26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

28/4 kl 16

Utställningsaffisch, Wilhelm Freddie, litograferad, signerad och daterad -79, synlig pappersstorlek 78 x 55 cm_38238a_8dc5ed1e95bbb4b_lg.jpeg
Utställningsaffisch, Wilhelm Freddie, litograferad, signerad och daterad -79, synlig pappersstorlek 78 x 55 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Egnel, Joy, olja, "Sfärisk rymd", a tergo daterad 1986-87 samt signerad, 100 x 80 cm_38185a_8dc5dfd58a8b05c_lg.jpeg
Egnel, Joy, olja, "Sfärisk rymd", a tergo daterad 1986-87 samt signerad, 100 x 80 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
 Space Copenhagen för Mater, pall, svartbetsad bok med svart lädersits, "High Stool H69", höjd 70 cm_38227a_8dc5ed1f5cdb7cb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm_38067a_8dc57d709c8c94c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bur för syrsor, porslin, Kina, Qing, blå underglasyrdekor av personer mm, längd 13 cm_38219a_8dc5ec87ddb04db_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm_38240a_8dc5eea59cd5465_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Skogh, Svante för Säffle, stolar, "Cortina", 4 st, palisander_38244a_8dc5ee48f31358c_lg.jpeg
Skogh, Svante för Säffle, stolar, "Cortina", 4 st, palisander
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skogh, Svante för Säffle, matbord, "Cortina", palisander,2 iläggsskivor, tot längd 198 cm_38243a_8dc5ee4612fe822_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren soapstone, 1900-tal, man på klippformation, höjd 30 cm_38066a_8dc57d6f40c57ea_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Visitkortsskål, glas och förgylld mässing, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, diameter 28 cm_38068a_8dc57d741e478c2_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm_38069a_8dc57d76176bf96_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Axel, färgetsning, "Sjömannen och sirenen", signerad och numrerad 7/150, synlig pappersstorlek 61 x 99 cm, verket är Axel Olsons överlägset största grafiska blad, lös under passepartout_38302a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm_38303a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm_38304a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm_38305a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hatz, Felix, olja, 'Dynamitkuren' - Söndrumsmotiv, signerad och daterad 46, 60 x 72 cm, proveniens: Egon Östlund, a tergo utställningsetiketter Riksförbundet för Bildande Konst_38306a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Okänd designer, Murano (?), skål, glas, veckad kant, polykrom dekor, längd 23 cm_38070a_8dc57d77f4358fe_lg.jpeg
Okänd designer, Murano (?), skål, glas, veckad kant, polykrom dekor, längd 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti piphuvud till långpipor, 12 st, porslin, 18-1900-tal_38071a_8dc5879a62198d0_lg.jpeg
Parti piphuvud till långpipor, 12 st, porslin, 18-1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrivställ, delvis svart pressglas, art-déco, 1920-tal, längd 19 cm_38072a_8dc5879b823e522_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, hänkelvas, nysilver, jugend, 1900-talets 1 hälft, dekor av stiliserade blommor, höjd 21 cm, någon buckla_38073a_8dc5879df2083da_lg.jpeg
Okänd designer, hänkelvas, nysilver, jugend, 1900-talets 1 hälft, dekor av stiliserade blommor, höjd 21 cm, någon buckla
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ytterfoder med hänklar, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur, Dresden, dekor av sachsisk blomst, höjd 13 cm_38074a_8dc587a2bcc8dfc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, Tyskland/Tjeckoslovakien, 1920-tal, vas, porslin, dekor av Köpenhamns Porslins Måleri, höjd 20 cm_38075a_8dc587a40ea3af9_lg.jpeg
Okänd designer, Tyskland/Tjeckoslovakien, 1920-tal, vas, porslin, dekor av Köpenhamns Porslins Måleri, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, skål, blått porslin på mässingsfot, diameter 26 cm_38076a_8dc58786201da58_lg.jpeg
Okänd designer, skål, blått porslin på mässingsfot, diameter 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tobaksburk med lock, svarvat och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900, höjd 22 cm_38077a_8dc58784d819b01_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, väggrelief, delvis bemåålat bisquitporslin, dekor av par i gunga, höjd 30 cm_38078a_8dc5878d7c392f4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm_38309a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), omkring 1920, vas, nysilver med glasinsats, h 41 cm, ägargravyr_38307a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm_38310a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kanna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, h 42 cm_38308a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm_38311a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer, vas, delvis patinerad mässing, dekor av Koi-karpar, diameter 20 cm_38080a_8dc5878c59bd476_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lampbord, mahogny med mässingslist, empirestil, 1900-tal, diameter 43 cm_38081a_8dc588689c48454_lg.jpeg
Lampbord, mahogny med mässingslist, empirestil, 1900-tal, diameter 43 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordsfotogenlampa, delvis bemålad metall och majolika, sekelskiftet 1900,, dekor av blommor, bär och blad, höjd 64 cm_38084a_8dc58865f695fe5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hallampa, glas och prismor, 1900-talets 1 hälft, höjd 30 cm_38087a_8dc58861a722499_lg.jpeg
Hallampa, glas och prismor, 1900-talets 1 hälft, höjd 30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stol, rikt skuren mahogny, 1800-tal, randig klädsel, bredd 66 cm_38088a_8dc58860c70a104_lg.jpeg
Stol, rikt skuren mahogny, 1800-tal, randig klädsel, bredd 66 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, karaff samt 6 likör/shotglas, karaffen med nysilvermontage, höjd 5 respektive 22 cm_38313a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nilssen, Finn, olja, "Från gamla Hellesund", signerad och daterad -47, 46 x 55 cm_38314a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Svensson, Roland, färglitografi, "Kallt", signerad och numrerad 261/350, synlig pappersstorlek 33 x 44 cm_38317a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Carstens Tönnieshof, vas, glaserad keramik, "Lava", 1960-tal, numrerad, h 26 cm_38315a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Rossander, Armand, olja, sittande man, signerad, 76 x 60 cm_38316a_lg.jpeg
Rossander, Armand, olja, sittande man, signerad, 76 x 60 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm_38323a_lg.jpeg
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 500 SEK
Fritzdorf, Hans, olja, marockansk by, signerad, 25 x 40 cm_38325a_lg.jpeg
Fritzdorf, Hans, olja, marockansk by, signerad, 25 x 40 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vas, turkos glasmassa, h 24 cm_38324a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vas, turkos glasmassa, h 24 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Konsolskåp/nattygsbord, laserat hardwood, Kina, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 55 cm_38326a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm_38327a_lg.jpeg
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h xx cm_38089a_8dc594cd33a4df0_lg.jpeg
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h xx cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Kinnarps, jalusiskåp, höjd 146 cm, etikettmärkt, nyckel saknas_38090a_8dc594cea101cfd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, satsbord, 2 st, skivor med mosaikplattor, längd 58 cm_38091a_8dc594d0712fdb6_lg.jpeg
Okänd designer, satsbord, 2 st, skivor med mosaikplattor, längd 58 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK