Okänd designer, jugend, 1900-talets början, hänkelvas, _1835a_lg.jpeg
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, hänkelvas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, skål, patinerad brons, art-déco, 1920-tal, _1836a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Skål,  fajans, Émaux de Longwy 1900-talets 1 hälft, _1837a_lg.jpeg
Skål, fajans, Émaux de Longwy 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Erker, Arne för Kockums, skålar, 6 st, emaljerad metall,_1838a_8d845e595b306cb_lg.jpeg
Erker, Arne för Kockums, skålar, 6 st, emaljerad metall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Mugg, emaljerad plåt, Kockums, utförd till Oskar II och drottning Sofias silverbröllop 1897, _1839a_8d845e853c927db_lg.jpeg
Mugg, emaljerad plåt, Kockums, utförd till Oskar II och drottning Sofias silverbröllop 1897,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Larson, Gunnar för Gustavsberg, askkopp, orange melamin, Kulan, design 1969, medföljer skål, Bangkokteak, _1840a_8d845eb9fd660fd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti kungliga medaljer, silver och förgyllt silver, bl a Hans Majestät Konungens Medalj av VIII:e storleken (Hovmedaljen), Gustav V_1841a_8d845ec1cd1ca87_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti medaljer, nålar och pins, Sverige och Danmark, _1842a_8d845ec4d57d409_lg.jpeg
Parti medaljer, nålar och pins, Sverige och Danmark,
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti medaljer, Sverige och utland, delvis silver,_1843a_8d845ec0bbbdfc0_lg.jpeg
Parti medaljer, Sverige och utland, delvis silver,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för David Andersen, Kristiania (Oslo), dräktsmycke, så kallad bunadsbroche, silver,  1900-talets början, _1844a_8d845ebf5c24deb_lg.jpeg
Okänd designer för David Andersen, Kristiania (Oslo), dräktsmycke, så kallad bunadsbroche, silver, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hårdner, Ulf, olja, skuta vid Hven, _1845a_8d845ebe0242599_lg.jpeg
Hårdner, Ulf, olja, skuta vid Hven,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Nordencreutz, Brita, olja, blomsterstilleben, signerad och daterad 1949, _1846a_8d845ebc7ec7eb4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
H Engholm & Svend Åge Willumsen för Fritz Hansen, brickbord, teak och svartlackerad bok, design 1958, detta exemplar antagligen från 1960-tal,_1847a_8d8484c524cdbfd_lg.jpeg
H Engholm & Svend Åge Willumsen för Fritz Hansen, brickbord, teak och svartlackerad bok, design 1958, detta exemplar antagligen från 1960-tal,
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Volther, Poul M för FDB, dagbädd, ek, modell H9, design 1958, löstagbara ben, _1848a_8d8484c74382002_lg.jpeg
Volther, Poul M för FDB, dagbädd, ek, modell H9, design 1958, löstagbara ben,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Jansson, Tove, efter henne, figurin, läder och plysch, Muminpappa,_1849a_8d8484c8beb1385_lg.jpeg
Jansson, Tove, efter henne, figurin, läder och plysch, Muminpappa,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Kärl med lock och invändig skål, , porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908)_1850a_8d8484ca0c4ccad_lg.jpeg
Kärl med lock och invändig skål, , porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908)
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Matta, semiantik Turkmen (?),_1851a_8d8484d081a1f7a_lg.jpeg
Matta, semiantik Turkmen (?),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Tea-caddy, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, dekor av mytologiska personer i famille-rose-färger mot heltäckande reliefdekor av moln, _1852a_8d8484d1c2c2ea1_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Värja (för ämbetsman?), smide, fäste i förgylld brons, 18-1900-tal,_1853a_8d848592ec22119_lg.jpeg
Värja (för ämbetsman?), smide, fäste i förgylld brons, 18-1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, antagligen för Orrefors, skål, tjockväggig graal, dekor av kvinna i blått underfång, _1854a_8d8485a8f07e769_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, karott, porslin, Picknick, design 1956, _1855a_8d84857fc329ce7_lg.jpeg
Westman, Marianne för Rörstrand, karott, porslin, Picknick, design 1956,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bonderup, Claus & Thorup, Torsten för Fog og Mørup, taklampor, 3 st, lackerad metall, Semi, design 1968_1856a_8d848585b2de5a0_lg.jpeg
Bonderup, Claus & Thorup, Torsten för Fog og Mørup, taklampor, 3 st, lackerad metall, Semi, design 1968
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Pallme, König & Habel, Steinschönau, vas, glas, jugend, sekelskiftett 1900, _1857a_8d8485818ce46ea_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900, _1858a_8d848583d74f66e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Albarello, fajans, antagligen Italien, 1700-tal, _1859a_8d84856b0b366df_lg.jpeg
Albarello, fajans, antagligen Italien, 1700-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Gardinomtag (?), 1 par, silver, 1800-tal, dekor av blomma mm_1860a_8d84856d0dcd638_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Karaff med propp, slipat glas, 1700-tal, förgylld dekor av rocailler, man med hund mm,_1861a_8d8485662020c85_lg.jpeg
Karaff med propp, slipat glas, 1700-tal, förgylld dekor av rocailler, man med hund mm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Tantalus, ek med mässingsbeslag, England, 1900-talets 1 hälft, innehåller 3 karaffer med propp i slipad kristall, medföljer 3 skyltar i sterlingsilver graverade "Whisky", "Brandy" respektive "Sherry"_1867a_8d84856f1ef75a5_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett, _1868a_8d848560895d12d_lg.jpeg
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa_1869a_8d84855e015b161_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Sigillstamp, nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund,_1870a_8d84855a47db769_lg.jpeg
Sigillstamp, nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fickur med slag, silver, antagligen Schweiz, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _1871a_8d84855c151179f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Sybord, mahogny och körsbär (?), 1800-talets 2 hälft, uppfällbart lock med intarsiadekor av musikaliska attribut varunder inredning med spegel och små fack,_1872a_8d848591757307d_lg.jpeg
Sybord, mahogny och körsbär (?), 1800-talets 2 hälft, uppfällbart lock med intarsiadekor av musikaliska attribut varunder inredning med spegel och små fack,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick, Pantheon "Veduta del Pantheon d'Agrippa oggi Chiesa di S Maria ad Martyres", ur Vedute di Roma 1761_1873a_8d8485a75968125_lg.jpeg
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick, Pantheon "Veduta del Pantheon d'Agrippa oggi Chiesa di S Maria ad Martyres", ur Vedute di Roma 1761
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Bägare på tre kulfötter, silver, barock, 16-1700-tal, graverad dekor av tulpan mm_1874a_8d8485a599e7a76_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Väggspegel, delvis blått glas med bronsmontage, senemoire, 1800-talets mitt, 4 ljushållare, dekor av blommor mm,_1875a_8d8485a46f81aaf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal, _1876a_8d8485a2a788d89_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420, _1877a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Wirkkala, Tapio för iittala, ljusstake, gjutet glas, _1878a_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för iittala, ljusstake, gjutet glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, möjligen för Sandvik, skål, sodaglas, _1879a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen för Sandvik, skål, sodaglas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, bordslampa, koppar med infattade glasbitar, _1880a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Arbets/köksbord, teak på svarlackerat underrede, _1881a_lg.jpeg
Arbets/köksbord, teak på svarlackerat underrede,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Armstolar, 1 par, bonad alm, _1882a_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, bonad alm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), skrin, nysilver och fruktträ, jugend, sekelskiftet 1900, _1883a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Knivar, 12 st, silverskaft, blad i stål, så kallade skurblad, stämplade Gustaf Möllenborg Stockholm 1844, total längd 24 cm_1884a_8d848d4ead7350e_lg.jpeg
Knivar, 12 st, silverskaft, blad i stål, så kallade skurblad, stämplade Gustaf Möllenborg Stockholm 1844, total längd 24 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
kaminur, förgylld metall och onyx, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av herdinna, möjligen Rödluvan,_1885a_8d848d5c6eefc76_lg.jpeg
kaminur, förgylld metall och onyx, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av herdinna, möjligen Rödluvan,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, bordslampa, delvis patinerad brons, art-déco, 1920-tal,_1886a_8d848d5def74cbb_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, delvis patinerad brons, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Hull, Jacob för Buch & Deichmann, halssmycke, nysilver med akryl(?), dia 14 cm_1887a_8d848d5f7164fa9_lg.jpeg
Hull, Jacob för Buch & Deichmann, halssmycke, nysilver med akryl(?), dia 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK