Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Strüwer, Ardy, färglitografi, komposition, signerad och numrerad 41/150, synlig pappersstorlek 77 x 56 cm_28431a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gordon, Patrick S. färglitografi, japanskt stilleben, signerad, daterad 1986 och numrerad AP 17/30. synlig pappersstorlek 86 x 62 cm_28432a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Hein, Piet för Georg Jensen, 1950-60-tal, bricka, mässing, "Superellips", modellnummer 7001, 25 x 19 cm_28433a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Rituellt bord/tron, så kallat Chowki, mässingsklädd hardwood, antagligen Indien, 1900-talets början, dekor av lejontassar, h 28 cm, skivan 55 x 55 cm_28434a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Matbord, valnöt, så kallad Shaker-modell, 18-1900-tal, h 74, skiva 163 x 97 cm_28435a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd dansk designer, spegel, skuret och förgyllt trä, så kallad Skønvirke, 1900-talets början, dekor av stiliserade rankor mm, infattade, japanska lackpaneler, h 177 cm, smärre defekter_28436a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Norlind, Ernst, olja, vadande stork, signerad och daterad 1946, 41 x 46 cm_28409a_8db587391e9f024_lg.jpeg
Norlind, Ernst, olja, vadande stork, signerad och daterad 1946, 41 x 46 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Vägglampett till 2 ljus, koppar, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av kvinnomaskaron mm, slipat glas, h 51 cm_28410a_8db5873aa0838f1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Jönsson, Erik, olja, kustlandskap, signerad, 41 x 51 cm_28408a_8db58734e00fb1f_lg.jpeg
Jönsson, Erik, olja, kustlandskap, signerad, 41 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Franzén, John E, relief, delvis bemålad mässing, "Indian", l 102 cm, proveniens: inköpt direkt från konstnärens son,_28312a_8db58767aa6697c_lg.jpeg
Franzén, John E, relief, delvis bemålad mässing, "Indian", l 102 cm, proveniens: inköpt direkt från konstnärens son,
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Pyk, Madeleine, färglito, "La Campanette" - ur serien "Från Provence" 1994, signerad och numrerad 2060/5000, synlig pappersstorlek 60 x 46 cm_28453a_8db59f4c39c271d_lg.jpeg
Pyk, Madeleine, färglito, "La Campanette" - ur serien "Från Provence" 1994, signerad och numrerad 2060/5000, synlig pappersstorlek 60 x 46 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pyk, Madeleine, färglito, "Utsikt från ateljén" - ur serien "Från Provence" 1994, signerad och numrerad 2060/5000, synlig pappersstorlek 60 x 46 cm_28452a_8db59f4e22a8f1d_lg.jpeg
Pyk, Madeleine, färglito, "Utsikt från ateljén" - ur serien "Från Provence" 1994, signerad och numrerad 2060/5000, synlig pappersstorlek 60 x 46 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pyk, Madeleine, färglito, "Det dukade bordet" - ur serien "Från Provence" 1994, signerad och numrerad 2060/5000, synlig pappersstorlek 60 x 46 cm_28451a_8db59f4d6d20a19_lg.jpeg
Pyk, Madeleine, färglito, "Det dukade bordet" - ur serien "Från Provence" 1994, signerad och numrerad 2060/5000, synlig pappersstorlek 60 x 46 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegel, bemålat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft, oval, höjd 67 cm_28474a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kista, järnbeslagen ek, 16-1700-tal, smidda beslag, lås och nyckel, b 106 cm _28475a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....", _28476a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Adamsson, Bo Åke, färglitografi, dansande par_28477a_lg.jpeg
Adamsson, Bo Åke, färglitografi, dansande par
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Andersson, Ragnar, olja, kubistiskt stilleben, signerad och daterad -56, 58 x 122 cm, proveniens: konstnärens familj_28478a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Game on Blue" - ur mappen "Games", signerad och numrerad 269/1500, synlig pappersstorlek 53 x 48 cm_28450a_8db59fadaa62c7a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Game on Red" - ur mappen "Games", signerad och numrerad 269/1500, synlig pappersstorlek 53 x 48 cm_28449a_8db59f8c66f443e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Game on Yellow" - ur mappen "Games", signerad och numrerad 269/1500, synlig pappersstorlek 53 x 48 cm_28448a_8db59faeb5b9e90_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Andersson, Ragnar, olja, kustklippor, signerad och daterad -53, 45 x 60 cm, proveniens: konstnärens familj_28479a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Armstol, skuret och svartlackerat trä, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, oval ryggbricka, skuren bladstav, bruksslitage, senare bemålning och klädsel_28480a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Botium, skrivpulpet, mahogny, ur den så kallade “Kongeserien”, ritad 1990 som 50-årsgåva till Drottning Margrethe II, skrivskiva i naturläder, plakettsignerad, _28481a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Adam och Eva dåtid"- ur mappen "Adam och Eva" 1995, signerad och numrerad 136/1500, synlig pappersstorlek 58 x 43 cm_28446a_8db59f47c9d929c_lg.jpeg
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Adam och Eva dåtid"- ur mappen "Adam och Eva" 1995, signerad och numrerad 136/1500, synlig pappersstorlek 58 x 43 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Adam och Eva nutid"- ur mappen "Adam och Eva" 1995, signerad och numrerad 136/1500, synlig pappersstorlek 58 x 43 cm_28445a_8db59f48c66d6bd_lg.jpeg
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Adam och Eva nutid"- ur mappen "Adam och Eva" 1995, signerad och numrerad 136/1500, synlig pappersstorlek 58 x 43 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Paradis, Eva för Paradisverkstaden, Öland, kanna, bemålat lergods, dekor av blommor, signerad, h 26 cm_28460a_8db59f7e8ee71c5_lg.jpeg
Paradis, Eva för Paradisverkstaden, Öland, kanna, bemålat lergods, dekor av blommor, signerad, h 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Paradis, Eva för Paradisverkstaden, Öland, vas, bemålat lergods, dekor av blommor, signerad, h 26 cm_28459a_8db59f7f8a2e6a1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skriv/arbetsbord med uppfällbar skiva, mahogny, 1800-talets mitt, 2 lådor samt pennfack (?) i sarg, ben med avslutande hjultrissor, utfällt 127 x 93 cm, h 73 cm, någon smärre defekt_28482a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sidenbroderi, delvis bemålat, sengustavianskt, kvinna i landskap, otydligt signerat och daterat 1806, synlig storlek 32 x 27 cm, proveniens: adliga ätten Tham, skador_28483a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lauthe, Jean, akvatint, komposition, ed L'Oeuvre Gravée, BFK Rives, signerad och numrerad 49/75, total pappersstorlek 50 x 75 cm_28484a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fältmöbel, så kallad Tansu, Japan eller Korea, 1800-tal, nedfällbar lucka, bakom vilken inredning med små lådor och fack, delvis med original pappersbeklädnad, b 114 h 110 cm_28485a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Matta, semiantik Teke Turkmen, 390 x 265 cm_28486a_lg.jpeg
Matta, semiantik Teke Turkmen, 390 x 265 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Kopparmynt, 1 Öre silvermynt, Kristina 1650_28440a_8db59f54a451715_lg.jpeg
Kopparmynt, 1 Öre silvermynt, Kristina 1650
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kopparmynt, 1 Öre silvermynt, Karl XI 1677_28441a_8db59f53b64cd89_lg.jpeg
Kopparmynt, 1 Öre silvermynt, Karl XI 1677
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kopparmynt, 1 Öre silvermynt, Karl XI 1680_28442a_8db59f505598ac6_lg.jpeg
Kopparmynt, 1 Öre silvermynt, Karl XI 1680
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kopparmynt, 2 Öre kopparmynt Karl XI 1664_28447a_8db59f51e814e3e_lg.jpeg
Kopparmynt, 2 Öre kopparmynt Karl XI 1664
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olovsson, Gudmar, skulptur, konstmassa, "Les deux arbres", gjuten signatur, h 33 cm_28467a_8db59f80a0ed946_lg.jpeg
Olovsson, Gudmar, skulptur, konstmassa, "Les deux arbres", gjuten signatur, h 33 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, art-déco, taklampa, patinerad brons, 5 ljuspunkter, höjd 59 cm_28487a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Andersson, Ragnar, olja, stilleben, signerad och daterad -53, 100 x 63 cm, proveniens: konstnärens familj_28488a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Matta, antik Bachtiari (?) galleri, 515 x 115 cm, bruksslitage_28489a_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lovegrove, Ross för Bernhardt Design, stolar, 1 par, plast och krom, "Orbit", design 2005, gjuten signatur, bruksslitage_28490a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Sörensen-Ringi, Kjell för Kasthall, vävnad, ylle, komposition, signerad, 135 x 90 cm_28491a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och högglanspolerad brons, stående kvinnogestalt, signerad, daterad 2003 och numrerad 2/12, h 40 cm_28471a_8db59ff14cb03c0_lg.jpeg
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och högglanspolerad brons, stående kvinnogestalt, signerad, daterad 2003 och numrerad 2/12, h 40 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,09 carat, vikt 5,5 graminnerdiameter 17 mm, ägargravyr_28439a_8db59ff4ca22efa_lg.jpeg
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,09 carat, vikt 5,5 graminnerdiameter 17 mm, ägargravyr
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ringar, 4 st, 18 karat röd- och vitguld, varierande storlekar, total vikt 12,9 gram, ägargravyr_28438a_8db59ff5a9eac5c_lg.jpeg
Ringar, 4 st, 18 karat röd- och vitguld, varierande storlekar, total vikt 12,9 gram, ägargravyr
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Ringar, 5 st, 18 karat rödguld, varierande storlekar, total vikt 22,3 gram_28437a_8db59ff65f2b458_lg.jpeg
Ringar, 5 st, 18 karat rödguld, varierande storlekar, total vikt 22,3 gram
Slutpris8 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Reklamflaska/golvampa, svarvat och bemålat trä och konstmassa, i form av vinflaska, total h 82 cm, skador_28308a_8db5876ce97fe17_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK