Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.
Visning: Auktionsdagen 12-16
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bratt, Cajsa för Åhlens, tyg, "Paradis", cirka 300 x 150 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Carlson, Arvid, olja, "Augustidag", signerad och daterad 1945, 38 x 46 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Skruvmejsel, militär modell, stål med träskaft, total l 28 (!) cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Thorén, Esaias, olja, Halmstad slott, signerad, 33 x 41 cm, Halmstad Slott är residens för Landshövdingen i Halland,
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Carlson, Arvid, olja, "Sommarlandskap" - motiv från Rolfstorp, Ljungby, Halland, signerad och daterad 1942, 37 x 47 cm
Slutpris12 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, cafébord, gjutjärn med stenskiva, diameter 60 cm, skiva lös
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Fransk fågelmarknad", signerad och numrerad 138/260, synlig pappersstorlek 37 x 49 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Adam och Eva", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 44 x 59 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thoren, Esaias, färglitografi, "I fiskens tecken", signerad och numrerad 282/300, daterad -72, synlig pappersstorlek 44 x 51 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglitografi, "Poem om hösten", signerad och numrerad 252/260, synlig pappersstorlek 43 x 52 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Avfärden från Calypso", ur mappen "Strändernas Svall", signerad Provtryck, pappersstorlek 50 x 65 cm, proveniens: konstnärens egen samling, därefter i arv inom familjen
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall", signerad HC 20/40, pappersstorlek 50 x 65 cm, proveniens: konstnärens egen samling, därefter i arv inom familjen
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild", signerad och numrerad 14/200, pappersstorlek 38 x 45 cm, proveniens: konstnärens familj
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hörnskåp, avlutad fur, 1900-talets 1 hälft, h 190 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Gefle Upsala Ekeby, kaffe och the-servisdelar, "Bonny"
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, i etui, Gösta Wessfeldt Malmö 1950-70 tal, vikt 95 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK