Kaffekoppar med fat och assietter, 12 + 12 + 12 st samt skål, porslin, Royal Copenhagen, polykrom och förgylld dekor,_1984a_8d84914484a88c2_lg.jpeg
Kaffekoppar med fat och assietter, 12 + 12 + 12 st samt skål, porslin, Royal Copenhagen, polykrom och förgylld dekor,
Slutpris900 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, tillskriven, golvlampa, läderflätad stam på kopparfot, skärmfäste i mässing, _1985a_8d8491a10cc0720_lg.jpeg
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, tillskriven, golvlampa, läderflätad stam på kopparfot, skärmfäste i mässing,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Stridsyxa, bergart, lösfynd från Danmark, _1986a_8d8491a4250c540_lg.jpeg
Stridsyxa, bergart, lösfynd från Danmark,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Stenyxor, 3 st, flinta, lösfynd från Danmark, yngre stenålder, 2000- 4000 före Kristus, _1987a_8d8491a32b469e5_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Tosetto, Andrea för Studio Italia Design, taklampa, vitt glas och metall, modell Tris So2_1988a_8d8491a61af995c_lg.jpeg
Tosetto, Andrea för Studio Italia Design, taklampa, vitt glas och metall, modell Tris So2
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Karaff med propp, kristall med silvermontage, slipad dekor av vindruvor, montage med otydliga stämplar Köpenhamn 1919,_1989a_8d8491a76dc0026_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, skål. glas, delvis grön glasmassa, underfångsdekor av röda trådar,_1990a_8d8491ade027820_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Apotekskärl, 12 st, delvis emaljerat glas, 1900-talets 2 hälft, _1991a_8d8491ac4b33a0a_lg.jpeg
Apotekskärl, 12 st, delvis emaljerat glas, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, delvis turkosglaserat lergods, modellnr 301-36,_1992a_8d8491fab4f5d7f_lg.jpeg
Okänd designer för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, delvis turkosglaserat lergods, modellnr 301-36,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, vas, glaserat lergods i Herman A Kählers art, 1910-20-tal, _1993a_8d8491fbf920c93_lg.jpeg
Okänd dansk designer, vas, glaserat lergods i Herman A Kählers art, 1910-20-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, vas fajans, Karneval (1958-62), dekor av sjöjungfru mm,_1994a_8d8492009cd8b77_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Glasservis,  53 delar; 12 champagne, 9 rödvins-, 8 vitvins-, 6 öl-, och 8 selterglas, _1995a_8d8491f16a8db55_lg.jpeg
Glasservis, 53 delar; 12 champagne, 9 rödvins-, 8 vitvins-, 6 öl-, och 8 selterglas,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Krenchel, Herbert, skål svartlackerad metall med rödemaljerad insida, 'Krenit', design 1953, _1996a_8d849201ebd7c6d_lg.jpeg
Krenchel, Herbert, skål svartlackerad metall med rödemaljerad insida, 'Krenit', design 1953,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, design 1936, dekor i vitt underfång, signerad och numrerad,_1997a_8d8491f932dedbd_lg.jpeg
Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, design 1936, dekor i vitt underfång, signerad och numrerad,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Karaffer med propp, 2 st, samt vinglas, 12 st, glas, 18-1900-tal, slipad dekor av löv mm_1998a_8d849206bc4ba90_lg.jpeg
Karaffer med propp, 2 st, samt vinglas, 12 st, glas, 18-1900-tal, slipad dekor av löv mm
Slutpris1 600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas 7 + 2 samt assietter 10 st, gjutet glas, Mine, _1999a_8d8491f7da2a338_lg.jpeg
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas 7 + 2 samt assietter 10 st, gjutet glas, Mine,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kaminur, förgylld brons, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av vilande kvinna, urverk signerat Vincenti à Paris, _2000a_8d84920abe828a8_lg.jpeg
Kaminur, förgylld brons, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av vilande kvinna, urverk signerat Vincenti à Paris,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Hardaga, Tarik, olja med applikation, dekor av väckarur, signerad och a tergo daterad 03,_2001a_8d8491f4bccb7fb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Parti postfriska frimärken, enligt uppgift nominellt värde cirka 3000 kronor_2002a_8d8499cc0b82364_lg.jpeg
Parti postfriska frimärken, enligt uppgift nominellt värde cirka 3000 kronor
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Parti frimärken och frimärksklipp, hela världen_2003a_8d8499cf06b493b_lg.jpeg
Parti frimärken och frimärksklipp, hela världen
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Parti delvis äldre vykort, hela världen_2004a_8d849a8dbf36d61_lg.jpeg
Parti delvis äldre vykort, hela världen
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Vas samt fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, dekor i Imarifärger,_2005a_8d8499a9233d0d2_lg.jpeg
Vas samt fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, dekor i Imarifärger,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skålar, 2 st, porslin, så kallat äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av fjärilar, blommor, fåglar och drakar, oidentifierade signaturer,_2006a_8d8499a7b207033_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Lockask, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, genombrutet lock med dekor av drake och Shou-tecken, bottendel med löst lock, även detta med Shou-tecken, _2007a_8d8499a11a1b005_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Docka med porslinshuvud och textilkropp, 1800-talets 2 hälft, _2008a_8d84999a85e8853_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stangenberg, Knut (Stang), tusch, _2009a_lg.jpeg
Stangenberg, Knut (Stang), tusch,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, _2010a_lg.jpeg
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hansen, Roald, olja, _2011a_lg.jpeg
Hansen, Roald, olja,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, _2012a_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taklampa, mässing och glas med prismor_2013a_lg.jpeg
Taklampa, mässing och glas med prismor
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Okänd designer, taklampa, lackerad metall_2014a_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, lackerad metall
SlutprisInga bud
Värdering200 - 400 SEK
Okänd designer för Syco, sparbössa, glaserat lergods, höna_2015a_lg.jpeg
Okänd designer för Syco, sparbössa, glaserat lergods, höna
SlutprisInga bud
Värdering150 - 300 SEK
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, golvvas, Stripa_2016a_lg.jpeg
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, golvvas, Stripa
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Modellfartyg, 1900-talets mitt_2017a_lg.jpeg
Modellfartyg, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Manners, William, olja, engelsk landsväg, signerad och daterad 1905,_2018a_8d849a8ae7e5fd3_lg.jpeg
Manners, William, olja, engelsk landsväg, signerad och daterad 1905,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampetter 1 par, mässing och glas,  modellnummer 1201/111. _2019a_8d849a89a1114ef_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Parti silver; 5 dessertgafflar Danmark samt 4 punschmuggar GAB,_2020a_8d849a883b9c2d5_lg.jpeg
Parti silver; 5 dessertgafflar Danmark samt 4 punschmuggar GAB,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kräftgafflar 12 st samt hummergafflar 6 st, nysilver, kräftgafflarna stämplade Gense,_2021a_8d849a86b880fcf_lg.jpeg
Kräftgafflar 12 st samt hummergafflar 6 st, nysilver, kräftgafflarna stämplade Gense,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matbesticksuppsättning, 105 delar, nysilver, Drotten, stämplade Guldsmedsaktiebolaget, _2022a_8d849a8536a0908_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, 105 delar, nysilver, Drotten, stämplade Guldsmedsaktiebolaget,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Stenberg, Aina för Rörstrand, matservis, 20 delar, porslin, Tomtejul, _2023a_8d849a83b635b39_lg.jpeg
Stenberg, Aina för Rörstrand, matservis, 20 delar, porslin, Tomtejul,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Parti skedar, silver, delvis förgyllt sterlingsilver och emalj, _2024a_8d849a823eed8c2_lg.jpeg
Parti skedar, silver, delvis förgyllt sterlingsilver och emalj,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Hansen, Hans, egen verkstad, uppläggningssked, sterlingsilver, Suasanne, _2025a_8d849a813836a5e_lg.jpeg
Hansen, Hans, egen verkstad, uppläggningssked, sterlingsilver, Suasanne,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Matservis, 44 delar, flintgods, Petrus & Regout Maastricht, "Castillo", _2026a_8d849a7ff3b9ad0_lg.jpeg
Matservis, 44 delar, flintgods, Petrus & Regout Maastricht, "Castillo",
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Rosenthal, Philipp, mat- och kaffeservis, cirka 70 delar, porslin, Maria Björnbär, design 1916 , bl a 12 + 12 + 12 flata tallrikar, djupa- och assietter_2027a_8d849a7d8ea6b34_lg.jpeg
Rosenthal, Philipp, mat- och kaffeservis, cirka 70 delar, porslin, Maria Björnbär, design 1916 , bl a 12 + 12 + 12 flata tallrikar, djupa- och assietter
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Kolossalvas/golvurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar, personer mm i Kantonemalj, _2028a_8d849a7ba60d30f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Gehlin, Hugo, träsnitt, flicka med blomma, signerad Handsärtryck Nr 5 samt daterat 1920, _2029a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Svedbom, Ernst, egen verkstad Vetlanda,skrivbordsuppsättning, 4 delar, tenn, _2030a_lg.jpeg
Svedbom, Ernst, egen verkstad Vetlanda,skrivbordsuppsättning, 4 delar, tenn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka, _2031a_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK