26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

28/4 kl 16

Schouboe, Pablo, olja, "Et snaevert Pas" - motiv från Sydamerika, signerad, a tergo etikett från Kunsthallen, 25 x 30 cm_38203a_8dc5e1fc64429d5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och marmorskiva, så kallad Hauptkopia, 1900-talets mitt, b 89 cm_38362a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm_38363a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik_38364a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Böcker: Lagerberg, Torsten, red, Vilda Växter i Norden tom I-III, Natur och Kultur 1937-39_38365a_lg.jpeg
Böcker: Lagerberg, Torsten, red, Vilda Växter i Norden tom I-III, Natur och Kultur 1937-39
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram_38366a_lg.jpeg
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Luplau, Marie, olja, trädgård, signerad Kiöbenhavn och daterad 1911, 25 x 19 cm_38202a_8dc5e1fb01b1204_lg.jpeg
Luplau, Marie, olja, trädgård, signerad Kiöbenhavn och daterad 1911, 25 x 19 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, olja, Sankt Nicolai Kirke i Köge, 31 x 19 cm_38204a_8dc5e1f8b37596a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, Sankt Nicolai Kirke i Köge, 31 x 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, bordslampa, svartlackerad metall med violett glas, "Berenice", design 1985, justerbar_38225a_8dc5ecdae9e1e76_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hansen, Sigvard, olja, vinterlandskap med å, daterad 1913, 52 x 72 cm_38233a_8dc5ece82d5ef36_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Erik, olja, "Söndrums kyrka" a tergo signerad och daterad 1917-18, 23 x 24 cm_38196a_8dc5e160b602b52_lg.jpeg
Olson, Erik, olja, "Söndrums kyrka" a tergo signerad och daterad 1917-18, 23 x 24 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Axel, olja, Grötviks hamn, signerad, 19 x 27 cm_38197a_8dc6456b34862ed_lg.jpeg
Olson, Axel, olja, Grötviks hamn, signerad, 19 x 27 cm
Slutpris10 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Parti LP-skivor, ca 40 st, bl.a. Sham 69, Jethro Tull, Zappa, Ferry mm_38062a_8dc589441cee3be_lg.jpeg
Parti LP-skivor, ca 40 st, bl.a. Sham 69, Jethro Tull, Zappa, Ferry mm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, ca 40 st, bl.a. Cash, Joplin, Dire Straits, Stewart mm_38063a_8dc5893ab5f2171_lg.jpeg
Parti LP-skivor, ca 40 st, bl.a. Cash, Joplin, Dire Straits, Stewart mm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Qvistorff, Victor, olja, "Hollandsk kut iLÖresund", signerad och daterad 1952, 17 x 22 cm_38205a_8dc5e1fde25358e_lg.jpeg
Qvistorff, Victor, olja, "Hollandsk kut iLÖresund", signerad och daterad 1952, 17 x 22 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, undre tidningshylla, längd 130 cm, slitage_38292a_8dc5f97715950ab_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, undre tidningshylla, längd 130 cm, slitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, satsbord, 2 st, ek, bredd 60 resp 52 cm_38296a_8dc5f973008a03a_lg.jpeg
Okänd designer, satsbord, 2 st, ek, bredd 60 resp 52 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti äldre tändsticksaskar_38385a_lg.jpeg
Parti äldre tändsticksaskar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Aspelin, Arne, olja, "Grissleholm", signerad, 50 x 61 cm_38384a_lg.jpeg
Aspelin, Arne, olja, "Grissleholm", signerad, 50 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter_38388a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm_38386a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka_38387a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Zillen, Johannes Wilhelm, akvarell, motiv med kor, signerad och daterad 1867, 16 x 24 cm_38206a_8dc5e200548dbe4_lg.jpeg
Zillen, Johannes Wilhelm, akvarell, motiv med kor, signerad och daterad 1867, 16 x 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fristrup, Nilaus, olja, landskap, signerad och daterad 1882, 38 x 61 cm_38207a_8dc5e2016f485e1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Christensen, Niels, olja, motiv med kor, signerad, 33 x 48 cm_38208a_8dc5e20248da54c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wang, Aage (pseudonym för Mark Osman Curtis), olja, "Fisketorvet" (Gammelstrand), signerad, 34 x 48 cm_38209a_8dc5e2033a228ca_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kruuse, Hans, olja, motiv från Dyrehaven, signerad, 43 x 55 cm_38210a_8dc5e206b577cdc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, trumma (?), skuret och bemålat trä, 1900-tal, höjd 68 cm_38389a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101_38390a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Andersson, Rutger för Tenzo, byrå, svartlackerad MDF med metallbeslag, "Malibu", design 1988, bredd 86 cm_38391a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, fotbollsmatch, såld till förmån för Falkenbergs Fotbolls Förening, signerad och numrerad 13/290, 38 x 48 cm,_38392a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, sterlingsilver med infattad onyx, turkos samt strasstenar, h 8 cm_38393a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med infattade pärlor och ametister (?), signerat och daterat 2006, h 18 cm_37867a_8dc4f4037105bdf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med infattade stenar, signerat, h 6 cm_37868a_8dc4f404bafc4b9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Scheinfuss, Johann Abraham, akvarell, motiv med sjö, signerad samt stämplad med kvarlåtenskapsstämpel, synlig pappersstorlek 28 x 46 cm_38211a_8dc5e205f5a8856_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vägglampetter, 1 par, skuret trä, höjd 28 cm_38213a_8dc5ec7fd2a1373_lg.jpeg
Vägglampetter, 1 par, skuret trä, höjd 28 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Preben Fabricius & Jörgen Kastholm för Nordisk Solar, taklampa, vitlackerad metall, modell P376, diameter 55 cm_38214a_8dc5ec8127bf14e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, semiantik/antik Isphahan, 210 x 135 cm_38394a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Isphahan, 210 x 135 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar_38395a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm_38397a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg_38398a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900_38396a_lg.jpeg
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Spelbord, valnöt, Queen Anne-stil, 1800-tal, vikbar skiva, diameter 62 cm, fanérskador_38215a_8dc5ec82ac29ca8_lg.jpeg
Spelbord, valnöt, Queen Anne-stil, 1800-tal, vikbar skiva, diameter 62 cm, fanérskador
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Karaffer med propp, 1 par, glas, möjligen Baccarat, dekor i slipat grönt överfång, höjd 42 cm_38218a_8dc5ec868ac732c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bortone, Antonio, byst, gips, kvinna med sjal, höjd 36 cm, smärre skador_38228a_8dc5ed207ce77a6_lg.jpeg
Bortone, Antonio, byst, gips, kvinna med sjal, höjd 36 cm, smärre skador
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Böckman, Edgar för Höganäs, skål, lysterglaserat flintgods, diameter 28 cm_38229a_8dc5ecdc943e428_lg.jpeg
Böckman, Edgar för Höganäs, skål, lysterglaserat flintgods, diameter 28 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Trygg,  Carl Johan, träfigur, monterad på platta, stående gubbe, signerad och daterad 1926, h 22 cm _38231a_8dc5ece513510a1_lg.jpeg
Trygg, Carl Johan, träfigur, monterad på platta, stående gubbe, signerad och daterad 1926, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm_38399a_lg.jpeg
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK