Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Ljusstakar, 1-par, mässing, 1900-tal, signerade TB, höjd 18 cm_28198a_8db522ef82022f3_lg.jpeg
Ljusstakar, 1-par, mässing, 1900-tal, signerade TB, höjd 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, förgyllt trä, 1900-talets 1 hälft, oval, h 81 cm_28404a_lg.jpeg
Spegel, förgyllt trä, 1900-talets 1 hälft, oval, h 81 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Andersen, Johannes för Silkeborg, soffbord, palisander, 1960-tal, l 160 cm, bruksslitage_28405a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Lind, Yrsa Isabel, olja, komposition med geishor, signerad, 65 x 45 cm_28406a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Resegarderob, trä med metallbeslag, 1900-talets början, inredning med lådor och galgar, längd 126 cm, vikt 32 kg_28407a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Isskål, glas med nysilvermontage, Rasmus Henrik Tvenstrup, Randers sekelskiftet 1900, dekor av stående man, stämplad, l 21 cm_28193a_8db5217c9016533_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Ox Art, soffbord, ek med kakelplattor,  signerat OX-ART och daterat 1975, längd 145 cm_28160a_8db52036e489409_lg.jpeg
Okänd designer för Ox Art, soffbord, ek med kakelplattor, signerat OX-ART och daterat 1975, längd 145 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Byrå, palisander med mässingsbeslag och intarsia, brokig marmorskiva,, rokokostil, 1900-talets mitt, bredd 92 cm_28162a_8db513e86acf89d_lg.jpeg
Byrå, palisander med mässingsbeslag och intarsia, brokig marmorskiva,, rokokostil, 1900-talets mitt, bredd 92 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Johansson Design, snurrstolar 4 st samt bord, kromad metall med röd konstläderklädsel, respektive rödlackerad skiva, bord h 72 cm, bord med smärre defekter samt repor_28304a_8db58742642be72_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Reklamskylt, lackerad metall och plast, 1970-tal, "Coca Cola", invädigt med lysrör, h 112 cm, ej funktionstestad, proveniens: hamburgerrestaurant i Malmö_28305a_8db587409e24d54_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, flankerande kolonetter, dekor av örn, egupticerande maskaroner mm, h 113 cm, senare bakstycke och glas_28411a_8db587378ab7fed_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Svensson, Roland, färglito, "Käringsundet, Eckerö", signerad med dedikation och numrerad 36/45, pappersstorlek 32 x 71 cm, blekt_28415a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1970-tal, armstol, bok med canvasklädsel, armlän av läderremmar, bruksslitage_28416a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Silvermynt, 1 Öre Karl XI 1668_28417a_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Öre Karl XI 1668
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färgetsning med carborundum, komposition med öga och bojar, signerad och numrerad 125/260, synlig pappersstorlek 31 x 60 cm_28418a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm_28419a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, i etui, Gösta Wessfeldt Malmö 1900-talets andra hälft, vikt 105 gram_28199a_8db522f098a40f2_lg.jpeg
Kaffeskedar, 12 st, silver, i etui, Gösta Wessfeldt Malmö 1900-talets andra hälft, vikt 105 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kakgafflar, 12 st, silver, i etui, Gösta Wessfeldt Malmö 1900-talets andra hälft, vikt 220 gram_28200a_8db522f48331ee5_lg.jpeg
Kakgafflar, 12 st, silver, i etui, Gösta Wessfeldt Malmö 1900-talets andra hälft, vikt 220 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Flasköppnare, mässing och stål, "Ducky", 1900-talets 2 hälft_28119a_8db4fc83712dedd_lg.jpeg
Flasköppnare, mässing och stål, "Ducky", 1900-talets 2 hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti porslin, bl.a Gustavsberg, Arabia m.m_28123a_8db4fc801770299_lg.jpeg
Parti porslin, bl.a Gustavsberg, Arabia m.m
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, palisander med kakelplattor, 1960-70-tal, signerat KK (?), längd 143 cm_28205a_8db52d299cad407_lg.jpeg
Okänd dansk designer, soffbord, palisander med kakelplattor, 1960-70-tal, signerat KK (?), längd 143 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, fartyg till havs, otydligt signerad, 65 x 95 cm_28161a_8db513d8c2469ed_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, fartyg till havs, otydligt signerad, 65 x 95 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för David Andersen, Oslo, hänge med kedja, sterlingsilver, krucifix, efter vikinga/medeltida förebild, h 35 mm_28170a_8db51668127cf06_lg.jpeg
Okänd designer för David Andersen, Oslo, hänge med kedja, sterlingsilver, krucifix, efter vikinga/medeltida förebild, h 35 mm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, hinterglasmalerei med applikation framför oljemålning, kronhjort, total mått inklusive ram 107 x 55 cm_28420a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Darnell, Arne för Hammarplast, ställ för LP-skivor, 17 moduler, gjuten signatur, h 33 cm_28421a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mat-och kaffeservis, porslin, B&G Hartmann, cirka 100 delar, förgylld kantdekor_28422a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm_28423a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Adamsson, Bo Åke, färglito, motiv från Skoklosters Slott, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 50 x 65 cm_28424a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, semiantik persisk galleri, 320 x 90 cm_28425a_lg.jpeg
Matta, semiantik persisk galleri, 320 x 90 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Strandbild", signerad och numrerad 208/300, synlig pappersstorlek 25 x 46 cm_28150a_8db507fc774042f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Iisola, Maija för Marimekko, efter henne, 2 gardinlängder, 4 tabletter samt 2 handdukar_28140a_8db51375a4e2a5e_lg.jpeg
Iisola, Maija för Marimekko, efter henne, 2 gardinlängder, 4 tabletter samt 2 handdukar
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, "Cool", design 1999, höjd 14 - 30 cm_28143a_8db5074ec5e4187_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, "Cool", design 1999, höjd 14 - 30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero" diameter 24 cm, ägargravyr_28142a_8db5074d5bf7373_lg.jpeg
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero" diameter 24 cm, ägargravyr
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Lladró/Nao, skulptur, delvis glaserat stengods, flicka med korgar, daterad 1990, höjd 36 cm_28141a_8db5074b9ba0728_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klotgrill, Weber_28138a_8db513781cdc683_lg.jpeg
Klotgrill, Weber
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Monsieur et Madame", signerad och numrerad 42/310, daterad -73, synlig pappersstorlek 60 x 84 cm_28144a_8db5082c07d6ec2_lg.jpeg
Olson, Erik, färglitografi, "Monsieur et Madame", signerad och numrerad 42/310, daterad -73, synlig pappersstorlek 60 x 84 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Gryning", signerad och numrerad 70/300, synlig pappersstorlek 40 x 47 cm_28145a_8db5082cd77f8ba_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-tal, vägghylla, teak, 3 hyllplan, höjd 51 cm_28426a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter honom, väggplaketter 2 st, bisquit, 1800-talets mitt eller 2 hälft, livets åldrar, en stämpelsignerad, dia 29 cm_28427a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Adamsson, Bo Åke, färglitografi, ballerinor, numrerad HC 20/35, synlig pappersstorlek 53 x 38 cm_28428a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar, _28429a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Klädskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, höjd 187 cm_28430a_lg.jpeg
Klädskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, höjd 187 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Låset", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 24 x 30 cm_28147a_8db5082f2a16638_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Målarens hand", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 31 x 54 cm_28148a_8db50831a60d778_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, "Målarens hand", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 31 x 54 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Ödets verkstad", signerad och numrerad EA, daterad -74, synlig pappersstorlek 50 x 69 cm_28149a_8db50830c8f23ef_lg.jpeg
Olson, Erik, färglitografi, "Ödets verkstad", signerad och numrerad EA, daterad -74, synlig pappersstorlek 50 x 69 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mörner, Stellan, färgoffset efter olja, signerad i trycket och numrerad 45/600, synlig pappersstorlek 32 x 43 cm_28153a_8db507f7e111dc7_lg.jpeg
Mörner, Stellan, färgoffset efter olja, signerad i trycket och numrerad 45/600, synlig pappersstorlek 32 x 43 cm
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Axel, färgoffset, "Målarens hand", synlig pappersstorlek 43 x 49 cm_28146a_8db5082dcb9749b_lg.jpeg
Olson, Axel, färgoffset, "Målarens hand", synlig pappersstorlek 43 x 49 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Trädgårdsmöblemang, 7 delar, teak och plastklädd metall, bord + 6 stolar_28136a_8db51490ef632f4_lg.jpeg
Trädgårdsmöblemang, 7 delar, teak och plastklädd metall, bord + 6 stolar
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK