Laddar...
Majauktion
Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.
Visning: Auktionsdagen 12-16
På grund av tekniska problem bortom vår kontroll var vi tvungna att avbryta söndagens auktion.
Auktionen kommer att återupptas nu på söndag, den 4/6 klockan 16 med visning auktionsdagen 12-16.
Lägsta föremålsnummer
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1876, 8,96 gram 900/1000 guld_28224a_8db52f9ea92de47_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28224-itemimages/28224a_8db52f9ea92de47_med.jpeg)
49
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1876, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1885, 8,96 gram 900/1000 guld, sällsynt år_28226a_8db52fa2119e17d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28226-itemimages/28226a_8db52fa2119e17d_med.jpeg)
50
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1885, 8,96 gram 900/1000 guld, sällsynt år
Slutpris9 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1877, 8,96 gram 900/1000 guld_28225a_8db52fa060de402_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28225-itemimages/28225a_8db52fa060de402_med.jpeg)
51
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1877, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1878, 8,96 gram 900/1000 guld_28227a_8db52fa3c686925_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28227-itemimages/28227a_8db52fa3c686925_med.jpeg)
52
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1878, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1898, 8,96 gram 900/1000 guld_28228a_8db52fa54003290_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28228-itemimages/28228a_8db52fa54003290_med.jpeg)
53
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1898, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Ring, 18 karat vitguld med 3 facettslipade diamanter, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 2003, innerdiameter 16 mm_28107a_8db4fad17d0eac6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28107-itemimages/28107a_8db4fad17d0eac6_med.jpeg)
54
Ring, 18 karat vitguld med 3 facettslipade diamanter, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 2003, innerdiameter 16 mm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffeservisdelar, flintgods, Salix, design 1954, 6 koppar, 4 underfat samt kaffekanna, denna höjd 17 cm_28094a_8db4fa45b81acbc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28094-itemimages/28094a_8db4fa45b81acbc_med.jpeg)
55
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffeservisdelar, flintgods, Salix, design 1954, 6 koppar, 4 underfat samt kaffekanna, denna höjd 17 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Strid, Hardy, tempera, "Rollinmadonnan, signerad och daterad 1949, 61 x 56 cm, med Strids ouevreetikett_28108a_8db4fad0563b3d9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28108-itemimages/28108a_8db4fad0563b3d9_med.jpeg)
56
Strid, Hardy, tempera, "Rollinmadonnan, signerad och daterad 1949, 61 x 56 cm, med Strids ouevreetikett
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1899, 8,96 gram 900/1000 guld_28229a_8db52fc2bb6b625_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28229-itemimages/28229a_8db52fc2bb6b625_med.jpeg)
57
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1899, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1879, 8,96 gram 900/1000 guld_28230a_8db52fc45d5f576_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28230-itemimages/28230a_8db52fc45d5f576_med.jpeg)
58
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1879, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1887, 8,96 gram 900/1000 guld_28231a_8db52fcaeb2018a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28231-itemimages/28231a_8db52fcaeb2018a_med.jpeg)
59
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1887, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Clark, W A (William Albert?), olja, Hubertusjakt, signerad, 50 x 75 cm, a tergo etikett_28100a_8db4fa14d094fc1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28100-itemimages/28100a_8db4fa14d094fc1_med.jpeg)
60
Clark, W A (William Albert?), olja, Hubertusjakt, signerad, 50 x 75 cm, a tergo etikett
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Kaffekanna, sterlingsilver med svärtat träskaft, England George III, 1700-talets 2 hälft, vikt 705 gram, _28283a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28283-itemimages/28283a_med.jpeg)
61
Kaffekanna, sterlingsilver med svärtat träskaft, England George III, 1700-talets 2 hälft, vikt 705 gram,
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883, 4,48 gram 900/1000 guld_28241a_8db52fd88e8b607_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28241-itemimages/28241a_8db52fd88e8b607_med.jpeg)
62
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1876, 4,48 gram 900/1000 guld_28240a_8db52fd489247fc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28240-itemimages/28240a_8db52fd489247fc_med.jpeg)
63
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1876, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1880, 4,48 gram 900/1000 guld_28239a_8db52fd396e4ec9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28239-itemimages/28239a_8db52fd396e4ec9_med.jpeg)
64
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1880, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1876, 4,48 gram 900/1000 guld_28242a_8db52fd995a74dc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28242-itemimages/28242a_8db52fd995a74dc_med.jpeg)
65
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1876, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Skrin, bonad ek med smidesbeslag, Ryssland eller Finland, 1700-tal, skuren dekor av blomma, invädigt med (senare) nåldyna, målade initialer och datering 1765, b 27 cm_28285a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28285-itemimages/28285a_med.jpeg)
66
Skrin, bonad ek med smidesbeslag, Ryssland eller Finland, 1700-tal, skuren dekor av blomma, invädigt med (senare) nåldyna, målade initialer och datering 1765, b 27 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Wärff, Göran för Kosta, glasservis, cirka 65 delar, "Prince", design 1986, bland annat 13 rödvinsglas_28286a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28286-itemimages/28286a_med.jpeg)
67
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, cirka 65 delar, "Prince", design 1986, bland annat 13 rödvinsglas
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
![Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm_28287a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28287-itemimages/28287a_med.jpeg)
68
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 900 SEK
![Jahn, Georg, etsning, badande kavallerister med hästar, "Pfedrdeschwemme", signerad, synlig pappersstorlek 45 x 59 cm, gulnad_28288a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28288-itemimages/28288a_med.jpeg)
69
Jahn, Georg, etsning, badande kavallerister med hästar, "Pfedrdeschwemme", signerad, synlig pappersstorlek 45 x 59 cm, gulnad
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Pendel" 1950-tal, , graverad signatur, _28284a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28284-itemimages/28284a_med.jpeg)
70
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Pendel" 1950-tal, , graverad signatur,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1877, 4,48 gram 900/1000 guld_28243a_8db52fda7e7ea5a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28243-itemimages/28243a_8db52fda7e7ea5a_med.jpeg)
71
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1877, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, 4,48 gram 900/1000 guld_28244a_8db52fdb8c2f710_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28244-itemimages/28244a_8db52fdb8c2f710_med.jpeg)
72
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1895, 4,48 gram 900/1000 guld_28245a_8db52fdc6dfba14_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28245-itemimages/28245a_8db52fdc6dfba14_med.jpeg)
73
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1895, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1894, 4,48 gram 900/1000 guld_28246a_8db52fdd7e38e11_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28246-itemimages/28246a_8db52fdd7e38e11_med.jpeg)
74
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1894, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883, 4,48 gram 900/1000 guld_28247a_8db52fde881336a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28247-itemimages/28247a_8db52fde881336a_med.jpeg)
75
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld, _28249a_8db52fe197eeae9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28249-itemimages/28249a_8db52fe197eeae9_med.jpeg)
76
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer, snurrfåtölj, röd textilklädsel på metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen", modern tillverkning_28291a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28291-itemimages/28291a_med.jpeg)
77
Okänd designer, snurrfåtölj, röd textilklädsel på metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen", modern tillverkning
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Klint, Kaare för Fritz Hansen, stolar, 4 st, ek med sjögräsklädsel (ngt def), modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn_28294a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28294-itemimages/28294a_med.jpeg)
78
Klint, Kaare för Fritz Hansen, stolar, 4 st, ek med sjögräsklädsel (ngt def), modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, 'komposition', signerad och numrerad HC I/IV, synlig pappersstorlek 79 x 58 cm_28300a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28300-itemimages/28300a_med.jpeg)
79
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, 'komposition', signerad och numrerad HC I/IV, synlig pappersstorlek 79 x 58 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Lampbord, valnöt, George II-stil, 1900-talets mitt, 2 lådor i sarg, bredd 61 cm_28295a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28295-itemimages/28295a_med.jpeg)
80
Lampbord, valnöt, George II-stil, 1900-talets mitt, 2 lådor i sarg, bredd 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Kallio, Sami för &Tradition, stol, svartlackerad ek och böjträ, "In Between SK2"_28289a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28289-itemimages/28289a_med.jpeg)
81
Kallio, Sami för &Tradition, stol, svartlackerad ek och böjträ, "In Between SK2"
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Bartsch, Carl, olja, danskt landskap med vattendrag och boskap, signerad, 29 x 38 cm_28290a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28290-itemimages/28290a_med.jpeg)
82
Bartsch, Carl, olja, danskt landskap med vattendrag och boskap, signerad, 29 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Tancula Nielsen, René J, olja, komposition, signerad och daterad 1999, 40 x 35 cm_28292a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28292-itemimages/28292a_med.jpeg)
83
Tancula Nielsen, René J, olja, komposition, signerad och daterad 1999, 40 x 35 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Tiffany, Louis Comfort, bägare på fot, glas, "Favrile", iriserande dekor, osignerad, h 9,5 cm_28293a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28293-itemimages/28293a_med.jpeg)
84
Tiffany, Louis Comfort, bägare på fot, glas, "Favrile", iriserande dekor, osignerad, h 9,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1993, 5,8 gram 900/1000 guld_28250a_8db52fe30b57e84_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28250-itemimages/28250a_8db52fe30b57e84_med.jpeg)
85
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1993, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1988, 5,8 gram 900/1000 guld_28251a_8db52fe410bace4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28251-itemimages/28251a_8db52fe410bace4_med.jpeg)
86
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1988, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1993, 5,8 gram 900/1000 guld_28252a_8db52fe50469de1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28252-itemimages/28252a_8db52fe50469de1_med.jpeg)
87
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1993, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1990, 5,8 gram 900/1000 guld_28253a_8db52fe5ede27f7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28253-itemimages/28253a_8db52fe5ede27f7_med.jpeg)
88
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1990, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Hockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld_28254a_8db52fe7072b6d3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28254-itemimages/28254a_8db52fe7072b6d3_med.jpeg)
89
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Hockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampor, 1 par, bonad ek med mässingsbeslag, skuren dekor av kobror, h inklusive skärmhållare 50 cm_28296a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28296-itemimages/28296a_med.jpeg)
90
Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampor, 1 par, bonad ek med mässingsbeslag, skuren dekor av kobror, h inklusive skärmhållare 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Halvmodeller, 2 st, trä, Maristany Artesanos, 1900-talets 2 hälft, America respective Flying Dutchman, l 43 cm_28297a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28297-itemimages/28297a_med.jpeg)
91
Halvmodeller, 2 st, trä, Maristany Artesanos, 1900-talets 2 hälft, America respective Flying Dutchman, l 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Wivel, Niels, tuschteckning med täckvitt, riddare kämpar mot havsodjur, signerad och daterad 1894, synlig pappersstorlek 15 x 21 cm_28298a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28298-itemimages/28298a_med.jpeg)
92
Wivel, Niels, tuschteckning med täckvitt, riddare kämpar mot havsodjur, signerad och daterad 1894, synlig pappersstorlek 15 x 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Kähler, Nils för Hermann A Kähler, Nästved, bordslampa, delvis turkosglaserat stengods, modellnummer 964 eller 96C, handsignerad och etikettmärkt, h inklusive lamphållare 33 cm_28299a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28299-itemimages/28299a_med.jpeg)
93
Kähler, Nils för Hermann A Kähler, Nästved, bordslampa, delvis turkosglaserat stengods, modellnummer 964 eller 96C, handsignerad och etikettmärkt, h inklusive lamphållare 33 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Hockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld_28255a_8db52fe80433d55_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28255-itemimages/28255a_8db52fe80433d55_med.jpeg)
94
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Hockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Hockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld_28256a_8db52fe91c3a943_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28256-itemimages/28256a_8db52fe91c3a943_med.jpeg)
95
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Hockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Henner, Jean-Jacques, olja på pannå, porträtt av rödhårig kvinna, signerad, 28 x 22 cm_28110a_8db4d5610190815_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28110-itemimages/28110a_8db4d5610190815_med.jpeg)
96
Henner, Jean-Jacques, olja på pannå, porträtt av rödhårig kvinna, signerad, 28 x 22 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.