Laddar...

Majauktion

Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16


På grund av tekniska problem bortom vår kontroll var vi tvungna att avbryta söndagens auktion.

Auktionen kommer att återupptas nu på söndag, den 4/6 klockan 16 med visning auktionsdagen 12-16.

Majauktion
Avslutad
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1876, 8,96 gram 900/1000 guld
49
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1876, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1885, 8,96 gram 900/1000 guld, sällsynt år
50
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1885, 8,96 gram 900/1000 guld, sällsynt år
Slutpris9 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1877, 8,96 gram 900/1000 guld
51
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1877, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1878, 8,96 gram 900/1000 guld
52
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1878, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1898, 8,96 gram 900/1000 guld
53
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1898, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 3 facettslipade diamanter, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 2003, innerdiameter 16 mm
54
Ring, 18 karat vitguld med 3 facettslipade diamanter, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 2003, innerdiameter 16 mm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffeservisdelar, flintgods, Salix, design 1954, 6 koppar, 4 underfat samt kaffekanna, denna höjd 17 cm
55
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffeservisdelar, flintgods, Salix, design 1954, 6 koppar, 4 underfat samt kaffekanna, denna höjd 17 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, tempera, "Rollinmadonnan, signerad och daterad 1949, 61 x 56 cm, med Strids ouevreetikett
56
Strid, Hardy, tempera, "Rollinmadonnan, signerad och daterad 1949, 61 x 56 cm, med Strids ouevreetikett
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1899, 8,96 gram 900/1000 guld
57
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1899, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1879, 8,96 gram 900/1000 guld
58
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1879, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1887, 8,96 gram 900/1000 guld
59
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1887, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Clark, W A (William Albert?), olja, Hubertusjakt, signerad, 50 x 75 cm, a tergo etikett
60
Clark, W A (William Albert?), olja, Hubertusjakt, signerad, 50 x 75 cm, a tergo etikett
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Kaffekanna, sterlingsilver med svärtat träskaft, England George III, 1700-talets 2 hälft, vikt 705 gram,
61
Kaffekanna, sterlingsilver med svärtat träskaft, England George III, 1700-talets 2 hälft, vikt 705 gram,
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883, 4,48 gram 900/1000 guld
62
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1876,  4,48 gram 900/1000 guld
63
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1876, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1880,  4,48 gram 900/1000 guld
64
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1880, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1876,  4,48 gram 900/1000 guld
65
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1876, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skrin, bonad ek med smidesbeslag, Ryssland eller Finland, 1700-tal, skuren dekor av blomma, invädigt med (senare) nåldyna, målade initialer och datering 1765, b 27 cm
66
Skrin, bonad ek med smidesbeslag, Ryssland eller Finland, 1700-tal, skuren dekor av blomma, invädigt med (senare) nåldyna, målade initialer och datering 1765, b 27 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, cirka 65 delar, "Prince", design 1986, bland annat 13 rödvinsglas
67
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, cirka 65 delar, "Prince", design 1986, bland annat 13 rödvinsglas
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
68
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 900 SEK
Avslutad
Jahn, Georg, etsning, badande kavallerister med hästar, "Pfedrdeschwemme", signerad, synlig pappersstorlek 45 x 59 cm, gulnad
69
Jahn, Georg, etsning, badande kavallerister med hästar, "Pfedrdeschwemme", signerad, synlig pappersstorlek 45 x 59 cm, gulnad
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Pendel" 1950-tal, , graverad signatur,
70
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Pendel" 1950-tal, , graverad signatur,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1877,  4,48 gram 900/1000 guld
71
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1877, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901,  4,48 gram 900/1000 guld
72
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1895,  4,48 gram 900/1000 guld
73
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1895, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1894,  4,48 gram 900/1000 guld
74
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1894, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883,  4,48 gram 900/1000 guld
75
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
76
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, snurrfåtölj, röd textilklädsel på metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen", modern tillverkning
77
Okänd designer, snurrfåtölj, röd textilklädsel på metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen", modern tillverkning
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Klint, Kaare för Fritz Hansen, stolar, 4 st, ek med sjögräsklädsel (ngt def), modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn
78
Klint, Kaare för Fritz Hansen, stolar, 4 st, ek med sjögräsklädsel (ngt def), modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, 'komposition', signerad och numrerad HC I/IV, synlig pappersstorlek 79 x 58 cm
79
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, 'komposition', signerad och numrerad HC I/IV, synlig pappersstorlek 79 x 58 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Lampbord, valnöt, George II-stil, 1900-talets mitt, 2 lådor i sarg, bredd 61 cm
80
Lampbord, valnöt, George II-stil, 1900-talets mitt, 2 lådor i sarg, bredd 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kallio, Sami för &Tradition, stol, svartlackerad ek och böjträ, "In Between SK2"
81
Kallio, Sami för &Tradition, stol, svartlackerad ek och böjträ, "In Between SK2"
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bartsch, Carl, olja, danskt landskap med vattendrag och boskap, signerad, 29 x 38 cm
82
Bartsch, Carl, olja, danskt landskap med vattendrag och boskap, signerad, 29 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Tancula Nielsen, René J, olja, komposition, signerad och daterad 1999, 40 x 35 cm
83
Tancula Nielsen, René J, olja, komposition, signerad och daterad 1999, 40 x 35 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tiffany, Louis Comfort, bägare på fot, glas, "Favrile", iriserande dekor, osignerad, h 9,5 cm
84
Tiffany, Louis Comfort, bägare på fot, glas, "Favrile", iriserande dekor, osignerad, h 9,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1993, 5,8 gram 900/1000 guld
85
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1993, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1988, 5,8 gram 900/1000 guld
86
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1988, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1993, 5,8 gram 900/1000 guld
87
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1993, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1990, 5,8 gram 900/1000 guld
88
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1990, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Hockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld
89
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Hockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampor,  1 par, bonad ek med mässingsbeslag, skuren dekor av kobror, h inklusive skärmhållare 50 cm
90
Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampor, 1 par, bonad ek med mässingsbeslag, skuren dekor av kobror, h inklusive skärmhållare 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Halvmodeller, 2 st, trä, Maristany Artesanos, 1900-talets 2 hälft, America respective Flying Dutchman, l 43 cm
91
Halvmodeller, 2 st, trä, Maristany Artesanos, 1900-talets 2 hälft, America respective Flying Dutchman, l 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wivel, Niels, tuschteckning med täckvitt, riddare kämpar mot havsodjur, signerad och daterad 1894, synlig pappersstorlek 15 x 21 cm
92
Wivel, Niels, tuschteckning med täckvitt, riddare kämpar mot havsodjur, signerad och daterad 1894, synlig pappersstorlek 15 x 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Kähler, Nils för Hermann A Kähler, Nästved, bordslampa, delvis turkosglaserat stengods, modellnummer 964 eller 96C, handsignerad och etikettmärkt, h inklusive lamphållare 33 cm
93
Kähler, Nils för Hermann A Kähler, Nästved, bordslampa, delvis turkosglaserat stengods, modellnummer 964 eller 96C, handsignerad och etikettmärkt, h inklusive lamphållare 33 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Hockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld
94
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Hockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Hockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld
95
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Hockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Henner, Jean-Jacques, olja på pannå, porträtt av rödhårig kvinna, signerad, 28 x 22 cm
96
Henner, Jean-Jacques, olja på pannå, porträtt av rödhårig kvinna, signerad, 28 x 22 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.