26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

28/4 kl 16

Kaminur, förgylld brons, Frankrike, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av sittande dam, höjd 39 cm_38056a_8dc57cbf7357f0f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Vattentornet", signerad och numrerad 236/260, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm_38035a_8dc57bee7c3aa71_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglitografi, "Vattentornet", signerad och numrerad 236/260, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd fransk konstnär, 1900-talets 1 hälft, man i eka, signerad SB och daterad 1932, 24 x 35 cm, obetydligt färgavfall_38149a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mason Eggleston, Edward, efter honom, poster, "Atlantic City", synligt mått, 50 x 40 cm_38150a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, taburetter, 1 par, krom med svart skinnklädsel, modell snarlik, Ludvig Mies Van Der Rohes "Barcelona", modern tillverkning_38152a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Hicks, George Elgar, efter honom, olja (på papper?), "Penny a bunch", synlig storlek 56 x 41 cm_38151a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Åberg, Pelle, olja, klostret i Certosa, Florens, signerad, 61 x 53 cm, säljes till förmån för Röda Korset_38132a_8dc5b000ebbcd05_lg.jpeg
Åberg, Pelle, olja, klostret i Certosa, Florens, signerad, 61 x 53 cm, säljes till förmån för Röda Korset
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Werner, Nalle, färgträsnitt, komposition, signerat och numrerat 12/30, synlig pappersstorlek 13 x 10,5 cm, säljes till förmån för Röda Korset_38130a_8dc5affdf4d701a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Werner, Nalle, färgträsnitt, komposition, signerat och numrerat 12/30, synlig pappersstorlek 9,5 x 11,5 cm, säljes till förmån för Röda Korset_38131a_8dc5afff548c51c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och veckad plast, Le Klint, etikettsignerad, höjd inkl skärm 160 cm_37883a_8dc53d0ba989106_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, old Pakistan Bokhara, signerad, 155 x 90 cm_38153a_lg.jpeg
Matta, old Pakistan Bokhara, signerad, 155 x 90 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Docka, sekelskiftet 1900, bisquithuvud, broderad klädsel, bl a rysk så kallad kokoshnik, h 48 cm_38154a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld, Henry Moser & Cie, 1950-tal, rem i alligatorimiterande läder, dia 32 mm_38156a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Herrarmbandsur/kronograf, förgyllt stål, Hanhart Super Chronograph, kaliber 120, med Omega länk, dia 36 mm, komplett genomgången av Frank Roesky, Karlsruhe 2021_38157a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Knivpistol, slaglås, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dubbla o/u pipor med utfällbart knivblad mellan, l 43 cm, något anlupen, enstaka orhål_38155a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Okänd designer, golvlampa, röd glasskärm, höjd 152 cm_37884a_8dc53d373e38ef8_lg.jpeg
Okänd designer, golvlampa, röd glasskärm, höjd 152 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, golvlampa, röd glasskärm, höjd 152 cm_37885a_8dc53d386f54d7e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD/Tuner, Beosound 3000, "Ouverture", design 2000 _37886a_8dc53d77db9a82e_lg.jpeg
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD/Tuner, Beosound 3000, "Ouverture", design 2000
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars" höjd 130 cm_37887a_8dc53d0cc836e58_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, bordslampa, delvis vitfärgat glas och metall, höjd 42 cm_37893a_8dc53d871d671ff_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, delvis vitfärgat glas och metall, höjd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Flintlåspistol med fjäderbajonett, 17-1800-tal, rik dekor i silver och guld, total längd 50 cm_38158a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Smådjursfälla, svartlackerad metall, USA, 1800-talets 2 hälft, 2-pipig med slaglås, gjuten signatur F Reuthe's Patent 1857 (Fredrick Reuthe, Hartford Connecticut), _38159a_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gevär med snapplås, Osmanska Riket, 17-1800-tal. kolv med bendetaljer, riklig dekoration av silverinäggningar och -dekorelement, l 189 cm_38161a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Stridsyxa med stickert och luntlåspistol, stål och mässing, Indo-persisk, 17-1800-tal, dekor av elefanthuvud, , längd 61 cm_38160a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm_38162a_lg.jpeg
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, 8 st, mahogny, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, etikettmärkta, Borella Hansen, Hilleröd, grön klädsel_37888a_8dc53d76b8d2e12_lg.jpeg
Stolar, 8 st, mahogny, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, etikettmärkta, Borella Hansen, Hilleröd, grön klädsel
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador_37949a_8dc58a460e68f52_lg.jpeg
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Erixson, Sven "X:et", färglitografi, "Skulptörens gård" (Walter Bengtsson), signerad och numrerad 666/750, synlig pappersstorlek 39 x 47 cm_37952a_8dc556c03a39d50_lg.jpeg
Erixson, Sven "X:et", färglitografi, "Skulptörens gård" (Walter Bengtsson), signerad och numrerad 666/750, synlig pappersstorlek 39 x 47 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Sven, färglitografi, signerad, numrerad 3/40 och daterad 1978, synlig pappersstorlek 56/32 cm_37971a_8dc556d72ddd08f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Carlsson, Tommy, olja, "Flodland 2", a tergo signerad, 22 x 24 cm_37953a_8dc55673df63815_lg.jpeg
Carlsson, Tommy, olja, "Flodland 2", a tergo signerad, 22 x 24 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Michelin, Lillan, färglitografi, "Romantiserande par vid kust", signerad och numrerad 274/290, synlig pappersstorlek 25 x 19 cm_37954a_8dc55701d24125a_lg.jpeg
Michelin, Lillan, färglitografi, "Romantiserande par vid kust", signerad och numrerad 274/290, synlig pappersstorlek 25 x 19 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rex, Göte, pastell, kubistisk hamnbild, a tergo signerad och dedikerad av konstnärens änka, daterad -89, synlig pappersstorlek 13 x 30 cm_37955a_8dc5563c3261db0_lg.jpeg
Rex, Göte, pastell, kubistisk hamnbild, a tergo signerad och dedikerad av konstnärens änka, daterad -89, synlig pappersstorlek 13 x 30 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kniv i läderbalja, stål och masurbjörk, signerad Iisakki Järvenpää, Finland, 1900-talets 2 hälft, total l 26 cm_38165a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fönsterdekoration/belysning, bemålat trä, "Luciatåget" En El-Dekoration, Hooks Mekaniska 1960-70-tal, l 48 cm, i originalförpackning_38166a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Matta, semiantik/antik Keshan (?), 190 x 140 cm_38167a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Keshan (?), 190 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
5 delar konstglas; Kjell Engman, skål "Swing", Flygsfors, BG Ekeberga mm, l 18 - 30 cm_38168a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Matta, semiantik Persisk, 170 x 125 cm_38169a_lg.jpeg
Matta, semiantik Persisk, 170 x 125 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Svärdpistol, stål med valnötskolv, enkelpipig, signerad C (Calvin) Oak & Son (verksamma i Jacksonville, Florida, 1800-talets 2 hälft, längd 63 cm_38171a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Hirschfänger med slaglåspistol, stål med ebenholtzfäste, 1800-talets 1 hälft, längd 45 cm_38173a_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Värjkäpp, Frankrike Régence, 1710-20-tal, fäste/krycka i driven mässing, dubbeleggad klinga, balja/sock i läderklätt trä, total l 100 cm, åldersrelaterat slitage_38174a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Modellbil, kromad metall, Prämeta, Mercedes-Benz 300, 1950-tal, l 14 cm_38172a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål/skulptur, bemålat glas, "Tiger", design 1990, pålagd dekor i gult på vit glasmassa, etikettmärkt, h 20 cm_38175a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Högardh, Gösta, akvarell, "Storm i september, Stensjö", signerad och daterad -79, synlig pappersstorlek 29 x 41 cm_37957a_8dc5566d643ba4f_lg.jpeg
Högardh, Gösta, akvarell, "Storm i september, Stensjö", signerad och daterad -79, synlig pappersstorlek 29 x 41 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färgetsning, "Adam och Eva", signerad och numrerad 115/200, synlig pappersstorlek 21 x 28 cm_37958b_8dc5563a93a9582_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Ove, olja, stadsvy med skola, signerad, 25 x 33 cm_37959a_8dc55671c7d704b_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, stadsvy med skola, signerad, 25 x 33 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Arne, färglitografi, "Basaren II", signerad och numrerad 141/190, 24 x 23 cm_37960a_8dc5563599b66b0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Grovens, Harald, blandteknik, landskap, signerad och daterad -88. 52 x 32 cm_37970a_8dc556d8bf8190b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Ragnar (RP), olja, snickarverkstad, sign, 46 x 55 cm_38176a_lg.jpeg
Persson, Ragnar (RP), olja, snickarverkstad, sign, 46 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK