Budgivning online startar Aug 8, 2020 4:00 PM
Liveauktionen börjar: Aug 30, 2020 2:00 PM
Budgivning online slutar Aug 31, 2020 7:32 AM

Titel eller beskrivning
    Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis bemålat stengods, Pippi Långstrump, _1542a_8d839e62bb2cdfc_lg.jpeg

    #1 Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis bemålat stengods, Pippi Långstrump,

    Slutpris
    5 000 SEK
    Utropspris
    6 000  - 8 000 SEK
    Skulptur, patinerad brons med porslinsögon, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose, _1546a_8d83add6cc96a2b_lg.jpeg

    #2 Skulptur, patinerad brons med porslinsögon, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose,

    Utropspris
    20 000  - 25 000 SEK
    Billgren, Ola, fotogravyr och monotypi, Skymningslandskap med torn,_1547a_8d839e676fdb425_lg.jpeg

    #3 Billgren, Ola, fotogravyr och monotypi, Skymningslandskap med torn,

    Slutpris
    2 000 SEK
    Utropspris
    3 000  - 4 000 SEK
    Hansen, Aksel, byst, marmor, mansporträtt, _1548a_8d83add817bd1bb_lg.jpeg

    #4 Hansen, Aksel, byst, marmor, mansporträtt,

    Utropspris
    10 000  - 12 000 SEK
    Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis, _1549b_8d839e68952970d_lg.jpeg

    #5 Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis,

    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Rökelsekar, brons på träsockel,  sittande Fo-hund, _1550a_8d839e69f336fb8_lg.jpeg

    #6 Rökelsekar, brons på träsockel, sittande Fo-hund,

    Utropspris
    2 600  - 3 000 SEK
    Skulptur, skuret och bemålat trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft, _1551a_8d839e6b00d00be_lg.jpeg

    #7 Skulptur, skuret och bemålat trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft,

    Slutpris
    2 200 SEK
    Utropspris
    800  - 1 000 SEK
    Lalique, René, efter honom, skulptur, glas, Perdrix Debout, design cirka 1939 samt 2 nipperfat, Perdrix, _1552a_8d839e6c554e207_lg.jpeg

    #8 Lalique, René, efter honom, skulptur, glas, Perdrix Debout, design cirka 1939 samt 2 nipperfat, Perdrix,

    Utropspris
    2 000  - 3 000 SEK
    Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar, _1553a_8d839e6d4fc9403_lg.jpeg

    #9 Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar,

    Utropspris
    800  - 1 000 SEK
    Bägare, tenn, souvenir från Konstindustriutställningen i Stockholm 1930 (Funkisutställningen),_1554a_8d839edccfcaec5_lg.jpeg

    #10 Bägare, tenn, souvenir från Konstindustriutställningen i Stockholm 1930 (Funkisutställningen),

    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, 1 + 4 + 6 delar;  bricka, plast Teheran, dia 31 cm, _1555a_8d845e5c2e58de5_lg.jpeg

    #11 Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, 1 + 4 + 6 delar; bricka, plast Teheran, dia 31 cm,

    Utropspris
    1 000  - 1 500 SEK
    Cabelduc, Ursula, olja, Utan titel - sittande akt, _1556a_8d839edc3567277_lg.jpeg

    #12 Cabelduc, Ursula, olja, Utan titel - sittande akt,

    Slutpris
    300 SEK
    Utropspris
    400  - 600 SEK
    Strid, Hardy, akryl, Strategier, _1557a_8d839e738d3bc45_lg.jpeg

    #13 Strid, Hardy, akryl, Strategier,

    Slutpris
    700 SEK
    Utropspris
    400  - 600 SEK
    Strid, Hardy, akryl med assemblage, Winston Churchill, _1558a_8d839e744df2304_lg.jpeg

    #14 Strid, Hardy, akryl med assemblage, Winston Churchill,

    Slutpris
    900 SEK
    Utropspris
    400  - 600 SEK
    Strid, Hardy, akryl, Köp en - betala för två ?, _1559b_8d839e750b3ed80_lg.jpeg

    #15 Strid, Hardy, akryl, Köp en - betala för två ?,

    Slutpris
    300 SEK
    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Okänd dansk designer, 1950-tal, bordslampa, mässing och mahogny (?) med canvasskärm,_1560a_8d839edb972e273_lg.jpeg

    #16 Okänd dansk designer, 1950-tal, bordslampa, mässing och mahogny (?) med canvasskärm,

    Slutpris
    400 SEK
    Utropspris
    400  - 600 SEK
    Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods, _1561a_8d839e9950c775a_lg.jpeg

    #17 Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods,

    Slutpris
    3 200 SEK
    Utropspris
    4 000  - 6 000 SEK
    Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, taxvalp, _1562a_8d839e9d513ddeb_lg.jpeg

    #18 Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, taxvalp,

    Slutpris
    500 SEK
    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Lindberg, Stig för Gustavsberg/Luma, tallrikar, 6 st porslin,_1563a_8d839eda62689c8_lg.jpeg

    #19 Lindberg, Stig för Gustavsberg/Luma, tallrikar, 6 st porslin,

    Slutpris
    4 400 SEK
    Utropspris
    3 000  - 4 000 SEK
    Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing, _1564a_8d839ee9959f83f_lg.jpeg

    #20 Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing,

    Utropspris
    2 500  - 3 000 SEK
    Uppläggningssked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland, _1565b_8d839efd3ac3993_lg.jpeg

    #21 Uppläggningssked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland,

    Slutpris
    1 300 SEK
    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    Thesked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland, 1900-talets början, _1566a_8d839efc7dfb31c_lg.jpeg

    #22 Thesked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland, 1900-talets början,

    Slutpris
    400 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Miniatyrbyrå/smyckeskrin, bemålat trä och papier-maché, antagligen Frankrike, 1800-tal, _1567a_8d839f01dd0a8a6_lg.jpeg

    #23 Miniatyrbyrå/smyckeskrin, bemålat trä och papier-maché, antagligen Frankrike, 1800-tal,

    Slutpris
    900 SEK
    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    Okänd konstnär, 1700-talets 1 hälft eller mitt, olja, porträtt av flicka med blommor, _1568a_8d839f8296bfcdb_lg.jpeg

    #24 Okänd konstnär, 1700-talets 1 hälft eller mitt, olja, porträtt av flicka med blommor,

    Utropspris
    5 000  - 6 000 SEK
    Spegel, bemålat och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft, övre glas med bemålad dekor av kvinna i parklandskap, _1569a_8d839f8399ad05f_lg.jpeg

    #25 Spegel, bemålat och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft, övre glas med bemålad dekor av kvinna i parklandskap,

    Slutpris
    900 SEK
    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, skuren dekor i rött överfång,_1570a_8d839fa28d72ff4_lg.jpeg

    #26 Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, skuren dekor i rött överfång,

    Utropspris
    2 500  - 3 000 SEK
    Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, _1571a_8d839fa1ef52288_lg.jpeg

    #27 Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,

    Utropspris
    2 000  - 3 000 SEK
    Snusflaska, slipat så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, svagt gultonad glasmassa,_1572a_8d839fd29d4124b_lg.jpeg

    #28 Snusflaska, slipat så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, svagt gultonad glasmassa,

    Utropspris
    1 500  - 2 000 SEK
    Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, _1573a_8d839fd18d9cc29_lg.jpeg

    #29 Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,

    Utropspris
    1 200  - 1 500 SEK
    Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, _1574a_8d839fd69997fcf_lg.jpeg

    #30 Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,

    Utropspris
    1 000  - 1 500 SEK
    Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj, _1575a_8d839fda6337d12_lg.jpeg

    #31 Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj,

    Utropspris
    1 500  - 2 000 SEK
    Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon, _1576a_8d83a01a2d38d68_lg.jpeg

    #32 Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon,

    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo, _1577a_8d83a01b10b556a_lg.jpeg

    #33 Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,

    Utropspris
    1 000  - 1 500 SEK
    Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal, _1578a_8d83a01eceb1141_lg.jpeg

    #34 Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,

    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    Matskedar, 3 + 3 st, silver, Norge, empire, 1800-talets 1 hälft, _1579a_8d83ad0b2775c6a_lg.jpeg

    #35 Matskedar, 3 + 3 st, silver, Norge, empire, 1800-talets 1 hälft,

    Slutpris
    1 000 SEK
    Utropspris
    1 200  - 1 500 SEK
    Matsked, silver, Norge, empire, _1580a_8d83ad0c0845c8c_lg.jpeg

    #36 Matsked, silver, Norge, empire,

    Slutpris
    200 SEK
    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Matsked, silver, fiolmodell, gustaviansk tid, _1581a_8d83ad0d2e70e17_lg.jpeg

    #37 Matsked, silver, fiolmodell, gustaviansk tid,

    Slutpris
    300 SEK
    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Matskedar, 1 par, silver, snäckmodell, Norge, empire, _1582a_8d83ad0dcd7a118_lg.jpeg

    #38 Matskedar, 1 par, silver, snäckmodell, Norge, empire,

    Slutpris
    400 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Matskedar, 3 st samt thesil, silver, 17-1800-tal respektive 1900-tal, _1583a_8d83ad0f725742f_lg.jpeg

    #39 Matskedar, 3 st samt thesil, silver, 17-1800-tal respektive 1900-tal,

    Slutpris
    400 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Gate, Simon för Orrefors/Sandvik, karaff med propp, sodaglas, _1584a_8d83ad42ad2d04f_lg.jpeg

    #40 Gate, Simon för Orrefors/Sandvik, karaff med propp, sodaglas,

    Slutpris
    300 SEK
    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Förlossningsskål, koppar, 1700-tal, _1585a_8d83ad43d54494a_lg.jpeg

    #41 Förlossningsskål, koppar, 1700-tal,

    Slutpris
    600 SEK
    Utropspris
    400  - 600 SEK
    Ljusstake, tenn, antagligen Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, _1586a_8d83ad4482c8198_lg.jpeg

    #42 Ljusstake, tenn, antagligen Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,

    Slutpris
    200 SEK
    Utropspris
    200  - 300 SEK
    Rivjärn, mässing, 1700-tal, _1587a_8d83ad41ee4fa58_lg.jpeg

    #43 Rivjärn, mässing, 1700-tal,

    Utropspris
    400  - 600 SEK
    Brevpress, brännförgylld brons och järn på röd marmorsockel, delvis 1800-tal, _1588a_8d83add391359b2_lg.jpeg

    #44 Brevpress, brännförgylld brons och järn på röd marmorsockel, delvis 1800-tal,

    Slutpris
    450 SEK
    Utropspris
    400  - 600 SEK
    2 delar flintgods, England, 1800-tal, skål Wedgwood respektive fat Sewell, _1589a_8d83add45246602_lg.jpeg

    #45 2 delar flintgods, England, 1800-tal, skål Wedgwood respektive fat Sewell,

    Slutpris
    350 SEK
    Utropspris
    400  - 600 SEK
    Parti, delvis äldre diverse; karaff med propp, modellbilar Tekno respektive Corgi, skulptur, gjutjärn, samt lockask, lackarbete, Japan_1590a_8d83add53e7c0c9_lg.jpeg

    #46 Parti, delvis äldre diverse; karaff med propp, modellbilar Tekno respektive Corgi, skulptur, gjutjärn, samt lockask, lackarbete, Japan

    Slutpris
    450 SEK
    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, _1591a_8d83ae4847fc692_lg.jpeg

    #47 Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken,

    Slutpris
    10 000 SEK
    Utropspris
    12 000  - 15 000 SEK
    Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Hellas, _1592a_8d83ae48ef1b218_lg.jpeg

    #48 Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Hellas,

    Slutpris
    6 000 SEK
    Utropspris
    6 000  - 8 000 SEK
    48 antal per sida

    © Software Copyright 2021 Skeleton. All rights reserved.