Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis bemålat stengods, Pippi Långstrump, _1542a_8d839e62bb2cdfc_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Skulptur, patinerad brons med porslinsögon, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose, _1546a_8d83add6cc96a2b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering20 000 - 25 000 SEK
Billgren, Ola, fotogravyr och monotypi, Skymningslandskap med torn,_1547a_8d839e676fdb425_lg.jpeg
Billgren, Ola, fotogravyr och monotypi, Skymningslandskap med torn,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Hansen, Aksel, byst, marmor, mansporträtt, _1548a_8d83add817bd1bb_lg.jpeg
Hansen, Aksel, byst, marmor, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis, _1549b_8d839e68952970d_lg.jpeg
Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Rökelsekar, brons på träsockel,  sittande Fo-hund, _1550a_8d839e69f336fb8_lg.jpeg
Rökelsekar, brons på träsockel, sittande Fo-hund,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft, _1551a_8d839e6b00d00be_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Lalique, René, efter honom, skulptur, glas, Perdrix Debout, design cirka 1939 samt 2 nipperfat, Perdrix, _1552a_8d839e6c554e207_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar, _1553a_8d839e6d4fc9403_lg.jpeg
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Bägare, tenn, souvenir från Konstindustriutställningen i Stockholm 1930 (Funkisutställningen),_1554a_8d839edccfcaec5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, 1 + 4 + 6 delar;  bricka, plast Teheran, dia 31 cm, _1555a_8d845e5c2e58de5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Cabelduc, Ursula, olja, Utan titel - sittande akt, _1556a_8d839edc3567277_lg.jpeg
Cabelduc, Ursula, olja, Utan titel - sittande akt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Strid, Hardy, akryl, Strategier, _1557a_8d839e738d3bc45_lg.jpeg
Strid, Hardy, akryl, Strategier,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Strid, Hardy, akryl med assemblage, Winston Churchill, _1558a_8d839e744df2304_lg.jpeg
Strid, Hardy, akryl med assemblage, Winston Churchill,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Strid, Hardy, akryl, Köp en - betala för två ?, _1559b_8d839e750b3ed80_lg.jpeg
Strid, Hardy, akryl, Köp en - betala för två ?,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, bordslampa, mässing och mahogny (?) med canvasskärm,_1560a_8d839edb972e273_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-tal, bordslampa, mässing och mahogny (?) med canvasskärm,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods, _1561a_8d839e9950c775a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, taxvalp, _1562a_8d839e9d513ddeb_lg.jpeg
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, taxvalp,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg/Luma, tallrikar, 6 st porslin,_1563a_8d839eda62689c8_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg/Luma, tallrikar, 6 st porslin,
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing, _1564a_8d839ee9959f83f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Uppläggningssked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland, _1565b_8d839efd3ac3993_lg.jpeg
Uppläggningssked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Thesked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland, 1900-talets början, _1566a_8d839efc7dfb31c_lg.jpeg
Thesked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland, 1900-talets början,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Miniatyrbyrå/smyckeskrin, bemålat trä och papier-maché, antagligen Frankrike, 1800-tal, _1567a_8d839f01dd0a8a6_lg.jpeg
Miniatyrbyrå/smyckeskrin, bemålat trä och papier-maché, antagligen Frankrike, 1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1700-talets 1 hälft eller mitt, olja, porträtt av flicka med blommor, _1568a_8d839f8296bfcdb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Spegel, bemålat och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft, övre glas med bemålad dekor av kvinna i parklandskap, _1569a_8d839f8399ad05f_lg.jpeg
Spegel, bemålat och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft, övre glas med bemålad dekor av kvinna i parklandskap,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, skuren dekor i rött överfång,_1570a_8d839fa28d72ff4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, _1571a_8d839fa1ef52288_lg.jpeg
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Snusflaska, slipat så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, svagt gultonad glasmassa,_1572a_8d839fd29d4124b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, _1573a_8d839fd18d9cc29_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, _1574a_8d839fd69997fcf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj, _1575a_8d839fda6337d12_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon, _1576a_8d83a01a2d38d68_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo, _1577a_8d83a01b10b556a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal, _1578a_8d83a01eceb1141_lg.jpeg
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Matskedar, 3 + 3 st, silver, Norge, empire, 1800-talets 1 hälft, _1579a_8d83ad0b2775c6a_lg.jpeg
Matskedar, 3 + 3 st, silver, Norge, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Matsked, silver, Norge, empire, _1580a_8d83ad0c0845c8c_lg.jpeg
Matsked, silver, Norge, empire,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matsked, silver, fiolmodell, gustaviansk tid, _1581a_8d83ad0d2e70e17_lg.jpeg
Matsked, silver, fiolmodell, gustaviansk tid,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matskedar, 1 par, silver, snäckmodell, Norge, empire, _1582a_8d83ad0dcd7a118_lg.jpeg
Matskedar, 1 par, silver, snäckmodell, Norge, empire,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matskedar, 3 st samt thesil, silver, 17-1800-tal respektive 1900-tal, _1583a_8d83ad0f725742f_lg.jpeg
Matskedar, 3 st samt thesil, silver, 17-1800-tal respektive 1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gate, Simon för Orrefors/Sandvik, karaff med propp, sodaglas, _1584a_8d83ad42ad2d04f_lg.jpeg
Gate, Simon för Orrefors/Sandvik, karaff med propp, sodaglas,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Förlossningsskål, koppar, 1700-tal, _1585a_8d83ad43d54494a_lg.jpeg
Förlossningsskål, koppar, 1700-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Ljusstake, tenn, antagligen Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, _1586a_8d83ad4482c8198_lg.jpeg
Ljusstake, tenn, antagligen Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Rivjärn, mässing, 1700-tal, _1587a_8d83ad41ee4fa58_lg.jpeg
Rivjärn, mässing, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Brevpress, brännförgylld brons och järn på röd marmorsockel, delvis 1800-tal, _1588a_8d83add391359b2_lg.jpeg
Brevpress, brännförgylld brons och järn på röd marmorsockel, delvis 1800-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 600 SEK
2 delar flintgods, England, 1800-tal, skål Wedgwood respektive fat Sewell, _1589a_8d83add45246602_lg.jpeg
2 delar flintgods, England, 1800-tal, skål Wedgwood respektive fat Sewell,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Parti, delvis äldre diverse; karaff med propp, modellbilar Tekno respektive Corgi, skulptur, gjutjärn, samt lockask, lackarbete, Japan_1590a_8d83add53e7c0c9_lg.jpeg
Parti, delvis äldre diverse; karaff med propp, modellbilar Tekno respektive Corgi, skulptur, gjutjärn, samt lockask, lackarbete, Japan
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, _1591a_8d83ae4847fc692_lg.jpeg
Slutpris10 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Hellas, _1592a_8d83ae48ef1b218_lg.jpeg
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Hellas,
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK