Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Jaktväska, läder, 1900-talets 1 hälft, fågelsnaror, medföljer kikare i etui, Colmont Paris_28826a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer för Laoni, 1960-70-tal, golvlampa, krom med röd skärm, justerbar ljuskälla, ställning h 122 cm_28827a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Collier, dubbel, odlade pärlor, cirka 5 mm med lås i 18 karat rödguld, l 42 cm, låsets pärla lös_28828a_lg.jpeg
Collier, dubbel, odlade pärlor, cirka 5 mm med lås i 18 karat rödguld, l 42 cm, låsets pärla lös
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rullator, metall med plastdetaljer, Trust, modern tillverkning, bruksslitage_28282a_8db5544ac076f75_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Arabia, köksburkar, dekor av penseer, porslin, höjd 16-20 cm, någon hårspricka_28348a_8db5a9e453def36_lg.jpeg
Okänd designer för Arabia, köksburkar, dekor av penseer, porslin, höjd 16-20 cm, någon hårspricka
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
BP flagga, 230 x  140 cm_28306a_8db5a9dde33e261_lg.jpeg
BP flagga, 230 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fiatflagga, 230 x 140 cm_28307a_8db5a9df2afd917_lg.jpeg
Fiatflagga, 230 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nilsson, Per Olof, etsningar, 2 st, signerade och daterade 1975, synliga pappersstorlekar 13 x 11 cm_28351a_8db5a00a2f8d016_lg.jpeg
Nilsson, Per Olof, etsningar, 2 st, signerade och daterade 1975, synliga pappersstorlekar 13 x 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, väggbonad, ylle, komposition, 160 x 145 cm_28829a_lg.jpeg
Okänd konstnär, väggbonad, ylle, komposition, 160 x 145 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Reseikon, mässing med emaljdekor, Gudsmoder av den Heliga Passionen, , Ryssland, 1800-talets slut, 95 x 78 mm, litteratur: Jäckel nr 33 jämför bild sid 87_28830a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, skurn soapstone, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av apor mm, h 18, b 25 cm_28831a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Svarrer, Peter för Holmegaard, vas, vit glasmassa med röd överfångsdekor, "Shape", design 2004, etsad signatur och etikettsignerad, h 21 cm_28832a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hoffman, Josef, efter honom, stolar, 5 st samt armstolar 4 st, vitlackerat böjträ med rottingklädsel, modell "Prague", antagligen för Stendig, 1 stämplad Made in Yugoslavia, medföljer 5 st med skador_28833a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, blandteknik, "Skånskt landskap", signerad Emil S-n, synlig storlek 9 x 37 cm_28559a_8db5ab7819d5ce6_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, blandteknik, "Skånskt landskap", signerad Emil S-n, synlig storlek 9 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 18-1900-tal, blandteknik, gårdsinteriör, signerad F Bemel (?), synlig pappersstorlek 26 x 18 cm_28558a_8db5ab81799e7fa_lg.jpeg
Okänd konstnär, 18-1900-tal, blandteknik, gårdsinteriör, signerad F Bemel (?), synlig pappersstorlek 26 x 18 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, emalj  på plåt, nattbild, 26 x 25 cm_28555a_8db5ab6f807ca05_lg.jpeg
Okänd konstnär, emalj på plåt, nattbild, 26 x 25 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Erik, litografi, "Den heliga Familjen", signerad EA och daterad 1955, pappersstorlek 57 x 39 cm, proveniens: konstnären Sven Jonson därefter i arv_28520a_8db5a9e6a2913c8_lg.jpeg
Olson, Erik, litografi, "Den heliga Familjen", signerad EA och daterad 1955, pappersstorlek 57 x 39 cm, proveniens: konstnären Sven Jonson därefter i arv
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
LP-skiva, Philemon Arthur and the Dung_28206a_8db52dbbac1d9d0_lg.jpeg
LP-skiva, Philemon Arthur and the Dung
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm_28834a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft_28835a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft_28836a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft_28837a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft_28838a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, old Pakistan med bönenisch, 125 x 80 cm_28093a_8db52fcc4fc9298_lg.jpeg
Matta, old Pakistan med bönenisch, 125 x 80 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglitografi, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 44 x 36_28778a_8db5c62e4172485_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Cederbank, Per, blandteknik, "Duetten", signerad, daterad 2011, 35 x 23 cm_28780a_8db5c63044494a7_lg.jpeg
Cederbank, Per, blandteknik, "Duetten", signerad, daterad 2011, 35 x 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kartor över Halland, 2 st, offset, efter förlaga 1700-tal_28813a_8db5d0456d659f8_lg.jpeg
Kartor över Halland, 2 st, offset, efter förlaga 1700-tal
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, glas, hjärta, signerad, längd 9 cm_28779a_8db5c62f2e256f0_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti glas, 18-1900-tal, någon smärre defekt_28689a_8db5c30ffb09fb5_lg.jpeg
Parti glas, 18-1900-tal, någon smärre defekt
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti nautica, 18-1900-tal, bland annat glasflöten och hygrometer_28688a_8db72745c44f403_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti träfigurer, bland annat Lorens Larsson och Carl Olof Trygg_28701a_8db5c3af6df2afe_lg.jpeg
Parti träfigurer, bland annat Lorens Larsson och Carl Olof Trygg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti metall; mässing, gjutjärn mm, 18-1900-tal, bland annat Arne Jacobsen_28702a_8db5c3b161b88ed_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Apoteksflaskor, 4 st, glas, 1900-talets 1 hälft, höjd 19 - 22,5 cm_28703a_8db5c3b56ab1ec8_lg.jpeg
Apoteksflaskor, 4 st, glas, 1900-talets 1 hälft, höjd 19 - 22,5 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thekanna, lergods, Kina, 1900-tal, i form av person i bambuskog, oidentifierad signatur, höjd 24 cm_28846a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, skärbräda, porslin, "Frisco", design 1951, l 36,5 cm_28847a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Magestretti, Vico för Kartell, stolar, 4 st, kromad metall och svart polypropen, "Maui", design 1996, gjuten signatur, h 76 cm_28848a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Stort parti urnycklar mm, brons, stål och silver, 17-1900-tal, delvis med skador_28849a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer, sekelskiftet 1900, barnstolar, 4 st, skuren och bonad ek, skålad sits, h 64 - 71 cm, 1 saknar ett stag_28850a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrivschatull, mahogny med mässingsbeslag, 1800-tal, skrivskiva med grön läderklädsel, längd 63 cm_28097a_8db5137a2f84ba8_lg.jpeg
Skrivschatull, mahogny med mässingsbeslag, 1800-tal, skrivskiva med grön läderklädsel, längd 63 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, väggspegel, mässing, organisk form, höjd 60 cm_28098a_8db513791d50c70_lg.jpeg
Okänd designer, väggspegel, mässing, organisk form, höjd 60 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lagfartsbevis samt köpebrev, daterat 1920 resp 1919, vattenskada, synliga pappersstorlekar 34 x 20 resp 34 x 22 cm_28099a_8db4fa39dfaf7ba_lg.jpeg
Lagfartsbevis samt köpebrev, daterat 1920 resp 1919, vattenskada, synliga pappersstorlekar 34 x 20 resp 34 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, sideboard, teakfaner, ben i bok, 3 luckor, dessa med dekor av mässingslister, längd 150 cm_28273a_8db5529f90247a2_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, sideboard, teakfaner, ben i bok, 3 luckor, dessa med dekor av mässingslister, längd 150 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålar, glas 11 delar, Ultima Thule,  diameter 12 cm_28274a_8db5529c8cd818a_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålar, glas 11 delar, Ultima Thule, diameter 12 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti nysilver, 18-1900-tal; bordssurtout empire (flaskor saknas), värmekarott med lock, kaffeservis WMF mm, bruksslitage_28851a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 38 cm_28852a_lg.jpeg
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 38 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm_28853a_lg.jpeg
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taburett, teak med mässingsdetaljer, svart konstläderklädsel, l 55 cm_28854a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas med hänklar, glaserat lergods, otydligt signerad, h 12 cm_28855a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK