Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Okänd dansk konstnär, olja, motiv från Vidum, a tergo betecknad Carl Jensen, 51 x 69 cm_28562a_8db5ac75c576a0b_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, olja, motiv från Vidum, a tergo betecknad Carl Jensen, 51 x 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Barnstolar med armlän, 2 st, rödmålat trä med flätad sits, 1900-talets början, h 60 respektive 65 cm_28792a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dynor till utemöbler, 3 st, KWA, Knäred_28793a_lg.jpeg
Dynor till utemöbler, 3 st, KWA, Knäred
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel teak, h 100 cm_28794a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel teak, h 100 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Kayseri (?), 155 x 95 cm_28795a_lg.jpeg
Matta, old Kayseri (?), 155 x 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, old Hamadan, 215 x 130 cm_28796a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan, 215 x 130 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hörnskåp, grönlackerat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, inredning med hyllor, h 215 cm_28797a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Matgrupp, 7 delar, grönlackerat trä, 1900-talets mitt, bord samt 6 stolar_28798a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10201 C4, oanvända i originalförpackning_28799a_lg.jpeg
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10201 C4, oanvända i originalförpackning
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10190 C1, oanvända i originalförpackning_28800a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Reclinerfåtölj, elektrisk, svart konstläderklädsel, 1900-talets slut_28801a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, skördelandskap, monogramsignerad, synlig pappersstorlek 23 x 38 cm_28548a_8db5ab849995b8a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, Skagens hamn, signerad SD (?) samt betacknad Skagen -45, 16 x 22 cm_28544a_8db5ab73dfe9bc8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, akvarellerad tuschlavering, gård i landskap, synlig pappersstorlek 12 x 20 cm_28545a_8db5abbabd6a1c1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Takfotogenlampa, svartlackerad metall, 1900-talets 1 hälft, oljehus i blått glas, h 70 cm_28571a_8db5ac73884408f_lg.jpeg
Takfotogenlampa, svartlackerad metall, 1900-talets 1 hälft, oljehus i blått glas, h 70 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mörner, Hjalmar, litografi, handkolorerad, "Åkar Chaise i Trackten af Paris", tryckt signatur, ed Gjöthström & Magnusson, synlig pappersstorlek 24 x 32 cm_28557a_8db5ab7adfcf63f_lg.jpeg
Mörner, Hjalmar, litografi, handkolorerad, "Åkar Chaise i Trackten af Paris", tryckt signatur, ed Gjöthström & Magnusson, synlig pappersstorlek 24 x 32 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10207 C5, oanvända i originalförpackning_28802a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kallenberg, Fritz för Kosta, glasservis, cirka 80 delar, "Cecil", slipad dekor_28803a_lg.jpeg
Kallenberg, Fritz för Kosta, glasservis, cirka 80 delar, "Cecil", slipad dekor
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis, 55 delar, porslin, "Romance", design 1961_28804a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Skåp, rödmålat och förgyllt trä, Danmark, 1900-talets början, h 213 cm_28805a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kaffeservis, cirka 35 delar, Royal Copenhagen Blå Blomst_28806a_lg.jpeg
Kaffeservis, cirka 35 delar, Royal Copenhagen Blå Blomst
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skrin, intarsiainlagt trä, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, inläggningar i tenn, ben (?) mm, 38 cm, inkomplett, skador_28807a_8db5c6c85f67285_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad, h 20 cm_28808a_8db5c6cc07b2334_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad, h 20 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, vas, optikblåst, grön glasmassa, timglasformad, h 31 cm_28810a_8db5c6ca7483528_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, vas, optikblåst, grön glasmassa, timglasformad, h 31 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stövelknekt, svartlackerat gjutjärn, modern tillverkning, i form av ekoxe, l 26 cm _28811a_8db5c6c9c657fd2_lg.jpeg
Stövelknekt, svartlackerat gjutjärn, modern tillverkning, i form av ekoxe, l 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larsson, Olle egen verkstad Laholm, vas, glaserat lergods, signerad, h 23 cm_28812a_8db5c6c91c3d41a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, säljs i omonterat skick, ej besiktad i monterat skick_28815a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Rosenthal, Philip för Rosenthal Classic Rose, kaffekoppar med fat, 8 + 8 st samt gräddkanna, blanc-de-Chine_28816a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10190 C2, oanvända i originalförpackning_28817a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10207 C1, oanvända i originalförpackning_28818a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10201 C5, oanvända i originalförpackning_28819a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lindroth, Gunnel, färglitografi, motiv av fiskar, signerad och numrerad 30/60, synlig pappersstorlek 42 x 52 cm_28106a_8db4fa38e847007_lg.jpeg
Lindroth, Gunnel, färglitografi, motiv av fiskar, signerad och numrerad 30/60, synlig pappersstorlek 42 x 52 cm
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Flightkarta, "Briefing from the captain", Gorm Viking för SAS, flight mellan Köpenhamn och Seattle, 6/9 -82, synlig pappersstorlek 28 x 51 cm_28109a_8db4fa42fcd1d87_lg.jpeg
Flightkarta, "Briefing from the captain", Gorm Viking för SAS, flight mellan Köpenhamn och Seattle, 6/9 -82, synlig pappersstorlek 28 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lindroth, Hasse, etsningar, 3 st, varierande storlekar_28172a_8db516632bcfd2d_lg.jpeg
Lindroth, Hasse, etsningar, 3 st, varierande storlekar
Slutpris1 200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Nielsen, Palle, etsning, "Nekropolis", Opus 43 signerad, daterad 71-72 och numrerad XXX/2408, pappersstorlek 37,5 x 46 cm. _28173a_8db516622b9e7bb_lg.jpeg
Nielsen, Palle, etsning, "Nekropolis", Opus 43 signerad, daterad 71-72 och numrerad XXX/2408, pappersstorlek 37,5 x 46 cm.
SlutprisInga bud
Värdering500 - 500 SEK
Matta, old Turkmen (?), 215 x 115 cm_28174a_8db5203483368cd_lg.jpeg
Matta, old Turkmen (?), 215 x 115 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstake, delvis bemålad mässing, läsande råtta, höjd 14 cm_28194a_8db52167241a82c_lg.jpeg
Ljusstake, delvis bemålad mässing, läsande råtta, höjd 14 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vinglas, 12 st, "Line" design 1982, h 22 cm_28820a_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vinglas, 12 st, "Line" design 1982, h 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Landberg, Nils för Orrefors, champagnekupor, 6 st, "Illusion", h 13,5 cm_28821a_lg.jpeg
Landberg, Nils för Orrefors, champagnekupor, 6 st, "Illusion", h 13,5 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, bordslampa, brännlackerad metall medböjlig ljusarm i mässing, 1900-talets mitt_28822a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, bordslampa, brons med rödlackerad metallskärm, h 43 cm_28823a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, havsmotiv, otydligt signerad, 117 x 96 cm_28204a_8db52d2884e07bf_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, havsmotiv, otydligt signerad, 117 x 96 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lignell, Sven, olja, pojke med blommor, signerad, 80 x 81 cm_28212a_8db52dbff1cecda_lg.jpeg
Lignell, Sven, olja, pojke med blommor, signerad, 80 x 81 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lignell, Sven, olja, fyra flickor, signerad, 80 x 60 cm_28210a_8db52dc28aca002_lg.jpeg
Lignell, Sven, olja, fyra flickor, signerad, 80 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lignell, Sven, olja, flicka med blommor signerad,, 80 x 60 cm_28208a_8db52dc5a999cac_lg.jpeg
Lignell, Sven, olja, flicka med blommor signerad,, 80 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lignell, Sven, olja, flicka med blommor, signerad, 80 x 60 cm_28207a_8db52dc41926efb_lg.jpeg
Lignell, Sven, olja, flicka med blommor, signerad, 80 x 60 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okkolin, Aimo för Rihimäen Laasi OY, vas, glas, "Nimipäivä" (Namnsdag), design 1959, dekor i violett underfång, signerad, h 11 cm_28824a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, plöjning med oxar, otydligt signerad, 65 x 81 cm_28825a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK