26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

28/4 kl 16

Okänd designer för Silkeborg, fåtölj, bok, vinröd dyna, etikettmärkt_38092a_8dc594d17d101d6_lg.jpeg
Okänd designer för Silkeborg, fåtölj, bok, vinröd dyna, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ytterkrukor, 2 + 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 11 respektive 14 cm_38093a_8dc594d273f0d37_lg.jpeg
Ytterkrukor, 2 + 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 11 respektive 14 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Lindberg, Stig, porslin, ca 10 delar, Berså, fat diameter 16 resp 22 cm, missfärgning förekommer_38094a_8dc594d3b980ad4_lg.jpeg
Lindberg, Stig, porslin, ca 10 delar, Berså, fat diameter 16 resp 22 cm, missfärgning förekommer
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Palm, Ingrid, vävnad, "Stenig strand", signerad, 155 x 90 cm_38099a_8dc596c7297d700_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lockask, malakit, rektangulär form, längd ca 8,5 cm_38104a_8dc5a10aff44bd9_lg.jpeg
Lockask, malakit, rektangulär form, längd ca 8,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Vagnslyktor, 1 par, Bleriot, Paris, koppar och glas, höjd 33 cm_38112a_8dc5a1ca5a86f8b_lg.jpeg
Vagnslyktor, 1 par, Bleriot, Paris, koppar och glas, höjd 33 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd holländsk (?) konstnär, 18-1900-tal, olja, kanalpari med kyrka, otydligt signerad, 26 x 40 cm_38145a_8dc5d4a8de4e0de_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition med kvinna och blommor, otydligt signerad, 78 x 60 cm_38146a_8dc5d4a78be843e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm_38143a_8dc5d4a34d0d503_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gründ, Norbert Joseph Carl, (hans art?) olja på pannå, kurtiserande par, a tergo betecknad, 19 x 15 cm, visst slitage_38141a_8dc5d4aa744aa0d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Symaskin, Husqvarna automatic CI 21, i väska_38101a_8dc5a11873db103_lg.jpeg
Symaskin, Husqvarna automatic CI 21, i väska
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mogensen, Börge för Fredericia, fåtöj, ek, modellnummer 227, design 1961, stämpelsignerad, b 75 cm_38340a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Mogensen, Börge för Fredericia, soffa, ek, modellnummer 216, design 1961, stämpelsignerad, l 175  cm_38341a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Kåks, Olle, färgserigrafi, komposition, signerad, daterad -82 och numrerad 64/80, 70 x 50 cm_38342a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, skulptur, bronz, pylon, otydligt signerad och numrerad 4/300, h 30 cm_38343a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm_38344a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Symaskin, Husqvarna Golden computer, i väska_38102a_8dc5a115f95eb80_lg.jpeg
Symaskin, Husqvarna Golden computer, i väska
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Symaskin, Singer, i väska_38103a_8dc5a110db919f9_lg.jpeg
Symaskin, Singer, i väska
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, spegellampetter, 1 par samt spegel, tenn, stämplade 1930. spegel h 40 cm_38142a_8dc5d4a1478817b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage_38144a_8dc5d4a492f773d_lg.jpeg
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars" höjd 130 cm_38147a_8dc5d4a5f0642ed_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lampkupa, frostat glas, funkis, 1930-tal, dia 38 cm_38148a_8dc5d564aa7f384_lg.jpeg
Lampkupa, frostat glas, funkis, 1930-tal, dia 38 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander med kakelplattor, dubbla skivor, längd 40 cm_38186a_8dc5dfd6d5973a8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, bordslampa, svartlackerad metall med violett glas, "Berenice", design 1985, justerbar_38224a_8dc5ecd9e08a95e_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spargris, delvis glaserat lergods, Danmark, 1800-tal,  längd 19 cm_38230a_8dc5ecde147724b_lg.jpeg
Spargris, delvis glaserat lergods, Danmark, 1800-tal, längd 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kista, skuret kamferträ, Kina, längd 104 cm_38226a_8dc5ed1d3fd0db7_lg.jpeg
Kista, skuret kamferträ, Kina, längd 104 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Staehr-Olsen, Fritz, olja, strandparti med båt, signerad och daterad 1919, 37 x 53 cm_38234a_8dc5ed2229bb14c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bentler, Frank J, bordslampa, krom med vit plastskärm, Danmark 1960-tal, modellnummer A 3373, h 48 cm_38351a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Hirschfänger med flintlåspistol, smide och mässing, kavel i horn, England, 17-1800-tal, lås märkt London, l 76 cm_38350a_lg.jpeg
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Byrå, mahogny med grön stenskiva, intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, 2 lådor, längd 80 cm_38352a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Flintlåspistol/fälla, smide, mässing och valnöt, så kallad Trap- eller Cemetery Gun, England, sekelskiftet 1800, längd 28 cm_38353a_lg.jpeg
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Bengtsson, Valter, skulptur/objekt, delvis emaljerat sterlingsiver, pärlmussla innehållande ring, oval sockel, signerad, l 10 cm_38355a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,_38354a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Chikanobu, Toyohara (Yoshu), träsnitt, triptych, The Boatman, ur serien Bamboo Knots, 1898, signerad Toyohara Chikanobu med Yoshu-sigill, yttermått 39 x 77 cm_38356a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hovmand-Olsen, Arne, lampbord, palisander, längd 34 cm_38187a_8dc5dfd841d7910_lg.jpeg
Hovmand-Olsen, Arne, lampbord, palisander, längd 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 153, h 35 cm, armatur saknas, formgiven 1964_38188a_8dc5dfdc4af0530_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fiol i låda, kopia efter Giovan Paolo Maggini_38190a_8dc5dfe33af1962_lg.jpeg
Fiol i låda, kopia efter Giovan Paolo Maggini
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, bokhyllor, 1 par, palisander, 1950-60-tal, b 116, h 78 cm_38191a_8dc5e1f68f463e2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd dansk designer, serveringsvagn, teak, 1960-tal, löstagbar bricka, längd 62 cm_38192a_8dc5dfe4855c74c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, glasservisdelar, rökfärgat glas, Rhapsody, design 1959, 6 vinglas mm_38195a_8dc5e15fc7cf307_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm_38357a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Brunius, Göran, olja, självporträtt, signerad 2 gånger, 66 x 55 cm_38358a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål,  ljusstakar mm_38359a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm_38360a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm_38361a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Åberg, Jan, skulptur, patinerad metall, "Livets hjul", signerad, h 24 cm_38198a_8dc5e162d386df3_lg.jpeg
Åberg, Jan, skulptur, patinerad metall, "Livets hjul", signerad, h 24 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dockor, 2 st, bisquit, Armand Marseille, Tyskland, 1900-talets början, h 45 respektive 47 cm_38200a_8dc5ec8a18283b3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, möjligen Constantin Hansen, olja, klipparti (Möns Klint?), signerad CH och daterad 1861 (?), 21 x 35 cm_38201a_8dc5e1f9d9627ff_lg.jpeg
Okänd konstnär, möjligen Constantin Hansen, olja, klipparti (Möns Klint?), signerad CH och daterad 1861 (?), 21 x 35 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK