Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Damskor, Mauro Teci, Italien, storlek 39_28663a_8db5b88e1ac3e65_lg.jpeg
Damskor, Mauro Teci, Italien, storlek 39
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, okänd storlek_28662a_8db5b88f19af9af_lg.jpeg
Damskor, Bruno Magli, Italien, okänd storlek
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Carl & Viktoria Ask, Sverige, storlek 39_28661a_8db5b8905378191_lg.jpeg
Damskor, Carl & Viktoria Ask, Sverige, storlek 39
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5_28660a_8db5b8917687292_lg.jpeg
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5_28659a_8db5b89270b53f3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 39_28658a_8db5b89441da7cd_lg.jpeg
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 39
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38_28657a_8db5b8e84732001_lg.jpeg
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5_28656a_8db5b8e9c111417_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5_28655a_8db5b8eaca97f21_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5_28654a_8db5b8ec0c7e021_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 39_28653a_8db5b8ed1728f0a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 39_28652a_8db5b8f1bb235dd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti keramik, ca 15 delar, Nittsjö, Uppsala Ekeby, Gustavsberg mm_28690a_lg.jpeg
Parti keramik, ca 15 delar, Nittsjö, Uppsala Ekeby, Gustavsberg mm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, bordslampa, bok och canvas, "Anna", justerbar höjd, ca 60 cm_28691a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, möjligen, vas, glas, höjd 27 cm_28692a_lg.jpeg
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, möjligen, vas, glas, höjd 27 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Dora", ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 20 cm_28693a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Ängkvist, Olle, akvarell, husgavlar, signerad och daterad -48, synlig pappersstorlek 21 x 28 cm_28694a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, dekor av tympanonkrön mm, höjd 98 cm_28650a_8db5c308db0595c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Bødtker-Næss, Bodil för Georg Jensen, duk samt servietter, bomull, gulddekor på röd botten_28647a_8db5b972418b6c5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Persson, Roger för By Rydéns, golvlampa, krom med tygskärmar, "Trevisio", 3 ljuspunkter på böjliga armar, etikettsignerad, höjd ca 140 cm_28666a_8db5b97387489f6_lg.jpeg
Persson, Roger för By Rydéns, golvlampa, krom med tygskärmar, "Trevisio", 3 ljuspunkter på böjliga armar, etikettsignerad, höjd ca 140 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38_28638a_8db5b82e1fa0ae0_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väska, Charles Jourdan, Paris_28637a_8db5b82c6337f0d_lg.jpeg
Väska, Charles Jourdan, Paris
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dirigent/tamburmajorstav, ebenholz med elfenbensknopp och montage i sterlingsilver, sekelskiftet 1900, doppsko i mässing och stål, l 124 cm_28695a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Pikspets, smide, 15-1600-tal (?), l 29 cm_28696a_lg.jpeg
Pikspets, smide, 15-1600-tal (?), l 29 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004, med silvermonterat sidenband respektive berlockhållare, oanvända i originalförpackningar (5 oöppnade), _28697a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-tal, krönande rosett, h 90 cm_28698a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wahlstedt, Astrid, olja, motiv från Nordafrika, signerad, 32 x 34 cm, Wahlstedt utställde bland annat på Liljewalchs_28699a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), ljusstakar, ett par, försilvrad metall, jugend, sekelskiftet 1900, stämplade, h 17 cm_28700a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med broderad klädsel, rokokostil, 1900-talets mitt_28665a_8db5b831b6ceb5a_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med broderad klädsel, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå  detaljer, PH 5, modellnummer,  dia 50 cm_28633a_8db5b744d1b8f65_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå detaljer, PH 5, modellnummer, dia 50 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ragoutskedar, 2 st, silver, Danmark, 1900-talets början, stämplade Köpenhamn 1911 respektive -13, l 28 cm, total vikt 190 gram_28712a_8db5c424525f778_lg.jpeg
Ragoutskedar, 2 st, silver, Danmark, 1900-talets början, stämplade Köpenhamn 1911 respektive -13, l 28 cm, total vikt 190 gram
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fiskspade samt uppläggningssked, silver, Danmark, 1900-talets början, stämplade Köpenhamn 1917 respektive  utan årtal l 25 respektive 28 cm, total vikt 180 gram_28714a_8db5c425a11d24e_lg.jpeg
Fiskspade samt uppläggningssked, silver, Danmark, 1900-talets början, stämplade Köpenhamn 1917 respektive utan årtal l 25 respektive 28 cm, total vikt 180 gram
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matsked, silver, fiolmodell, stämplar Sivert Thorsteinsson Köpenhamn 1789, guardeinstämpel för Fredrik Fabricius, l 21 cm, vikt 50 gram_28715a_8db5c4268896a95_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kandelabrar för 3 ljus, 1 par, nysilver, jugend, 1900-talets början, stämplade A Ekman & Co, höjd 42 cm_28649a_8db5b82f4fb7c64_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sockerskål med lock, flintgods, Staffordshire, George III, sekelskiftet 1800, l 18 cm, något missfärgad, lock med nagg_28717a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ståndkärl med pip, fajans, 1700-talets 2 hälft, h 21 cm, delvis retuscherad (lagad?)_28718a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ceremoniell kniv, smide och hardwood, så kallad Ikula, Kuba, Kongo, 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 35 cm_28719a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Bricka, bonat trä, 1910-20-tal, dekor av broderade blommor under glasskiva, längd 60 cm_28720a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klänning, grönt, broderat siden och spets, sekelskiftet 1900_28721a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bröllops(?) klänning, broderat siden och spets, sekelskiftet 1900_28722a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Julafton" (No 1), synlig pappersstorlek 11,5 x 9 cm, ej examinerad ur ram_28628a_8db5c4e3f6b27b5_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Julafton" (No 1), synlig pappersstorlek 11,5 x 9 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Humpe" (No 2), synlig pappersstorlek 11 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram_28726a_8db5c4e540c940e_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Humpe" (No 2), synlig pappersstorlek 11 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "God kväll, farbror! sa’ pojken" (No 3), synlig pappersstorlek 11 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram_28727a_8db5c4e6864291b_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "God kväll, farbror! sa’ pojken" (No 3), synlig pappersstorlek 11 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Här har du allt, som återstår af mina kläder!" (No 4), synlig pappersstorlek 9 x 8,5 cm, _28728a_8db5c4e87863f71_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Här har du allt, som återstår af mina kläder!" (No 4), synlig pappersstorlek 9 x 8,5 cm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Två friare" (No 5), synlig pappersstorlek 9,5 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram _28729a_8db5c4e96db6700_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Två friare" (No 5), synlig pappersstorlek 9,5 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Den lilla prinsessan och trollen" (No 6), synlig pappersstorlek 10,5 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram _28730a_8db5c4ea53cb2ae_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Den lilla prinsessan och trollen" (No 6), synlig pappersstorlek 10,5 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Trollhästen" (No 7), synlig pappersstorlek 9 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram _28731a_8db5c4eb17cec87_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Trollhästen" (No 7), synlig pappersstorlek 9 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "En sådan eländig liten bleknos! sa’ trollet" (No 8), synlig pappersstorlek 12 x 9 cm, ej examinerad ur ram _28732a_8db5c4ebecdb5eb_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "En sådan eländig liten bleknos! sa’ trollet" (No 8), synlig pappersstorlek 12 x 9 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK