Chritz, Christian, olja, vinterlandskap i skymning, _1936a_lg.jpeg
Chritz, Christian, olja, vinterlandskap i skymning,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Tamburmajorstav, svärtat trä, tenn och brons, _1937a_lg.jpeg
Tamburmajorstav, svärtat trä, tenn och brons,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods, _1938a_lg.jpeg
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, leksaksget, _1939a_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, leksaksget,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger, _1940a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Väggspegel, 900/1000 silver, Orhan Kenan, Turkiet, 1900-talets 2 hälft, _1941a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, barn på vattenbuffel, _1942a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal, _1943a_lg.jpeg
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger, _1944a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Fiskbestick, 36 delar, nysilver, svensk spetsig modell, 16 gafflar och 19 knivar, _1945a_8d84902dce3b061_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Salomonsen, Axel, tändsticksasksfodral, teak med intarsiadekor av segelbåt i sterlingsilver, stämpelsignerad,_1946a_8d84902f366e88a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Remmare, 11 st, glas, olikfärgade cuppor på fot i klarglas,_1947a_8d849030b967433_lg.jpeg
Remmare, 11 st, glas, olikfärgade cuppor på fot i klarglas,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Koppel, Henning för Louis Poulsen, bordsfotogenlampa, mässing med vitopak glasskärm, 'Petronella'_1948a_8d84903221dd153_lg.jpeg
Koppel, Henning för Louis Poulsen, bordsfotogenlampa, mässing med vitopak glasskärm, 'Petronella'
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Gianni, Maria, gouache, utsikt från Baia över Neapel med Vesuvius i fonden, signerad,_1949a_8d84903b43b8695_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Gianni, Maria, gouache, utsikt från Procisa över Neapel med Vesuvius i fonden, signerad,_1950a_8d84903c1888d68_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Gianni, Maria, gouache, utsikt från Quartieri Spagnoli över Neapel med Vesuvius i fonden, signerad,_1951a_8d8490390ee671a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Aguila y Acosta, Adolfo, olja, en spansk skönhet, signerad Cadiz och daterad 1909,_1952a_8d84906720a4e02_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Aguila y Acosta, Adolfo, olja, en spansk skönhet, signerad Cadiz och daterad 1909,_1953a_8d84906eaca4865_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Howitt, Samuel William, etsningar, 6 st, handkolorerade, Fox Hunting, publicerade 1798-99,_1954a_8d849053d71d9de_lg.jpeg
Howitt, Samuel William, etsningar, 6 st, handkolorerade, Fox Hunting, publicerade 1798-99,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Eriksson, Bo, olja, Vår, signerad,_1955a_8d84904a399d941_lg.jpeg
Eriksson, Bo, olja, Vår, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stenyxa, flinta, lösfynd från neolitikum, 2-4.000 för Kristus, _1956a_8d849045b7756fe_lg.jpeg
Stenyxa, flinta, lösfynd från neolitikum, 2-4.000 för Kristus,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Engström, Rolf för Fabriksaktiebolaget Kronsilver, vas med hänklar, tenn, funkis, slät modell, stämplad Stockholm 1936,_1957a_8d84906593b72df_lg.jpeg
Engström, Rolf för Fabriksaktiebolaget Kronsilver, vas med hänklar, tenn, funkis, slät modell, stämplad Stockholm 1936,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för GAB, lockask, tenn och svart bakelit, funkis, 1930-tal, kvadratiskt, nedåt avsmalnande med uppfällbart lock, _1958a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Snedklaffsekretär, ek med bronsbeslag, 1800-tal, _1959a_lg.jpeg
Snedklaffsekretär, ek med bronsbeslag, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, spotlights/vägglampor, 3 st, _1960a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Winblad-Hjelmqvist, Ulla för Alingsås Keramik, miniatyrvas, _1961a_lg.jpeg
Winblad-Hjelmqvist, Ulla för Alingsås Keramik, miniatyrvas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Vincent Sheppard, stolar 6 st, _1962a_lg.jpeg
Okänd designer för Vincent Sheppard, stolar 6 st,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vaser för tulpanlökar, 5 + 4 + 3 st, olikfärgad glasmassa, antagligen Holmegaard, 1900-tal,_1963a_8d8490c9c2ef80c_lg.jpeg
Vaser för tulpanlökar, 5 + 4 + 3 st, olikfärgad glasmassa, antagligen Holmegaard, 1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Stort parti modern design; Georg Jensen, Just Andersen, Aluminia mm,_1964a_8d8490cb4ec25aa_lg.jpeg
Stort parti modern design; Georg Jensen, Just Andersen, Aluminia mm,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Stort parti smycken, bijouterier, klockor mm, delvis silver_1965a_8d8490ccf7b0347_lg.jpeg
Stort parti smycken, bijouterier, klockor mm, delvis silver
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Fiskbestick, 9 + 9 st, nysilverblad med ivorine-skaft, fästen och avslutningar i sterlingsilver, dessa stämplade J Rogers Sheffield 1923,_1966a_8d8490cf45e0619_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Fiskbestick, 6 + 6 st samt uppläggningsbestick, 1 par, nysilverblad med ivorine-skaft och fästen i sterlingsilver, stämplade J Rogers Sheffield mm,_1967a_8d8490d1668f878_lg.jpeg
Fiskbestick, 6 + 6 st samt uppläggningsbestick, 1 par, nysilverblad med ivorine-skaft och fästen i sterlingsilver, stämplade J Rogers Sheffield mm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Efterrättsglas, 8 st, sekelskiftet 1900, facetterad dekor,_1968a_8d8490d2f61fc69_lg.jpeg
Efterrättsglas, 8 st, sekelskiftet 1900, facetterad dekor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst, _1969a_lg.jpeg
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skrivpulpet, valnöt med grön läderklädd skiva, _1970a_lg.jpeg
Skrivpulpet, valnöt med grön läderklädd skiva,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stol, ek med läderklädsel, _1971a_lg.jpeg
Stol, ek med läderklädsel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golvur, ek, _1972a_lg.jpeg
Golvur, ek,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, 1800-talets början, kannelerad dekor,_1973a_8d84913bb08d6a5_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, 1800-talets början, kannelerad dekor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pojke med lamm, modellnr 627, _1974a_8d84913dc6eff50_lg.jpeg
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pojke med lamm, modellnr 627,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skulpturer, 2 st, porslin, Japan Taishô (?), katter, polykrom dekor i Imari-färger, oidentifierade signaturer, _1975a_8d84913fa7e46f6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Parti mynt, spelmarker mm, _1976a_8d8491428171912_lg.jpeg
Parti mynt, spelmarker mm,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,_1977a_lg.jpeg
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hansen, Severin för Haslev, sido/lampbord, 1 par, mahogny med mässingsskodda ben, _1978a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Max Roesler, Rodach, ljusstakar, 4 st, _1979a_lg.jpeg
Okänd designer för Max Roesler, Rodach, ljusstakar, 4 st,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, _1980a_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bordsur, mahogny med svärtade kolonetter, _1981a_lg.jpeg
Bordsur, mahogny med svärtade kolonetter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Talpo, Kauko (Ensio Gutzén), olja, finländskt skärgårdslandskap med hus, _1982a_lg.jpeg
Talpo, Kauko (Ensio Gutzén), olja, finländskt skärgårdslandskap med hus,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Heickel, Arthur, olja, finskt sommarlandskap, _1983a_lg.jpeg
Heickel, Arthur, olja, finskt sommarlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK