26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

28/4 kl 16

Design Studio Copenhagen för IKEA, sideboard, ljus björk, "Pelto" design 1999, front med skjutdörrar, l 150 cm_38269a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Johansson, Sven, litografi, signerad, daterad -1978 samt numrerad 30/40, synlig pappersstorlek 57 x 33 cm_38023a_8dc57b5e4c54197_lg.jpeg
Johansson, Sven, litografi, signerad, daterad -1978 samt numrerad 30/40, synlig pappersstorlek 57 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Thorén, Esaias, färglitografi, komposition med ansikte och fisk, signerad och daterad -1972, numrerad HC XX/XL, synlig pappersstorlek 45 x 52 cm_38024a_8dc57b620966a88_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglitografi, komposition med ansikte och fisk, signerad och daterad -1972, numrerad HC XX/XL, synlig pappersstorlek 45 x 52 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonsson, Oscar, olja, landskap, signerad och daterad -37, 31 x 34 cm_38025a_8dc57b632aaea93_lg.jpeg
Jonsson, Oscar, olja, landskap, signerad och daterad -37, 31 x 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Reuterswärd, Oscar, färglitografi, Omöjlig figur, signerad och numrerad 50/60, synlig pappersstorlek 76 x 59 cm, färgskiftningar_38027a_8dc57b6533e5db8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 6 st, chamotterat stengods, signerade, varierande höjd_38029a_8dc57c2e843b36b_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 6 st, chamotterat stengods, signerade, varierande höjd
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, liggande råbock, modellnummer 756, polykrom underglasyrdekor, design 1906, l 16 cm_38030a_8dc57befb3756be_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, "Färjkarlen" signerad och numrerad HC X/XX, synlig pappersstorlek 30 x 39  cm_38031a_8dc57c5349729df_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, "Färjkarlen" signerad och numrerad HC X/XX, synlig pappersstorlek 30 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Målarens hand", signerad och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 32 x 54 cm_38033a_8dc57c54b0a8868_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Ödets verkstad", signerad, daterad 1974, numrerad 47/260, synlig pappersstorlek 50 x 69 cm_38034a_8dc57bf1e1d82ae_lg.jpeg
Olson, Erik, färglitografi, "Ödets verkstad", signerad, daterad 1974, numrerad 47/260, synlig pappersstorlek 50 x 69 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Piranesi, Giovanni Battista & Rossini, Luigi, efter dem, 2 tryck, vyer över Rom, synliga pappersstorlekar 40 x 53 respektive 47 x 68 cm_38271a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, dekor av ansikte mm, signerad, l 17,5 cm_38272a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Högfeldt, Robert, blandteknik, Slottsherrskap, signerad, synlig pappersstorlek 24 x 30 cm_38274a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar_38275a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm_38273a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, 1800-tal, bukig front, 4 lådor, bredd 69 cm_38042a_8dc5886c7f6d50f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Damarbetsbord, mahogny, 1800-tal, rik intarsiadekor av meanderbård mm, låda i sarg, bredd 52 cm_38044a_8dc57c6c8a13a7d_lg.jpeg
Damarbetsbord, mahogny, 1800-tal, rik intarsiadekor av meanderbård mm, låda i sarg, bredd 52 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takampel, glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 45 cm_38046a_8dc57c6dd4d0703_lg.jpeg
Takampel, glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 45 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaminur, bronserad metall och brokig marmor, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av flöjtspelande kvinna, urverk signerat Samuel Marti, höjd 31 cm_38047a_8dc57c4eb8a8a79_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal (?), hexagonal fot, gjutet bomärke samt datering 1612, höjd 28 cm_38048a_8dc57c2d50de407_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm_38049a_8dc57c6ed2baf61_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-talets mitt, resande vid Italienskt vägaltare, 77 x 64 cm_38276a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen_38277a_lg.jpeg
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrin, papier-maché med pärlemorintarsia, Frankrike eller England, 1800-tal, delvis förgylld dekor, l 30 cm_38278a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Middleton, Nicholas för Cow Parade, figurin, bemålat porslin, ko, design 2002, detta ex daterat 2003 och numrerat 2/5, l 16 cm_38279a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, patinerad brons (bronserad metall?), Venus di Milo, h 59 cm_38280a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Balansvåg, mässing, med vikter, höjd 33 cm_38050a_8dc57c272c13e32_lg.jpeg
Balansvåg, mässing, med vikter, höjd 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bordslampa, pressglas och mässing, empirestil, 1900-talets början, höjd 43 cm, skador och lagningar_38053a_8dc5877ddf7686d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Taklampa, rödmålad metall och glas, höjd 46 cm_38051a_8dc57cba5131110_lg.jpeg
Taklampa, rödmålad metall och glas, höjd 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampa, cloissonné, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar och blommor, höjd inklusive lamphållare 59 cm_38054a_8dc57cbccc9f447_lg.jpeg
Bordslampa, cloissonné, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar och blommor, höjd inklusive lamphållare 59 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm_38057a_8dc57cc099c758d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Wilhelm Goebel, likörservis, bemålat flintgods, kanna med propp samt 8 muggar, kanna h 17 cm_38281a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, palisander, "Miljö M 23" underrede med 2 lådor, etikettsignerad, h 170 cm_38282a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm_38283a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm_38285a_lg.jpeg
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade_38284a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vindflöjel, koppar, dekor av kunglig krona, initialer MS samt datering 1798, längd 43 cm_38058a_8dc57cc1f7d8c77_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd kinesisk konstnär, akvarell på siden, man i landskap, oidentifierad signatur, synlig bildstorlek 33 x 13 cm_38059a_8dc57cfe9f3fb19_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Takampel, rosa glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 38 cm_38060a_8dc57cfd94471f9_lg.jpeg
Takampel, rosa glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 38 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Takampel, bärnstensfärgat glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 20 cm_38061a_8dc57cffd336219_lg.jpeg
Takampel, bärnstensfärgat glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 20 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Prakturna med hänklar, porslin med mässingsmontage, möjligen Sèvres, 1900-tal, höjd 42 cm_38065a_8dc57d6e297051e_lg.jpeg
Prakturna med hänklar, porslin med mässingsmontage, möjligen Sèvres, 1900-tal, höjd 42 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rocca, Luigi, olja, hamnmotiv från Portofino, signerad och daterad 1986, synlig bildstorlek 20 x 30 cm_38287a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas Brains Head blå Karolina, design 1998, signerad, h 8 cm_38288a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Rocca, Luigi, olja, hamnmotiv från Portofino, signerad och daterad 1986, synlig bildstorlek 20 x 30 cm_38289a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, ur serien Brains, design 1998, osignerad, h 8 cm_38286a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Tesamovar, nysilver, sekelskiftet 1900, höjd 43 cm, skador_38216a_8dc5ec83d88324a_lg.jpeg
Tesamovar, nysilver, sekelskiftet 1900, höjd 43 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, porslin, 1800-tal, dekor av par i rokokodräkter, höjd 22 cm_38217a_8dc5ec851adde16_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Guanyin, blanc-de-Chine, Kina 18-1900-tal, , höjd 32 cm_38232a_8dc5ece63267e98_lg.jpeg
Guanyin, blanc-de-Chine, Kina 18-1900-tal, , höjd 32 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK