26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

28/4 kl 16

Soffa samt fåtölj, skuren valnöt med helstoppad, ananasmönstrad klädsel, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, soffa längd 195 cm_38177a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, dekor av zebror, signerad och daterad -o2, 72 x 80 cm_38178a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, senempirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av knästående ängel, urverk signerat Jaoy Frères, höjd 47 cm_38055a_8dc57cbe2eae00c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
De Luca, Arturo, olja, sittande kvinnor, signerad, 40 x 35 cm_37997a_8dc58936d3c365d_lg.jpeg
De Luca, Arturo, olja, sittande kvinnor, signerad, 40 x 35 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bonnefoit, Alain, färglito, "Le Kimono", signerad och numrerad 195/300, synlig pappersstorlek 64 x 89 cm_38007a_8dc5572a6a78a57_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kuverttallrikar, teak, 18 st, diameter 27 cm_38220a_8dc5ec88e312a2c_lg.jpeg
Kuverttallrikar, teak, 18 st, diameter 27 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvur, bemålat och bronserat trä, så kallat Borholmerur, hane, urtavla märkt Uhrmagerinteresskabet, höjd 199 cm_38221a_8dc5ecd65e00f6d_lg.jpeg
Golvur, bemålat och bronserat trä, så kallat Borholmerur, hane, urtavla märkt Uhrmagerinteresskabet, höjd 199 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, bordslampa, svartlackerad metall med violett glas, "Berenice", design 1985, justerbar_38222a_8dc5ecd7c7430a8_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, bordslampa, svartlackerad metall med violett glas, "Berenice", design 1985, justerbar_38223a_8dc5ecd898cc89b_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kniv i balja, helhorn, samearbete, 1900-talets mitt, dekor av same i akkja mm, total l 27 cm_38245a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti spjut- och pilspetsar, smide, Afrika (mm?), 1900-tal, l 16 - 52 cm_38246a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kniv i balja, trä smide och läder, så kallad Telek, Touareg, 1900-talets mit eller 2 hälft, total l 31  cm_38247a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick_38248a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Vänsterhandsdolk, stål med benskaft, så kallad stiletto, 1600-tal, l 27 cm_38249a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, limited edition, skulptur, "face Cube", monterad på stensockel, signerad och numrerad 7176013, h 14,5 cm_37981a_8dc5566fb8e9b6f_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd konstnär, olja, segelbåtar i hamn, otydligt signerad, 50 x 82 cm_37993a_8dc556c4ecbba07_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, bemålad metall, duvpar, höjd 25 cm_38064a_8dc57d6d1104cfb_lg.jpeg
Skulptur, bemålad metall, duvpar, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, par med höna, signerad Bürger?, 56 x 69 cm_37994a_8dc556bd2d3a214_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Leopold, Joseph Friedrich, kopparstick, Douay, omkring 1710, synlig pappersstorlek 47 x 60 cm_38018a_8dc57b5c05f431e_lg.jpeg
Leopold, Joseph Friedrich, kopparstick, Douay, omkring 1710, synlig pappersstorlek 47 x 60 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wärff, Göran för Orrefors, ljuslykta, glas, "Polar", etikettmärkt, höjd 16 cm_38250a_lg.jpeg
Wärff, Göran för Orrefors, ljuslykta, glas, "Polar", etikettmärkt, höjd 16 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hjälm, smide och mässing, så kallad Great Helm, 11-1300-talsmodell, modern tillverkning, h 29 cm_38251a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm_38253a_lg.jpeg
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad_38254a_lg.jpeg
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Vägglampa, teak, så kallad saxlampa, 1950-60-tal, justerbar längd_38252a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa", signerad och numrerad 274/310, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 31 x 42 cm_38016a_8dc57b0337313d3_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa", signerad och numrerad 274/310, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 31 x 42 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Sommarbukett", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 59 x 43 cm_38038a_8dc57bec734e104_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, "Sommarbukett", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 59 x 43 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Kväll", signerad och numrerad 184/260, synlig pappersstorlek 44 x 52 cm_38039a_8dc57bf5fdbf7ac_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, "Kväll", signerad och numrerad 184/260, synlig pappersstorlek 44 x 52 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, Halmstadmotiv, signerad och numrerad 50/210, synlig pappersstorlek 43 x 55  cm_38040a_8dc57beb067286f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kåks, Olle, färglito, komposition, signerad och numrerad 134/150, daterad -82, synlig pappersstorlek 60 x 44 cm_38041a_8dc57bea131ffbb_lg.jpeg
Kåks, Olle, färglito, komposition, signerad och numrerad 134/150, daterad -82, synlig pappersstorlek 60 x 44 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm_38255a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_38256a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm_38257a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd ungersk konstnär, 1920-30-tal, olja, interiör med sittande dam, otydlig signatur, 80 x 60 cm_38258a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm_38259a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Berg, Monica, olja, kvinnlig figur, signerad, 100 x 80 cm_38262a_lg.jpeg
Berg, Monica, olja, kvinnlig figur, signerad, 100 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm_38260a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Atelier, vas, gul glasmassa, signerad och daterad -98, h 32 cm_38263a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd engelsk konstnär, kustparti från Wales, otydlig signatur, a tergo betecknad JHH North Wales 1890, 51 x 76 cm_38264a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer (för Bauhaus?), stolar, 1 par, krom med röd galonklädsel, stämplad datering 1953_38261a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Thorén, Esaias, färglito, "Improvisation", signerad, daterad -70 samt numrerad 274/310, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 43 x 32 cm_38017a_8dc57b04c64b9f6_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, "Improvisation", signerad, daterad -70 samt numrerad 274/310, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 43 x 32 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd", signerad och numrerad 274/310, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 30 x 42 cm_38019a_8dc57b05e09e309_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild" signerad och numrerad 274/310, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 30 x 37 cm_38020a_8dc57b06fd31c85_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild" signerad och numrerad 274/310, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 30 x 37 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mörner, Stellan, färglito, "I hängmattan" signerad, daterad 1970 och numrerad 274/310, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 33 x 41 cm_38021a_8dc57b081002236_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Erik, färglito, "Efter oss syndafloden", signerad, daterad 1970 och numrerad 274/310, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 38 x 49 cm_38022a_8dc57b15062aa32_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Efter oss syndafloden", signerad, daterad 1970 och numrerad 274/310, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 38 x 49 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm_38265a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Gärsnäs, soffbord, 1 par, bok, stämpelsignerade, 73 x 73 cm_38266a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900, _38267a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets mitt, olja, nereider, 52 x 41 cm, slitage, retuscher_38268a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK