Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Prinsessan och småtrollen" (No 9), synlig pappersstorlek 10,5 x 9 cm, ej examinerad ur ram _28733a_8db5c4ed0b1f2c8_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Prinsessan och småtrollen" (No 9), synlig pappersstorlek 10,5 x 9 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Trollens styfdotter" (No 10), synlig pappersstorlek 9 x 13,5 cm, ej examinerad ur ram _28734a_8db5c4ee0acd01e_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Trollens styfdotter" (No 10), synlig pappersstorlek 9 x 13,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Canapé, valnöt med röd klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, l 180 cm_28735a_lg.jpeg
Canapé, valnöt med röd klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, l 180 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Miniatyrer i mässingsram, 1 par, 1900-talets 1 hälft, delvis bemålade, Carl Michael Bellman respektive Kejsarinnan Elisabeth "Sisi" av Österrike-Ungern, ovala 7 x 6 cm_28736a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, oljemålningar, 1 par, Pierrot och Colombine, a tergo signerade Helmer C och daterad 1986-87, 40 x 30 cm_28737a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik persisk, 200 x 140 cm _28738a_lg.jpeg
Matta, semiantik persisk, 200 x 140 cm
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Soffa, skuret och laserat trä, så kallad badkarssoffa, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, skotskrutig klädsel, l 190 cm_28739a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Cigarettburk, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1016, l 11 cm_28640a_8db5b79fc98b532_lg.jpeg
Cigarettburk, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1016, l 11 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade , höjd 20 cm, fylld fot_28648a_8db5b82844cab46_lg.jpeg
Okänd designer för C G Hallberg, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade , höjd 20 cm, fylld fot
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Laurent, Käte, akryl, "I Glommen på våren", signerad och daterad 2012, 20 x 20 cm_28651a_8db5b7abc2c839c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kaminur, bronserad och patinerad metall, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av stående par mm, höjd 35 cm_28629a_8db5b73e68c2364_lg.jpeg
Kaminur, bronserad och patinerad metall, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av stående par mm, höjd 35 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 25 cm_28642a_8db5b7a2a642474_lg.jpeg
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 25 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bildäck, 4 st, Michelin 225/50 R17, M+S, fälgar medföljer_28740a_lg.jpeg
Bildäck, 4 st, Michelin 225/50 R17, M+S, fälgar medföljer
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, akvarell, Ribersborgs Kallbadhus, Malmö, signerad L (?) Borgström och daterad -95, synlig pappersstorlek 22 x 34 cm_28741a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
5 delar porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, 2 skålar på fot samt 3 lövformade fat_28742a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Fiskknivar, 12 st, nysilver, Barker Brothers Birmingham, 1900-talets 1 hälft, l 23 cm, i (vattenskadat) etui från David Andersen_28743a_lg.jpeg
Fiskknivar, 12 st, nysilver, Barker Brothers Birmingham, 1900-talets 1 hälft, l 23 cm, i (vattenskadat) etui från David Andersen
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bord, massiv hardwood, Indonesien, 1900-tal, 107 x 86 cm_28744a_lg.jpeg
Bord, massiv hardwood, Indonesien, 1900-tal, 107 x 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matbesticksuppsättning, silver, 73 delar, "Rita",  total vikt exklusive knivar med fyllt skaft och stålblad cirka 2450 gram_28745a_8db5c535cb6377f_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, silver, 73 delar, "Rita", total vikt exklusive knivar med fyllt skaft och stålblad cirka 2450 gram
Slutpris11 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Nilsson, Kätie, färgetsningar, 2 st, "Till österland", signerad och numrerad 1/5, synliga pappersstorlekar 19 x 44 cm_28627a_8db5b7487c762ab_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skålfat, silver,  genombruten dekor, l 16 cm, vikt 115 gram_28746a_8db5c5370025d14_lg.jpeg
Skålfat, silver, genombruten dekor, l 16 cm, vikt 115 gram
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för C M Cohr/Atla, såskannor, 1 par, nysilver med svarta bakelitskaft, l 22 cm_28747a_8db5c537eac066e_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, David, kaffeskedar, 12 st, silver, vikt 115 gram_28209a_8db52dbe484baaa_lg.jpeg
Andersson, David, kaffeskedar, 12 st, silver, vikt 115 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, ca 25 st, bl.a Thin Lizzy, Scorpions m.m_28157a_8db513749a48bda_lg.jpeg
Parti LP-skivor, ca 25 st, bl.a Thin Lizzy, Scorpions m.m
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Parti LP-skivor, ca 25 st, bl.a Status Quo, Gasolin m.m_28158a_8db513e95010bfd_lg.jpeg
Parti LP-skivor, ca 25 st, bl.a Status Quo, Gasolin m.m
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Parti dukar och servetter, linne m.m, ca 5 + 15 st_28171a_8db5203575d58ae_lg.jpeg
Parti dukar och servetter, linne m.m, ca 5 + 15 st
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik Afshar (?), 150 x 110 cm_28201a_8db522e85beea4a_lg.jpeg
Matta, semiantik Afshar (?), 150 x 110 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, skulptur, jadeit, Kina, 1900-tal, fåglar på gren, höjd 18 cm_28189a_8db5218558e7364_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, jadeit, Kina, 1900-tal, fåglar på gren, höjd 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000, bruksslitage, fungerar enligt uppgift_28748a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Grahn, Hjalmar, olja, stående akt, signerad, 83 x 65 cm_28749a_lg.jpeg
Grahn, Hjalmar, olja, stående akt, signerad, 83 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kortsvärd, smide och mässingslindat trä, Mongo/Konda(?), Kongo 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 54 cm_28750a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd dansk konstnär, skulptur/brevpress, brons på alabastersockel, flicka på knölsvan, h 9 cm_28751a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bord, fur, renässansstil, sekelskiftet 1900, profilerad kant, kopplade ben, längd 104 cm_28752a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, jugend, sekelskiftet 1900, skulptur, patinerad brons, kvinnobyst, h 18 cm_28723a_8db5c427d1c75a6_lg.jpeg
Okänd konstnär, jugend, sekelskiftet 1900, skulptur, patinerad brons, kvinnobyst, h 18 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur/ställ, skuret trä, 1700-tal, manshuvud, längd 10 cm_28713a_8db5c3ce45906ef_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, vas, glaserat lergods, jugend-art-déco, 1910-20-tal, organisk dekor, h 17 cm_28612a_8db5b690c2a69d5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Aladåbform med lock, flintgods, Max Roesler, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, inpräglad signatur, h 16 cm, skålen missfärgad_28610a_8db5b68f9d41c66_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache, Agersnapsvej, Mølholm, signerad V Schultz och daterad 1884, synlig papappersstorlek 25 x 33 cm_28547a_8db5ab76b8f6305_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jaatinen-Winqvist, Anja för Arabia, kaffeservisdelar, ca 16 delar, stengods, Karelia_28753a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Johansson, Sven, olja, "Tamburin", färgavflagningar, 28 x 22 cm_28754a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skulptur/brevpress, brons på marmorplatta, dekor av stående isbjörn, h 10 cm_28755a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Prydnadssvärd i balja, metall och textil, Grekland, modern tillverkning, total l 82 cm_28756a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Soffbänk, skuret och grålackerat trä, gustaviansk, sekelskiftet 1800, dekor av bladstav, l 241 cm_28757a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 75", signerad och numrerad 61/150, pappersstorlek 58 x 58 cm_28166a_8db515e0060ae00_lg.jpeg
Point, George, färglitografi, "Portkosme 75", signerad och numrerad 61/150, pappersstorlek 58 x 58 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Clubfåtölj, helstoppad, grön klädsel_28167a_8db515deeb0de40_lg.jpeg
Clubfåtölj, helstoppad, grön klädsel
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz, diameter 11 - 18 cm_28192a_8db5217e25ebdb2_lg.jpeg
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz, diameter 11 - 18 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för EM light, taklampa, vitlackerad metall, diameter 48 cm_28202c_8db522e91c76b2b_lg.jpeg
Okänd designer för EM light, taklampa, vitlackerad metall, diameter 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skrivschatull, lackarbete, Japan, 1900-tal, dekor av fåglar samt blommor, inre sammetsklädd skrivyta, oidentifierad signatur, bredd 38 cm_28195a_8db52165a8e66e3_lg.jpeg
Skrivschatull, lackarbete, Japan, 1900-tal, dekor av fåglar samt blommor, inre sammetsklädd skrivyta, oidentifierad signatur, bredd 38 cm
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kleine, Marcel för M V Müller, Volkstedt, skulptur, bisquitporslin, sittande akt, art-déco, 1920-tal, signerad Weimar, h 42 cm_28758a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK