Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Jonson, Sven, olja, "Valörer vid ett stenbrott" - motiv från Söndrum, signerad och daterad 1949, 45 x 54 cm, a tergo utställningsetiketter, bland annat från från Nordiska Konstförbundet, _28121a_8db4fd1a7abdd1d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Jonson, Sven, blandteknik, "Fragment" - förlaga till färglitografin med samma namn, signerad, a tergo intygad av sonen Bo Jonson, pappersstorlek 54 x 77 cm, marginalrevor, _28122a_8db5062f61090eb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Gustav V 1925, 8,96 gram 900/1000 guld, detta mynt var det sist präglade ordinarie svenska guldmyntet_28248a_8db52fe08ed6f71_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Gustav V 1925, 8,96 gram 900/1000 guld, detta mynt var det sist präglade ordinarie svenska guldmyntet
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1877, 8,96 gram 900/1000 guld_28217a_8db52f8f9208b47_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1877, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Janusch, Bernd, halssmycke, sterlingsilver, livmoder, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1995, h 29 cm_28182a_8db52195993f803_lg.jpeg
Janusch, Bernd, halssmycke, sterlingsilver, livmoder, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1995, h 29 cm
Slutpris10 000 SEK
Värdering12 000 - 14 000 SEK
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor i blått och gult, signerad och numrerad 223G (1958), h 9 cm_28267a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Axel, olja, "En kväll att minnas", signerad, 30 x 69 cm_28258a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 18 000 SEK
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad, _28265a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Okänd designer för Martin Karlssons efterträdare, Tibro, skänk, teak med lådor i palisander, 1950-60-tal, mässingsbeslag, benställning i bonad bok, plakettmärkt, längd 150 cm_28270a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Södermark, Olof Johan efter Strömer, Jóhan Henric, litografi, "Eugenie, Prinsessa af Sverige och Norge", omkring 1840, signerad i stenen, i samtida stuckram krönt med Prinsesskrona, total h 76 cm, _28264a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm_28257a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering38 000 - 40 000 SEK
Skospännen, 1 par, delvis försilvrat stål och paste, gustavianska, sekelskiftet 1800, längd 6 cm _28263a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Stötdolk, smide, så kallad Katar, Indien, 17-1800-tal, l 34 cm, anlupen_28261a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm_28266a_lg.jpeg
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Liebermann, Ferdinand för Rosenthal, figurin, delvis bemålat porslin, "Cellist", modellnummer 342, design 1914, inpressad signatur, l 20 cm_28262a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, fartyg i Köpenhamns hamn, uppklistrad på pannå, 48 x 32 cm _28269a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-talets 2 hälft, genombruten, blå underglasyrdekor i lökmönstret, h 17 cm_28268a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thorén, Esaias, olja, kustbild, signerad, 29 x 38 cm_28271a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, olja, kustbild, signerad, 29 x 38 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Byrå, bemålat trä, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800, 3 lådor, bredd 70 cm, renoverad och kompletterad_28272a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurn, devlsi glaserat stengods, "Bulldog Midi", ur serien "Kennel" från 1972, signerad, h 13,5 cm, litteratur: Avbildad omslag samt sid 61 Lisa Larson 1994_28259a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad_28260a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Janusch, Bernd, ring, sterlingsilver och borst, roterbar, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1999, h 6 cm_28184a_8db521582294aad_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Janusch, Bernd, hängsmycke, sterlingsilver, organisk form, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1991, dia 9 cm, kedjor total l 82 (!) cm_28183a_8db52194738c87f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Ditzel, Nanna & Jörgen för Georg Jensen, armring, sterlingsilver, "Archive", dessin no 121, designad 1960, stämplad, innermått 60 x 65 mm_28175a_8db5219fac277e5_lg.jpeg
Ditzel, Nanna & Jörgen för Georg Jensen, armring, sterlingsilver, "Archive", dessin no 121, designad 1960, stämplad, innermått 60 x 65 mm
Slutpris9 500 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Lindström, Bengt, hänge, sterlingsilver, dekor av mansfigur, utförd av Guld Carlsen Sundsvall 1984, numrerad 103/999, stämpelsignerad, h exklusive kedja 65 mm_28176a_8db5219e5cc64c4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Taikon, Rosa, ring, sterlingsilver, kulhamrad med vågmönster, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1988, l 7,5 cm (!)_28179a_8db52199cbc2f5e_lg.jpeg
Taikon, Rosa, ring, sterlingsilver, kulhamrad med vågmönster, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1988, l 7,5 cm (!)
Slutpris20 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Taikon, Rosa, örhängen, 1 par, sterlingsilver, kulhamrade med vågmönster, dubbelt signerade samt stämplade Stockholm 1989, h 7 cm (!)_28181a_8db521972fc4b1a_lg.jpeg
Taikon, Rosa, örhängen, 1 par, sterlingsilver, kulhamrade med vågmönster, dubbelt signerade samt stämplade Stockholm 1989, h 7 cm (!)
Slutpris9 500 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Taikon, Rosa, ring, sterlingsilver, dekor av växter, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1984 ?, l 6 cm (!)_28180a_8db5219895c052c_lg.jpeg
Taikon, Rosa, ring, sterlingsilver, dekor av växter, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1984 ?, l 6 cm (!)
Slutpris9 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1884, 8,96 gram 900/1000 guld_28218a_8db52f917caddd5_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1884, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1880, 8,96 gram 900/1000 guld_28232a_8db52fcc543bfc8_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1880, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1889, 8,96 gram 900/1000 guld_28233a_8db52fcd6eef3cf_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1889, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1900, 8,96 gram 900/1000 guld_28234a_8db52fce64ff1ff_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1900, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1901, 8,96 gram 900/1000 guld_28235a_8db52fcf956d2a1_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1901, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1890, 8,96 gram 900/1000 guld_28236a_8db52fd0b99655a_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1890, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1902, 8,96 gram 900/1000 guld_28237a_8db52fd1bc3c92a_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1902, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer för Wards Ateljéer AB, Tibro, barmöbel, "Party Corner'', fanérad i palisander, 1960-tal, invändig belysning, kvadratisk form, bredd 72 cm, glasinsats med skada_28096a_8db51372c2532b7_lg.jpeg
Okänd designer för Wards Ateljéer AB, Tibro, barmöbel, "Party Corner'', fanérad i palisander, 1960-tal, invändig belysning, kvadratisk form, bredd 72 cm, glasinsats med skada
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hallberg, Ulla för Silversmedjan Johnsson & Hallberg, armring, sterlingsilver, dekor av rundlar, stämplad Halmstad 1972, innerdiameter 60 mm_28177a_8db5219cb57d84f_lg.jpeg
Hallberg, Ulla för Silversmedjan Johnsson & Hallberg, armring, sterlingsilver, dekor av rundlar, stämplad Halmstad 1972, innerdiameter 60 mm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Okänd svensk/polsk designer, armring, silver och (smält) bärnsten, ostämplad, innermått 53 x 65 mm_28178a_8db5219b5542afd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Bryngler, Bengt Axel, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver, i form av orm, dubbelt signerad samt stämplad Halmstad 2002, l 96 (!) cm, vikt 290 gram_28188a_8db521513cb2774_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Janusch, Bernd, ring, sterlingsilver, blomdekor, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1999, h 6 cm_28185a_8db5215677b71fb_lg.jpeg
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Janusch, Bernd, ring, sterlingsilver, blomdekor, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1991, h 5 cm_28186a_8db5215523a2037_lg.jpeg
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Janusch, Bernd, örhängen, 1 par, sterlingsilver med cabochonslipade opaler, blomdekor, dubbelt signerade samt stämplade Stockholm 1995, h 9 cm_28187a_8db5215367d11cc_lg.jpeg
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1895, 8,96 gram 900/1000 guld_28219a_8db52f94d457269_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1895, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1874,  4,48 gram 900/1000 guld_28238a_8db52fd2b2e65a0_lg.jpeg
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1874, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1874, 8,96 gram 900/1000 guld_28220a_8db52f967ff1800_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1874, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1878, 8,96 gram 900/1000 guld_28221a_8db52f997427c5f_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1878, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1875, 8,96 gram 900/1000 guld_28222a_8db52f9b0b53142_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1875, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1876, 8,96 gram 900/1000 guld_28223a_8db52f9cc663237_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1876, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris11 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK