Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Østern, Bjørn Sigurd för David Andersen, Oslo, armring, sterlingsilver, 1960-tal, stämplad, innerdiameter 66 mm_28169a_8db516691e17765_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 17-1800-tal, vriden stam på klockformad fot med droppskiva, höjd 21 cm_28191a_8db5218063c4c84_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takampel, mässing med vit glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900, dekor av djur och natur, total höjd 55 cm_28197a_8db522ec36a90b9_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 1 par, mahogny med tagelklädd sits, Chippendalestil, 1900-talets 1 hälft, _28163a_8db513e7bcd7578_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bratt, Cajsa för Åhlens, tyg, "Paradis", cirka 300 x 150 cm_28190a_8db5218110c156e_lg.jpeg
Bratt, Cajsa för Åhlens, tyg, "Paradis", cirka 300 x 150 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Carlson, Arvid, olja, "Röda tak", signerad och daterad 1942, 27 x 35 cm_28356a_8db5857777a55cf_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Carlson, Arvid, olja, "Augustidag", signerad och daterad 1945, 38 x 46 cm_28355a_8db585858c2d145_lg.jpeg
Carlson, Arvid, olja, "Augustidag", signerad och daterad 1945, 38 x 46 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm_28381a_8db58535769af1e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Skruvmejsel, militär modell, stål med träskaft, total l 28 (!) cm_28382a_8db58551c155598_lg.jpeg
Skruvmejsel, militär modell, stål med träskaft, total l 28 (!) cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, skulptur, bemålad terrakotta, arabisk man, h 29 cm_28383a_8db5856944e558f_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Armring, försilvrad metall, Turkiet, 1900-tal, dekor av thugra, halvmåne och stjärna, skrivtecken mm, låssprint i form av jambiya, innerdiameter 65 x 50 mm_28384a_8db585733647208_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordssurtout, nysilver med glasflaskor, 1800-talets 2 hälft, total höjd 26 cm_28385a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Rackham, Richard, egen verkstad, Båstad, skål, glas, signerad och daterad -03, längd 26 cm_28386a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd snickare, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stolar, 2 st, skuret och vitmålat trä, så kallade "Bellmansstolar", _28387a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Eisner Textil, matta, rölakan, dekor i brunt, "Ängsö", etikettsignerad, 200 x 145 cm_28388a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm_28389a_lg.jpeg
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Østergaard, Finn för Stolefabrikken Lindebjerg, armstolar, 1 par, ljus bok med svart textilklädsel, etikettsignerade_28390a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Thorén, Esaias, olja, Halmstad slott, signerad, 33 x 41 cm, Halmstad Slott är residens för Landshövdingen i Halland, _28353a_8db58589658b8b5_lg.jpeg
Thorén, Esaias, olja, Halmstad slott, signerad, 33 x 41 cm, Halmstad Slott är residens för Landshövdingen i Halland,
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Carlson, Arvid, olja, "Sommarlandskap" - motiv från Rolfstorp, Ljungby, Halland, signerad och daterad 1942, 37 x 47 cm_28354a_8db58586e4174af_lg.jpeg
Carlson, Arvid, olja, "Sommarlandskap" - motiv från Rolfstorp, Ljungby, Halland, signerad och daterad 1942, 37 x 47 cm
Slutpris12 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Lindström, Bengt, olja, "Dykande gestalt", signerad och daterad 1970, 25 x 33 cm_28316a_8db561106a42128_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods, glasyr i blått och grönt, höjd 25 cm_28315a_8db5610c64231ea_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, cafébord, gjutjärn med stenskiva, diameter 60 cm, skiva lös_28139a_8db513773bb4ace_lg.jpeg
Okänd designer, cafébord, gjutjärn med stenskiva, diameter 60 cm, skiva lös
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, 3 delar chamotterat stengods, ytterfoder samt vas/ljusstake, "Olympia", genombruten dekor, höjd 15 - 21 cm_28215a_8db52f69b9e3ce5_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Fransk fågelmarknad", signerad och numrerad 138/260, synlig pappersstorlek 37 x 49 cm_28152a_8db507f8cff8922_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, "Fransk fågelmarknad", signerad och numrerad 138/260, synlig pappersstorlek 37 x 49 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Röd kväll", ur mappen 1967-68, signerad och numrerad 214/260, synlig pappersstorlek 35 x 51 cm_28155a_8db507efce724c0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Adam och Eva", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 44 x 59 cm_28154a_8db507f61480e34_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, "Adam och Eva", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 44 x 59 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thoren, Esaias, färglitografi, "I fiskens tecken", signerad och numrerad 282/300, daterad -72, synlig pappersstorlek 44 x 51 cm_28151a_8db507fa7b16128_lg.jpeg
Thoren, Esaias, färglitografi, "I fiskens tecken", signerad och numrerad 282/300, daterad -72, synlig pappersstorlek 44 x 51 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglitografi, "Poem om hösten", signerad och numrerad 252/260, synlig pappersstorlek 43 x 52 cm_28156a_8db507821356843_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, färglitografi, "Poem om hösten", signerad och numrerad 252/260, synlig pappersstorlek 43 x 52 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, förgylld metall, eklekticerande stil, 1800-talets 2 hälft, , höjd 25 cm_28391a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor, oidentifierad signatur, dia 26 cm_28392a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kanna, porslin, 1940-talets slut, sannolikt förstudie till "Blå Eld", handsignerad, h 20 cm_28393a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan på Kreta_28395a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan på Kreta_28394a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Michelin, Lillan, färglitografi, "Romantiserande par på färd", signerad och numrerad 191/290, synlig pappersstorlek 44 x 34 cm_28216a_8db5526b5931453_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Avfärden från Calypso", ur mappen "Strändernas Svall", signerad Provtryck, pappersstorlek 50 x 65 cm, proveniens: konstnärens egen samling, därefter i arv inom familjen_28127a_8db50747d3f9f43_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Avfärden från Calypso", ur mappen "Strändernas Svall", signerad Provtryck, pappersstorlek 50 x 65 cm, proveniens: konstnärens egen samling, därefter i arv inom familjen
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall", signerad HC 20/40, pappersstorlek 50 x 65 cm, proveniens: konstnärens egen samling, därefter i arv inom familjen_28125a_8db5074515ea9ee_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall", signerad HC 20/40, pappersstorlek 50 x 65 cm, proveniens: konstnärens egen samling, därefter i arv inom familjen
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Avfärden från Calypso", ur mappen "Strändernas Svall", signerad Provtryck, pappersstorlek 50 x 65 cm, proveniens: konstnärens egen samling, därefter i arv inom familjen_28126a_8db50746af91519_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild", signerad och numrerad 14/200, pappersstorlek 38 x 45 cm, proveniens: konstnärens familj_28124a_8db5074385c755d_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild", signerad och numrerad 14/200, pappersstorlek 38 x 45 cm, proveniens: konstnärens familj
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 2 par snarlika, mässing, 1800-talets 2 hälft, höjd 22 respektive  22,5 cm_28397a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hörnskåp, avlutad fur, 1900-talets 1 hälft, h 190 cm_28398a_lg.jpeg
Hörnskåp, avlutad fur, 1900-talets 1 hälft, h 190 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, sémainier, mahogny, välvd front med 7 lådor, bredd 70cm_28399a_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Lund, Birgitta, Digital C-print, "In transit (Green ivy)", a tergo signerad, daterad 2005 och numrerad 1/8, 45 x 60_28400a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas_28401a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm_28402a_lg.jpeg
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Litografier, 2 st: Amerikanska Inbördeskriget; "Uniforms of the Confederate Army" ur  "Harper's weekly" 17/8 1861 samt "Recruiting for the war, in the City Hall Park, New York" _28403a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Gefle Upsala Ekeby, kaffe och the-servisdelar, "Bonny"_28120a_8db4fc828fa7e78_lg.jpeg
Okänd designer för Gefle Upsala Ekeby, kaffe och the-servisdelar, "Bonny"
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, i etui, Gösta Wessfeldt Malmö 1950-70 tal, vikt 95 gram_28095a_8db4fad59c093af_lg.jpeg
Kaffeskedar, 12 st, silver, i etui, Gösta Wessfeldt Malmö 1950-70 tal, vikt 95 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Käpp med silverkrycka, 1960-talet, doppsko i järn, längd 95 cm, gravyr_28196a_8db522eadd78287_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK