Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Okänd designer, 1900-talets mitt, karaff, grön glasmassa, h 21 cm_28759a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matbesticksuppsättning, nysilver, möjligen Birgitta_28760a_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, nysilver, möjligen Birgitta
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lynggard, Ole, egen verkstad, nyckelhänge hjärtan, rödguld med facettslipad topas samt 3 facettslipade diamanter om 0,03 carat WS1, l 44 mm, vikt 1,5 gram, i originaletui_28761a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Matta, semiantik Turkmen, 335 x 230 cm, ställvis något slitage, smärre lagning_28762a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Qvarsebo, Michael, olja, 'Komposition', signerad och daterad 1969, 55 x 66 cm_28763a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Anshelm, Anne Grete, färglito, kvinna på bänk, 1950-tal, signerad och numrerad 304/500, synlig pappersstorlek 73 x 56 cm_28764a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bok: Weiland, Carl Ferdinand, "Compendieuser Allgemeiner Atlas nach dem besten Hülfsmittel...", Verlage des Geographischen Instituts Weimar 1829, ej genomgången, bruksslitage_28765a_lg.jpeg
Bok: Weiland, Carl Ferdinand, "Compendieuser Allgemeiner Atlas nach dem besten Hülfsmittel...", Verlage des Geographischen Instituts Weimar 1829, ej genomgången, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Nisse, salt/pepparkvarn, palisander, 1950-60-tal, gjuten signatur, kvarnen märkt Peugeot, h 19 cm_28766a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Arabia, 1920/30-tal, vas, blåglaserat lergods med dekor av blommor i silver, stämplad, h 20 cm_28767a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Duke, Peder, färgserigrafi, komposition, signerad, daterad 1991 och numrerad 86/300, synlig pappersstorlek 36 x 34 cm_28168a_8db5156d4a4d423_lg.jpeg
Duke, Peder, färgserigrafi, komposition, signerad, daterad 1991 och numrerad 86/300, synlig pappersstorlek 36 x 34 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Grytor, 2 st, koppar, 1900-tal, diameter 69 resp 40 cm_28716a_8db5c538b5e86c3_lg.jpeg
Grytor, 2 st, koppar, 1900-tal, diameter 69 resp 40 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Applicquer,, 1 par, mässing, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, höjd 33 cm_28634a_8db5b82b2459fa0_lg.jpeg
Applicquer,, 1 par, mässing, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, höjd 33 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fat, 2 st, porslin, Japan, Meiji/Taishô, dekor i Imarifärger, dia 32 respektive 47 cm_28632a_8db5c53d8a53cbc_lg.jpeg
Fat, 2 st, porslin, Japan, Meiji/Taishô, dekor i Imarifärger, dia 32 respektive 47 cm
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, blandteknik, barn i folkdräkt, 21 x 89 cm_28768a_8db5c6288074e37_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, blandteknik, barn i folkdräkt, 21 x 89 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Puma", signerad, 75 x 50 cm_28771a_lg.jpeg
Gotemark, Eva, olja, "Puma", signerad, 75 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Väggur, Frankrike, 1800-talets slut, så kallad Leijamodell, höjd 53 cm_28772a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvur, bemålat trä, Danmark 18-1900-tal, höjd 198 cm, renoverat och komplstterat_28773a_lg.jpeg
Golvur, bemålat trä, Danmark 18-1900-tal, höjd 198 cm, renoverat och komplstterat
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Springborg, Hans Peter, egen verkstad Løgstør 1968-88, cigarrburk, ek, avtagbart lock/askkopp i sterlingsilver med emaljdekor, stämplad, h 11 vm_28774a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kakelplatta, fajans, möjligen Store Kongensgade, 1700-tal, dekor av hund i koboltblått, mått inklusive ekram 16 x 16 cm_28775a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brevpress, alabaster, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dekor av frukter, l 9,5 cm_28605a_8db5ad3a473b1df_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Askfat, sterlingsilver, Royal Guernsey Yacht Club, stämplat William Neale & Son Ltd Birmingham 1933, gravyr 5th April 1935, dia 13 cm, vikt 180 gram, emaljdefekt_28581a_8db5ac79fe357d4_lg.jpeg
Askfat, sterlingsilver, Royal Guernsey Yacht Club, stämplat William Neale & Son Ltd Birmingham 1933, gravyr 5th April 1935, dia 13 cm, vikt 180 gram, emaljdefekt
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sparbössa, glaserat lergods, 1800-talets slut, i form av snörsko full av mynt, märkt F&S Gefle, l 13 cm_28579a_8db5ac782163928_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Flaskskepp, 2 st, 1900-talets 1 hälft, l 27 cm_28572a_8db5acf547cf68e_lg.jpeg
Flaskskepp, 2 st, 1900-talets 1 hälft, l 27 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vas, glas, dekor av polykroma linjer mot violettiriserande fond, signerad, h 11 cm_28604a_8db5ad3718a5c48_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vas, glas, dekor av polykroma linjer mot violettiriserande fond, signerad, h 11 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Simonsen, Axel, olja, italiensk gatubild, signerad, 60 x 50 cm_28770a_8db5c62b44d9f74_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ekbom, Ann Marie, olja, stilleben med tulpaner, signerad och daterad 1963, 72 x 62 cm_28769a_8db5c62a1be24eb_lg.jpeg
Ekbom, Ann Marie, olja, stilleben med tulpaner, signerad och daterad 1963, 72 x 62 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Persson, Ove, akvarell, strandmotiv från Mellbystrand, signerad och daterad -84, synlig pappersstorlek 28 x 35 cm_28636a_8db5b74b0ebb777_lg.jpeg
Persson, Ove, akvarell, strandmotiv från Mellbystrand, signerad och daterad -84, synlig pappersstorlek 28 x 35 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Persson, Ove, akvarell, strandmotiv med båtar, signerad och daterad -85, synlig pappersstorlek 36 x 50 cm_28635a_8db5b74a071e336_lg.jpeg
Persson, Ove, akvarell, strandmotiv med båtar, signerad och daterad -85, synlig pappersstorlek 36 x 50 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 15 cm_28641a_8db5b7a174864f3_lg.jpeg
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 15 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Snö-lejon", signerad, 101 x 60 cm_28782a_lg.jpeg
Gotemark, Eva, olja, "Snö-lejon", signerad, 101 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Höglund, Erik för Boda, pokalglas, koboltglas, signerat, h 23 cm_28809a_8db5c6cb45ebb1f_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, pokalglas, koboltglas, signerat, h 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bäck, Göran för Arabia , vas, stengods, geometrisk reliefdekor med grå-blå harpälsglasyr, etikettmärkt och stämplad, h 24 cm_28784a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Lejon-unge", signerad, 101 x 60 cm_28785a_lg.jpeg
Gotemark, Eva, olja, "Lejon-unge", signerad, 101 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik Teke, 190 x 130 cm_28786a_lg.jpeg
Matta, semiantik Teke, 190 x 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Fotografiska glasplåtar, ca 50 st, 1900-talets första hälft_28607a_8db5b68eab9336f_lg.jpeg
Fotografiska glasplåtar, ca 50 st, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Terrin med lock, saltglaserat lergods, antagligen Bornholm eller Tillinge, sekelskiftet 1900, l 27 cm, lock med något dålig passform_28602a_8db5ad354caf4cf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skedholk(?), skuret trä, 1800-tal, nedre låda, h 38 cm, renoverad_28561a_8db5ac74baad7f2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Saltkar, silver med blå glasinsats, empirestil, Paris 18-1900-tal, i form av tripod med lejonmaskaroner, svårtydd mästarstämpel, h 6 cm, silvervikt 70 gram_28590a_8db5acf67937c6d_lg.jpeg
Saltkar, silver med blå glasinsats, empirestil, Paris 18-1900-tal, i form av tripod med lejonmaskaroner, svårtydd mästarstämpel, h 6 cm, silvervikt 70 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wärff (Wolff) Ann för Kosta, vas, glas, dekor i grönt och blått samt av luftbubblor, signerad, h 15 cm_28580a_8db5ac79139f1f2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Hurriganes, Deep Purple, Yes m.m_28787a_lg.jpeg
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Hurriganes, Deep Purple, Yes m.m
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Accept, Deep Purple, Alice Cooper m.m_28788a_lg.jpeg
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Accept, Deep Purple, Alice Cooper m.m
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Parti LP-skivor, jazz, bl.a Alice Babs & Duke Ellington m.m_28789a_lg.jpeg
Parti LP-skivor, jazz, bl.a Alice Babs & Duke Ellington m.m
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Miljöexpo, stolar, 1 par, lackerad metall, olikfärgad textilklädsel, etikettsignerad och daterad -93_28790a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Deep Purple, Beatles, Elvis Presley m.m, ca 50 st_28791a_8db6b356de4c323_lg.jpeg
Parti LP-skivor, bl.a Deep Purple, Beatles, Elvis Presley m.m, ca 50 st
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Burk med lock/etui, sterlingsilver, 1900-talets 1 hälft, oktogonalt med räfflad dekor, invändigt fögyllt, h 7 cm, vikt 45 gram_28594a_8db5acfaadd1dcb_lg.jpeg
Burk med lock/etui, sterlingsilver, 1900-talets 1 hälft, oktogonalt med räfflad dekor, invändigt fögyllt, h 7 cm, vikt 45 gram
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parfymflacon, sterlingsilver och glas, Viktoriansk, stämplar H Matthews Birmingham 1900, h 14 cm, silvervikt 50 gram_28593a_8db5acf9b6d78f5_lg.jpeg
Parfymflacon, sterlingsilver och glas, Viktoriansk, stämplar H Matthews Birmingham 1900, h 14 cm, silvervikt 50 gram
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sparbössa, bronserat gjutjärn, sekelskiftet 1900, i form av kolonnkakelugn, graverat namn Signe, h 13 cm_28586a_8db5ac8fb5a549a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tvålkopp/pennställ, emaljerat gjutjärn, i form av badkar, AB Joh Sjöström Malmö, 1900-talets 1 hälft, l 18 cm_28582a_8db5ac7af95006d_lg.jpeg
Tvålkopp/pennställ, emaljerat gjutjärn, i form av badkar, AB Joh Sjöström Malmö, 1900-talets 1 hälft, l 18 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK