbeltyg, bredd 140 cm, okänd längd
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Möbeltyg, bredd 140 cm, okänd längd_28776a_8db5c62ca4e5171_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljunggren, Reinhold, litografier, 2 st, signerade och numrerade 316/360 resp, 179/410, synlig pappersstorlek 22 x 32  resp 26 x 37 cm_28841a_8db5d207774318d_lg.jpeg
Ljunggren, Reinhold, litografier, 2 st, signerade och numrerade 316/360 resp, 179/410, synlig pappersstorlek 22 x 32 resp 26 x 37 cm
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ytterfoder, flintgods, antagligen Tyskland, jugend, 1900-talets början, dia 23 cm_28879a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal, renoverat och kompletterat, höjd 232 cm_28880a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vattenkokare samt kaffekanna, rostfritt stål med nylondetaljer, Nilsjohan_28881a_lg.jpeg
Vattenkokare samt kaffekanna, rostfritt stål med nylondetaljer, Nilsjohan
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK