Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.
Visning: Auktionsdagen 12-16
Damskor, Mauro Teci, Italien, storlek 39
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, okänd storlek
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Carl & Viktoria Ask, Sverige, storlek 39
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 39
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti keramik, ca 15 delar, Nittsjö, Uppsala Ekeby, Gustavsberg mm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, möjligen, vas, glas, höjd 27 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Persson, Roger för By Rydéns, golvlampa, krom med tygskärmar, "Trevisio", 3 ljuspunkter på böjliga armar, etikettsignerad, höjd ca 140 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väska, Charles Jourdan, Paris
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Pikspets, smide, 15-1600-tal (?), l 29 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med broderad klädsel, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå detaljer, PH 5, modellnummer, dia 50 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ragoutskedar, 2 st, silver, Danmark, 1900-talets början, stämplade Köpenhamn 1911 respektive -13, l 28 cm, total vikt 190 gram
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fiskspade samt uppläggningssked, silver, Danmark, 1900-talets början, stämplade Köpenhamn 1917 respektive utan årtal l 25 respektive 28 cm, total vikt 180 gram
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Julafton" (No 1), synlig pappersstorlek 11,5 x 9 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Humpe" (No 2), synlig pappersstorlek 11 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "God kväll, farbror! sa’ pojken" (No 3), synlig pappersstorlek 11 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Här har du allt, som återstår af mina kläder!" (No 4), synlig pappersstorlek 9 x 8,5 cm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Två friare" (No 5), synlig pappersstorlek 9,5 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Den lilla prinsessan och trollen" (No 6), synlig pappersstorlek 10,5 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Trollhästen" (No 7), synlig pappersstorlek 9 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "En sådan eländig liten bleknos! sa’ trollet" (No 8), synlig pappersstorlek 12 x 9 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK