Wegner, Hans J för CM Madsens Fabriker, Haarby, Danmark, stolar, 4 st, teak med svart läderklädsel, modell W2_1888a_8d848d60dc3504b_lg.jpeg
Wegner, Hans J för CM Madsens Fabriker, Haarby, Danmark, stolar, 4 st, teak med svart läderklädsel, modell W2
Slutpris15 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson Vetlanda, matbord, teak, runt med 2 fanerade iläggsskivor_1889a_8d848e06dbb8757_lg.jpeg
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson Vetlanda, matbord, teak, runt med 2 fanerade iläggsskivor
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Leksak, litograferad plåt, Technofix, 1940-50-tal, cyklande clown, _1890a_8d848d631717437_lg.jpeg
Leksak, litograferad plåt, Technofix, 1940-50-tal, cyklande clown,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Leksak, litograferad plåt, CKO Kellerman, 1940-50-tal, motorcykel, nummer 353,_1891a_8d848dca8e3c362_lg.jpeg
Leksak, litograferad plåt, CKO Kellerman, 1940-50-tal, motorcykel, nummer 353,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Hållare för lammkotletter, 6 st, silver och rostfritt stål, sk manche à gigot d'agneau, Frankrike, sekelskiftet 1900, _1892a_8d848dcbd0ef9e5_lg.jpeg
Hållare för lammkotletter, 6 st, silver och rostfritt stål, sk manche à gigot d'agneau, Frankrike, sekelskiftet 1900,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, så kallade teleskopstakar, Old Sheffield Plate, 1800-talets mitt, justerbar höjd 16 - 22 cm_1893a_8d848dcd3c7c1ca_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, så kallade teleskopstakar, Old Sheffield Plate, 1800-talets mitt, justerbar höjd 16 - 22 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, eklekticerande stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejontassar, festoner mm, _1894a_8d848dce69474ab_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, eklekticerande stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejontassar, festoner mm,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Skrin, förgyllt silver (?) och jade, Kina, Qing, 1800-tal, genombrutet lock med skuren dekor av hjort i landskap mm samt infattade plakett med Shou-tecken och invändig glasskiva, _1895a_8d848dd0e0139a1_lg.jpeg
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Okänd designer för C M Cohr, Fredericia och Köpenhamn, ljusstakar, 10 st, nysilver, 1950-tal, _1896a_8d848dd31213ea0_lg.jpeg
Okänd designer för C M Cohr, Fredericia och Köpenhamn, ljusstakar, 10 st, nysilver, 1950-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dummerjöns (Klods Hans), modellnummer 1070, _1897a_8d848e08f588cb7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Sitzendorfer Porzellanmanufaktur Wilhelm Liebmann, figuriner, 1 par, porslin, stående man och kvinna, _1898a_8d848e0a663a6f0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Seidelin, henning för Gense, matbesticksuppsättning, 51 delar, rostfritt stål, Pantry,_1899a_8d848e0c90064b1_lg.jpeg
Seidelin, henning för Gense, matbesticksuppsättning, 51 delar, rostfritt stål, Pantry,
Slutpris2 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Värmekarott med löstagbart lock, pläter, lös insats varunder plats för varmvatten,_1900a_8d848e0e22c646e_lg.jpeg
Värmekarott med löstagbart lock, pläter, lös insats varunder plats för varmvatten,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Spelkortspress, mässing, sekelskiftet 1900, _1901a_8d848e0f42d29e0_lg.jpeg
Spelkortspress, mässing, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st, _1902a_lg.jpeg
Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret trä, Kpelie, _1903a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Kpelie,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg, _1904a_lg.jpeg
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old Kirman (?) galleri, 295 x 105 cm, _1905a_lg.jpeg
Matta, old Kirman (?) galleri, 295 x 105 cm,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Matta, old Hamadan galleri, _1906a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan galleri,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Figuriner/bokstöd, ett par, glaserat flintgods, _1907a_lg.jpeg
Figuriner/bokstöd, ett par, glaserat flintgods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, Murano, skulptur, _1908a_lg.jpeg
Okänd designer, Murano, skulptur,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Backström, Monica för Boda, vas, _1909a_lg.jpeg
Backström, Monica för Boda, vas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Görg, Jürgen, färglito, _1910a_lg.jpeg
Görg, Jürgen, färglito,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Stubbe Teglbjerg, Carl Vilhelm, olja,_1911a_lg.jpeg
Stubbe Teglbjerg, Carl Vilhelm, olja,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Wahlberg, Bertil, olja, flickporträtt, _1912a_lg.jpeg
Wahlberg, Bertil, olja, flickporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Takkrona, förgylld brons med lövformade prismor och margueriter,_1913a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, lotusformad med heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj, oidentifierad signatur, _1914a_8d848f01b8b658a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900, _1915a_8d848f05822eed1_lg.jpeg
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd japansk konstnär, skulptur, brons, Meiji-Taishô, stående elefant,_1916a_8d848eff9095437_lg.jpeg
Okänd japansk konstnär, skulptur, brons, Meiji-Taishô, stående elefant,
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bojan med lock, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av påfåglar mm i famille-verte-färger, _1917a_8d84a846a43ef22_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Herrarmbandsur med länk, stål, Seiko Laurel/Safir, 1960-tal,_1918a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Kanna, tenn, slät, konisk med dekor av horisontella band, _1919a_lg.jpeg
Kanna, tenn, slät, konisk med dekor av horisontella band,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Assietter, 11 st samt skålar 1 par, bemålat glas, 1800-talets slut, _1920a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, svarta stolen_1921a_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, svarta stolen
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Nilsson, Nils-Erik, akvarell, kustmotiv, _1922a_lg.jpeg
Nilsson, Nils-Erik, akvarell, kustmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 500 SEK
Damarmbandsur, förgylld metall och stål med 2 facettslipade diamanter, Waltham, _1923a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Herrarmbandsur med länk, stål, Invicta, 1900-talets mitt, _1924a_lg.jpeg
Herrarmbandsur med länk, stål, Invicta, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landsväg, _1925a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landsväg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fickur, 5 st, silver, 1900-talets början,_1926a_8d848efe7535c1e_lg.jpeg
Fickur, 5 st, silver, 1900-talets början,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Collier, odlade pärlor, magnetlås i förgylld metall, _1927a_8d848f76741e47c_lg.jpeg
Collier, odlade pärlor, magnetlås i förgylld metall,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Collier, dubbelradig, odlade, doserande pärlor med silverlås, _1928a_8d848f77f4ff023_lg.jpeg
Collier, dubbelradig, odlade, doserande pärlor med silverlås,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Collierer, 5 st, odlade pärlor, delvis med silverlås,_1929a_8d848f67861e011_lg.jpeg
Collierer, 5 st, odlade pärlor, delvis med silverlås,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, fotografiram, tenn och mässing, design av zodiaken,_1930a_8d848f6eb17e5c1_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, fotografiram, tenn och mässing, design av zodiaken,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bojan, porslin, möjl Tongzhi (1861-75), dekor av palatsinteriör mm i famille-rose-färger,_1931a_8d848f69004656f_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Okänd designer, bordslampa, svart plast med vit, frostad glaskupa, _1932a_8d848f6c418b352_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, svart plast med vit, frostad glaskupa,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Glas, 10 st, 17-1800-tal, fot med inblåst väder,_1933a_8d848f6a8a4ab6d_lg.jpeg
Glas, 10 st, 17-1800-tal, fot med inblåst väder,
Slutpris2 400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Bordslampa/night-light, skuren alabaster, 1910-20-tal, i form av kvinna i klänning,_1934a_8d848f743e70dd1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Van Soest, Louis Willem, olja, holländskt kanalparti, _1935a_lg.jpeg
Van Soest, Louis Willem, olja, holländskt kanalparti,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK