Just Andersen, Ib, egen verkstad, theservis, 3 del, tenn, kannan med rottingklätt handtag, _2128a_8d849f3ae42fb4e_lg.jpeg
Just Andersen, Ib, egen verkstad, theservis, 3 del, tenn, kannan med rottingklätt handtag,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, porslin, Tistel, _2129a_8d849f4853abee8_lg.jpeg
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, porslin, Tistel,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kofoed-Sörensen, Inge Lise för Teneragruppen, Royal Copenhagen/Aluminia, ölsejdel, fajans, _2130a_8d849f3ca1f48c6_lg.jpeg
Kofoed-Sörensen, Inge Lise för Teneragruppen, Royal Copenhagen/Aluminia, ölsejdel, fajans,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Pallasch i balja, M/1893 för manskap vid kavalleriet, nummeridentisk, _2131a_8d849f8124d3240_lg.jpeg
Pallasch i balja, M/1893 för manskap vid kavalleriet, nummeridentisk,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Husarmössa M/1895, i kartong från Militär Ekiperings AB (MEA)_2132a_8d849f392cbcae4_lg.jpeg
Husarmössa M/1895, i kartong från Militär Ekiperings AB (MEA)
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Torso, signerad, _2133a_8d849f36e88f46f_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Torso, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Skål på fyra fötter, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur Dresden, 1900-talets 1 hälft, _2134a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rakskål, fajans, Spanien, 1900-talets mitt, _2135a_lg.jpeg
Rakskål, fajans, Spanien, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vas, porslin, Meissen, 1900-tal,_2136a_lg.jpeg
Vas, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai, _2137a_lg.jpeg
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant, _2138a_lg.jpeg
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kiaerschou, Christian Frederik, efter honom, litografi, handkolorerad, Norsk Prospect, _2139a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Schou, Karl, olja, bygata - motiv från Fanö,_2140a_lg.jpeg
Schou, Karl, olja, bygata - motiv från Fanö,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd holländsk konstnär, 18-1900-tal, olja, kanalparti i skymning, _2141a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old Zandjan, _2142a_lg.jpeg
Matta, old Zandjan,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek, _2143a_lg.jpeg
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, bordslampor, 2 st snarlika, blåglaserad terrakotta och teak,_2144a_8d849f469cd104e_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampor, 2 st snarlika, blåglaserad terrakotta och teak,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vägglampetter 1 par, mässing, 1900-talets 1 hälft,_2145a_8d849f8344d9aeb_lg.jpeg
Vägglampetter 1 par, mässing, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Uppsatsskålar, 2 st, silver (respektive nysilver?) och slipat glas, Danmark, 1800-tal,_2146a_8d849f7fe10a9c8_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK

_2147a_8d849f85a8c215d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Svipdag, Elin, olja, Tankar vid havet, signerad och daterad -70,_2148a_8d849f848a6e7f8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Wernheden, Stig, olja, komposition, signerad,_2149a_8d849f86d1769cf_lg.jpeg
Wernheden, Stig, olja, komposition, signerad,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Moti, Kaiko, färgetsning, kvinna och kobra, signerad, daterad .56 och numrerad 19/200,_2150a_8d849f8641c9d40_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Hansson, Anders, färgserigrafi, Albert Einstein, signerad och numrerad 95/99, _2151a_8d849f7ef58cb90_lg.jpeg
Hansson, Anders, färgserigrafi, Albert Einstein, signerad och numrerad 95/99,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M, _2152a_8d84a661f6b6529_lg.jpeg
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M, _2153a_8d84a66313a251a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Jakobson, Hans Agne, Markaryd, skärm till bordslampa, trä, metall och glas, _2154a_8d84a72de997822_lg.jpeg
Jakobson, Hans Agne, Markaryd, skärm till bordslampa, trä, metall och glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, trä med rosa textilskärm, modellnummer B45, _2155a_8d84a6649ecd2df_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, trä med rosa textilskärm, modellnummer B45,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa 'Sträng' delvis bemålat stengods, _2156a_8d84a72c4b11e36_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa 'Sträng' delvis bemålat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Morales Schildt för Kosta, vas, glas, graalteknik, _2157a_lg.jpeg
Morales Schildt för Kosta, vas, glas, graalteknik,
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag, _2158a_lg.jpeg
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti äldre smycken, bijouterier, armbandsur mm,_2159a_lg.jpeg
Parti äldre smycken, bijouterier, armbandsur mm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj, _2160a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Dräktvärja, smide med förgyllt bronsfäste, 1700-talets 2 hälft, _2161a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1960-tal, toilettebord med belysning, teak, _2162a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, toilettebord med belysning, teak,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampa, mässing med 3 glaskupor, _2163a_8d84a849aa9e24c_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampa, mässing med 3 glaskupor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för HMB möbler, Rörvik, sido/lampbord, 1 par, teak,  _2164a_8d84a8c88aadf53_lg.jpeg
Okänd designer för HMB möbler, Rörvik, sido/lampbord, 1 par, teak,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt, _1543a_8d84a666e59cc39_lg.jpeg
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Horn, Simon, egen verkstad, förvaringsmöbel, valnöt, uppfällbar topp varunder skötbord, _1544a_8d84a84d9a18cef_lg.jpeg
Horn, Simon, egen verkstad, förvaringsmöbel, valnöt, uppfällbar topp varunder skötbord,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat, chamotterat och delvis glaserat lergods, Spectra, _2165a_8d84a80a8bd67b2_lg.jpeg
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat, chamotterat och delvis glaserat lergods, Spectra,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _2166a_8d84a848506abe5_lg.jpeg
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Salongsbord, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälf,_2167a_8d84a7600a0d093_lg.jpeg
Salongsbord, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälf,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampor, 1 par, mässing mod 2 stålblå glaskupor,_2168a_8d84a81cf44d4ca_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampor, 1 par, mässing mod 2 stålblå glaskupor,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Fåtöljer, 1 par, bonad björk, 1920-30-tal, mönstrad plyschklädsel med mässingsstift,_2169a_8d84a75be4add24_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, bonad björk, 1920-30-tal, mönstrad plyschklädsel med mässingsstift,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Soffgrupp, 4 delar, bonad björk, 1920-30-tal, mönstrad plyschklädsel med mässingsstift,_2170a_8d84a75ddc12fc2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Cane, Louis, olja, figurkomposition, signerad, _2171a_8d84a73937e70d1_lg.jpeg
Cane, Louis, olja, figurkomposition, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Gibson, helena, skål, gultonad glasmassa med violett mynningsbård, signerad,_2172a_8d84a80c916f022_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Ravnvig, Paul, olja, stilleben med vindruvor, signerad,_2173a_8d84a79ec1b048b_lg.jpeg
Ravnvig, Paul, olja, stilleben med vindruvor, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK