Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Okänd konstnär, pastell, ballerina, otydligt signerad, a tergo etikett, synlig pappersstorlek 66 x 81 cm_28203a_8db522e6efb5a7c_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Svensson, Roland, färglito, "Sommanatt "Lilla Nassa"", signerad och numrerad 218/275, synlig pappersstorlek 45 x 60 cm_28113a_8db4fa2dee68b28_lg.jpeg
Svensson, Roland, färglito, "Sommanatt "Lilla Nassa"", signerad och numrerad 218/275, synlig pappersstorlek 45 x 60 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Okänd konstnär, akvarellerad tuschteckning, surrealistisk komposition, otydligt signerad och daterad -56, pappersstorlek 22 x 28 cm_28111a_8db4fa6b32fa26d_lg.jpeg
Okänd konstnär, akvarellerad tuschteckning, surrealistisk komposition, otydligt signerad och daterad -56, pappersstorlek 22 x 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Svensson, Roland, färglito, "Nattbris", signerad och numrerad 35/460, synlig pappersstorlek 41 x 53 cm_28112a_8db4fa2768a9e67_lg.jpeg
Svensson, Roland, färglito, "Nattbris", signerad och numrerad 35/460, synlig pappersstorlek 41 x 53 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jolin, Einar, färglito, Japaninspirerat stilleben, signerad och numrerad 291/360, synlig pappersstorlek 63 x 52 cm_28101a_8db4fa28792530f_lg.jpeg
Jolin, Einar, färglito, Japaninspirerat stilleben, signerad och numrerad 291/360, synlig pappersstorlek 63 x 52 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ebeling, Marianne, olja, porträtt av Katalin Hidas, signerad och daterad 1959, enligt etikett a tergo utförd på Valands och inköpt på Konsthallen i Göteborg, 63 x 45 cm, _28103a_8db4fa7a62e9271_lg.jpeg
Ebeling, Marianne, olja, porträtt av Katalin Hidas, signerad och daterad 1959, enligt etikett a tergo utförd på Valands och inköpt på Konsthallen i Göteborg, 63 x 45 cm,
Slutpris5 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Vin/champagnekylare, koppar med mässingshandtag, Knut Eriksson & Co, Eskilstuna, jugend, 1900-talets början, stämpelsignerad, h 20 cm_28104a_8db4fa43f7c9c85_lg.jpeg
Vin/champagnekylare, koppar med mässingshandtag, Knut Eriksson & Co, Eskilstuna, jugend, 1900-talets början, stämpelsignerad, h 20 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Fischer, Michael för Ritzenhoff & Breker, mat- och kaffeservis, porslin, Flirt, 6 vardera av mat- och djupa tallrikar, assietter samt kaffekoppar och -fat, dekor av rosor_28105a_8db4fad4121db5e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs", _28358a_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för George Smith, soffa, kretongklädsel, l 210 cm, visst slitage_28359a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning_28364a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Tallrik, fajans, Holland 1700-tal, dekor i starkeldsfärger, av strand och fågel, diameter 23 cm_28365a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Tallrik, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, dekor av fågel och blommor i koboltblått, diameter 22 cm _28366a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm _28363a_lg.jpeg
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kniv, stål med silverdekor, så kallad Bichaq, Balkan, 17-1800-tal, klinga med svårtydd inskription, l 23 cm, skador_28361a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, semiantik/antik Shirvan(?), 205 x 130 cm_28362a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Shirvan(?), 205 x 130 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Olympica, plånbok, läder med guldprägling, minne av 14:e Olympiaden, London 1948, tryckta signaturer för bland andra GreNoLi, l 15 cm, bruksslitage_28357a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets 2 hälft, oljemålningar, 1 par, skymningslandskap, otydligt signerade, 10 x 14 cm_28360a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Salem, Aly Ben, blandteknik, "Ökenblomster" - motiv med kvinna och hästar, signerad, 23 x 27 cm, medföljer utställningsfolder_28331a_8db56e13b78e868_lg.jpeg
Salem, Aly Ben, blandteknik, "Ökenblomster" - motiv med kvinna och hästar, signerad, 23 x 27 cm, medföljer utställningsfolder
Slutpris7 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Guldmynt, 100 balboas, Panama 1975, 8,16gr 900/1000_28330a_8db561ab3b7217e_lg.jpeg
Guldmynt, 100 balboas, Panama 1975, 8,16gr 900/1000
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Guldmynt, 10 kroner, Norge, Oskar II 1877,  4,48 gram 900/1000 guld_28319a_8db561aa47c494f_lg.jpeg
Guldmynt, 10 kroner, Norge, Oskar II 1877, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris19 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Guldmynt, 10 kroner, Norge, Oskar II 1902,  4,48 gram 900/1000 guld_28320a_8db561a951dda7a_lg.jpeg
Guldmynt, 10 kroner, Norge, Oskar II 1902, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris10 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1902,  8,96 gram 900/1000 guld_28321a_8db561a8791d78e_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1902, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1877,  8,96 gram 900/1000 guld_28329a_8db561a1e223cda_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1877, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris10 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1876,  8,96 gram 900/1000 guld_28328a_8db561a2ad15440_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1876, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1878,  8,96 gram 900/1000 guld_28327a_8db561a3dc8ef87_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1878, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1875,  8,96 gram 900/1000 guld_28326a_8db561a4a58cb8d_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1875, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1874,  8,96 gram 900/1000 guld_28325a_8db561a56fba228_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1874, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1886,  8,96 gram 900/1000 guld_28324a_8db561a621c3856_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1886, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning, _28374a_lg.jpeg
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806_28372a_lg.jpeg
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Soot Bull", signerad S4 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm_28373a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1177, l 15 cm_28375a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Matservisdelar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Purpur Blomst, Juliane Marie, 1920-tal, dia 17 - 33 cm_28370a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Thekanna, flintgods, (John) Shorthose & Co, Hanley, Staffordshire omkring 1817-23, rund med pip i form av havsodjur, inpressad signatur, l 28 cm, något nagg, botten med hårsprickor, _28367a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 54 cm_28368a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Wickström, Sture, olja, "Vår", signerad, 49 x 63 cm_28369a_lg.jpeg
Wickström, Sture, olja, "Vår", signerad, 49 x 63 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, kvinna med växter, otydligt signerad, 91 x 71 cm, smärre duklagning_28371a_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1879,  8,96 gram 900/1000 guld_28323a_8db561a6dabe22a_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1879, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Guldmynt, 10 kroner, Norge, Oskar II 1874,  4,48 gram 900/1000 guld_28322a_8db561a7857d55e_lg.jpeg
Guldmynt, 10 kroner, Norge, Oskar II 1874, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris18 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Nemesia", signerad, synlig pappersstorlek 21 x 18 cm_28332a_8db56e1598a8d4d_lg.jpeg
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Nemesia", signerad, synlig pappersstorlek 21 x 18 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Svipdag, Elin, lackmålning, "Ny dag gryr", signerad och daterad 1968, 25 x 42 cm_28333a_8db56e182b79049_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wedel, Nils, färglito, komposition, signerad och numrerad 7/310, synlig pappersstorlek 33 x 41 cm_28335a_8db56e20f259730_lg.jpeg
Wedel, Nils, färglito, komposition, signerad och numrerad 7/310, synlig pappersstorlek 33 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd knivsmed, kniv i läderbalja, palisander, horn och stål, balja med oidentifierad signatur, längd 21,5 cm_28377a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kniv i balja, Brusletto, total längd 23 cm_28378a_lg.jpeg
Kniv i balja, Brusletto, total längd 23 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kalao Bird mask, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets 2 hälft, h 66 cm_28379a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Myntvåg, smide och silver (?), barock, 1700-talets 1 hälft, med vikter för bland annat 1, 2 och 4 Louis d'Or (Loydor), samt 1 och 2 Dukater (Ung), i etui kontrollstämplad 1732, l 12 cm, _28380a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, personer vid brunn, 20 x 16 cm_28376a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK